Środa 29 czerwca
Piotra, Pawła, Benity
RADOM aktualna pogoda

Pierwsi uchodźcy z Ukrainy leczeni w radomskich szpitalach

dm, portalsamorzadowy.pl 2022-03-10 10:44:00

W szpitalach w Radomiu leczą się pierwsi uchodźcy, którzy uciekli do Polski przed wojną na Ukrainie. Trafiają do szpitali specjalistycznych, a także centrum onkologicznego. Osoby te mają zapewnione bezpłatne leczenie.

Foto: Shutterstock.com

27 obywateli Ukrainy zgłosiło się w ostatnim czasie po pomoc medyczną w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu. "Co najmniej połowa z nich to dzieci" - powiedziała PAP rzeczniczka szpitala Karolina Gajewska. Dodała, że 4 osoby z Ukrainy są obecnie hospitalizowane.

Placówka na Józefowie uruchomiła infolinię w języku ukraińskim (tel. 724 228 452) dla osób, którzy nie mają polskiego opiekuna i posługują się wyłącznie swoim ojczystym językiem. Z kolei ukraińscy pacjenci, którzy mają wsparcie osoby mówiącej po polsku, mogą dzwonić pod numer 48/361 31 81.

Obywatele Ukrainy zgłaszają się też do Radomskiego Szpitala Specjalistycznego przy ul. Tochtermana. "Są oni przyjmowani według wytycznych NFZ, na takich samych zasadach jak wszyscy inni chorzy. Mają zapewnione bezpłatne leczenie" - powiedziała PAP rzeczniczka lecznicy Elżbieta Cieślak. Zaznaczyła, że kontakt między obywatelami Ukrainy a personelem ułatwia tłumacz z języka ukraińskiego, którego zapewnia szpital. Ukraińcy mogą też korzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, którą świadczy Radomska Stacja Pogotowia Ratunkowego.

Sześciu pacjentów z Ukrainy rozpoczyna leczenie w Radomskim Centrum Onkologii. Trzydzieści osób czeka na weryfikację dokumentacji medycznej i decyzję o podjęciu terapii. "W tej chwili mamy 30 zgłoszeń w trakcie weryfikacji i kwalifikacji do leczenia, a 6 pacjentów już rozpoczyna leczenie. Są to głównie chorzy z nowotworem piersi, jelita grubego, prostaty i pęcherza" - przekazała rzeczniczka RCO Izabela Leśkiewicz.

Dodała, że część z Ukraińców będzie kontynuować w Radomiu leczenie rozpoczęte w swoim kraju. Będzie to głównie radioterapia, chemioterapia, jeden z pacjentów wymaga leczenia operacyjnego. W Radomskim Centrum Onkologii działa infolinia w języku ukraińskim. Codziennie wpływa na nią kilkanaście zgłoszeń od obywateli Ukrainy z prośbą o leczeniu w radomskim szpitalu. Zgłoszenia są weryfikowane i przekazywane dalej koordynatorom i lekarzom.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych