Środa 29 czerwca
Piotra, Pawła, Benity
RADOM aktualna pogoda

Diecezja radomska: nie ustaje pomoc dla Ukrainy

dm, onet.pl, KAI 2022-03-21 15:27:00

Kilkadziesiąt transportów z darami na Ukrainę wysłali już Rycerze Kolumba. W akcję zaangażowane są liczne organizację i stowarzyszenia katolickie, w tym Caritas i Stowarzyszenie Centrum Młodzieży Arka w Radomiu.

Rycerze Kolumba w Polsce wysłali na Ukrainę już kilkadziesiąt transportów z darami. Kolejny wyjedzie o czwartej nad ranem z parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu, gdzie działa największa Rada Rycerzy Kolumba w Polsce, która liczy 170 braci.

Proboszczem parafii Matki Bożej Częstochowskiej i kapelanem Rycerzy Kolumba ds. programowych w Polsce jest ks. Wiesław Lenartowicz. Mówi, że w akcję pomocy Ukrainie włączyli się Rycerze Kolumba zarówno z Polski, jak i z całego świata. Opowiada, że Rycerze ze Stanów Zjednoczonych wyasygnowali już ponad milion dolarów i dzięki współpracy z Caritas w pierwszym transporcie zostały zakupione leki za 80 tys. dolarów. Teraz będzie zakupiona kolejna partia za ponad 100 tys.

- Mamy trzy centralne magazyny w Polsce: w Radomiu, Krakowie i Tomaszowie Lubelskim, ale dary zwozimy też do miejsc, skąd będą wysłane do konkretnych parafii. Żeby zobrazować skalę podejmowanych przez nas działań powiem tylko, że jesteśmy małą częścią większego projektu Caritas w Polsce. Jutro rano wyruszamy z kolejnym transportem. Zawozimy też jedną karetkę, która docelowo zostanie przekazana diecezji kamieniecko-podolskiej. Zawieziemy także sprzęt medyczny, dwa agregaty prądotwórcze, pralki i środki higieniczne oraz medyczne dla szpitala – powiedział Radiu Plus Radom ks. Lenartowicz.

Marek Tyka, Wielki Rycerz Rady 14004 w Radomiu mówi, że od samego początku bracia są zaangażowani w pomoc dla Ukrainy. - Mamy jeszcze dużo siły. Te akcje napędzają nas do jeszcze większego wysiłku. Wszystko "w duchu jedności, braterstwa i miłosierdzia". Trudno policzyć ilość wszystkich transportów, które wysłaliśmy na Ukrainę – powiedział Marek Tyka.

Kontynuując dzieło miłosierdzia, w dalszym ciągu Rycerze Kolumba przyjmują dary w parafii Matki Bożej Częstochowskiej przy ul. Wernera 57, codziennie od godz. 17.30 do 19.30. Przyjmują również darowiznę na pomoc dla ofiar wojny na Ukrainie, poprzez wpłaty na konto. FUNDACJA RADY LOKALNEJ 14004 im. Matki Bożej Częstochowskiej Królowej Polski w Radomiu. Numer konta: BGŻ 50 2030 0045 1110 0000 0313 1820 w tytule wpisując "UKRAINA".

Z kolei szósty już transport darów został przygotowany i wysłany przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży Arka w Radomiu. Ks. Krzysztof Bochniak mówi, że „Arka” systematycznie organizuje transporty. - Jest to przede wszystkim żywność o długim terminie do spożycia, środki czystości pieluchy oraz leki. W ostatnim czasie staramy się organizować transporty, których celem jest doposażenie szpitali w zachodniej części Ukrainy. Są to głównie łóżka szpitalne, kule ortopedyczne i wózki inwalidzkie – powiedział wikariusz parafii św. Wacława w Radomiu.

W akcję pomocy przyłączył się Krystian Wieteska, alumn radomskiego seminarium duchownego. - Moja praca polega na tym, aby dary były dobrze posegregowane. Sprawdzam też jakość odzieży. Można powiedzieć, że w rzeczywistości realizujemy przykazanie miłości bliźniego – powiedział alumn WSD w Radomiu.

To nie jedyna forma pomocy Ukrainie realizowana przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży Arka w Radomiu. Wcześniej, uchodźcy z Ukrainy znaleźli schronienie w Centrum Wolontariatu Międzynarodowego przy ul. Kelles-Krauza w Radomiu.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych