Niedziela 26 czerwca
Jana, Pawła, Miromira
RADOM aktualna pogoda

Prawnicy z Radomia pomagają uchodźcom

dm, onet.pl, KAI 2022-03-20 19:31:00

Prawnicy z Radomia pomagają uchodźcom. Ich dotychczasowe działania podsumowano w trakcie spotkania Wspólnoty Prawników im. św. Jana Pawła II, które odbyło się w sali konferencyjnej Domu Katedralnego w Radomiu. Wcześniej celebrowana była msza święta w katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny.

Prawnicy w pierwszych dniach wojny pomagali uchodźcom na przejściu granicznym w Lubyczy Królewskiej. Wśród wolontariuszy była Żaneta Zacharska-Mendyka, która przekonywała, że warto pomagać. – Ukraińcy walczą również za naszą wolność. Pomagamy, jak tylko potrafimy. Jeśli pomożemy choć jednej osobie, przyczynimy się do tego, że zmienimy świat – powiedziała Radiu Plus Radom Żaneta Zacharska-Mendyka.

Jej mąż Michał Mendyka zaznaczył, że pomoc prawników polegała nie tylko na udzielaniu porad prawnych, ale również na przekazywaniu artykułów żywnościowych. – W pierwszych dniach rozpoczęcia wojny dary zawoziliśmy na granicę. Przekazali je adwokaci z Radomia oraz osoby prywatne – mówił Michał Mendyka. Radomscy adwokaci pełnią rozpoczęli również pełnić dyżury w Kamienicy Deskurów, gdzie mieści się punkt pomocy uchodźcom z Ukrainy. Bezpłatne porady prawne są udzielane w godzinach 10.00 – 12.00 oraz 16.00 – 18.00.

Ks. Grzegorz Zieliński, diecezjalny duszpasterz prawników, powiedział, że jest pełen podziwu dla działań podejmowanych przez radomską palestrę. – To zło, które się rozlewa, możemy pokonać dobrem z naszej strony – powiedział ks. Zieliński.

W czasie spotkania prawnicy podzielili się doświadczeniem z pobytu na granicy polsko-ukraińskiej. Omówione zostały też możliwe formy niesienia pomocy uchodźcom ze strony Wspólnoty Prawników im. św. Jana Pawła II.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych