Sobota 26 listopada
Delfiny, Lechosława, Konrada
RADOM aktualna pogoda

100 tys. paczek żywnościowych od Rycerzy Kolumba dla potrzebujących w Ukrainie

dm, onet.pl, KAI 2022-10-15 11:01:00

100 tys. paczek żywnościowych do potrzebujących w Ukrainie wyślą do końca roku Rycerze Kolumba w Polsce. Ich przygotowaniem zajmują się Centra Miłosierdzia, działające w kilku miejscach w kraju m.in. Radomiu, Krakowie, Częstochowie i Tomaszowie Lubelskim. Do tej pory członkowie i przyjaciele organizacji przekazali na Fundusz Solidarności z Ukrainą prawie 20 mln dol.

Rycerze Kolumba w Polsce organizują od początku wojny akcje modlitewne w intencji pokoju na Ukrainie. Organizują również transporty humanitarne. Do końca roku planują wysłać do potrzebujących Ukraińców 100 tys. paczek żywnościowych. Są one przygotowywane m.in. w Centrum Miłosierdzia, które funkcjonuje przy parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu. To właśnie w tym miejscu od początku wojny w Ukrainie przygotowywane są paczki żywnościowe. Były delegat stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce Andrzej Anasiak, będący koordynatorem pomocy w Ukrainie powiedział, że do tej pory zostało przygotowanych i wysłanych ok. 40 tys. paczek.

— Nie ustajemy w niesieniu pomocy dla Ukraińców. Wezwał nas do tego papież Franciszek przed świętami Wielkanocnymi. Od kwietnia – regularnie — co miesiąc wysyłamy kilka tysięcy paczek. Tylko z samego Radomia wysłaliśmy do tej pory 15 tys. sztuk darów. Ponadto w różnych miejscach kraju przygotowywanych jest obecnie 20 tys. paczek – powiedział Andrzej Anasiak, który był gościem Radia Plus Radom.

Paczki będą przygotowywane w piątek, 14 października od godziny 16.00 i w sobotę, 15 października od godziny 9.00 w Centrum Miłosierdzia, które funkcjonuje przy parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu. — Zapraszamy wszystkich chętnych do pomocy w pakowaniu paczek. Chcemy wystać 3 tys. paczek. Kolejne będą przygotowywane w Skarżysku-Kamiennej i Opocznie – powiedział Andrzej Anasiak.

Zakon Rycerzy Kolumba kontynuuje cały czas współpracę z radami w Polsce i Ukrainie, Kościołem rzymskokatolickim i greckokatolickim, a także partnerskimi organizacjami pozarządowymi w celu zapewnienia tymczasowego schronienia, żywności, środków medycznych, odzieży oraz odpowiedzi na pojawiające się potrzeby.

Rycerze Kolumba od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę organizują też transporty żywności i leków na Ukrainę. Na początku marca przeznaczyli na ten cel 4 mln dol., o czym poinformował przebywający wówczas w Radomiu ojciec Jonathan Kalisch, dyrektor ds. Kapelanów i Rozwoju Duchowego w Radzie Najwyższej Rycerzy Kolumba.

Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn. Wspólnotę założył beatyfikowany w 2020 r. ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. Ich zasadami są: Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo i Patriotyzm. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony mężczyzn. W Polsce obecni są od 15 lat i liczą prawie 7 tysięcy członków działających w ponad 200 parafiach na terenie 30 diecezji. Ich krajowym przywódcą, Delegatem Stanowym, jest Krzysztof Zuba, a duszpasterzem, Kapelanem Stanowym, jest metropolita częstochowski, abp Wacław Depo.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych