Czwartek 28 marca
Anieli, Renaty, Kastora
RADOM aktualna pogoda

Wzbudzana sygnalizacja świetlna na ul. Czarnieckiego

dm, MZDiK 2021-12-17 14:59:00

Oczekiwana przez mieszkańców Zamłynia oraz Wacyna wzbudzana sygnalizacja świetlna działa już na przejściu dla pieszych i przejeździe rowerowym u zbiegu ulic Czarnieckiego i Zielonej. Ze względu na prędkość, jaką rozwijały tam pojazdy, było to niebezpieczne miejsce. Jeśli nie ma pieszych lub rowerzystów, kierowcy wciąż mają zielone światło.

Foto: UM Radom

Dwujezdniowa trasa wojewódzka nr 735 (dawna trasa krajowa nr 7) skłania wielu kierowców do zbyt szybkiej jazdy. Tymczasem między dwoma dużymi osiedlami jest zlokalizowane przejście dla pieszych wraz z przejazdem rowerowym. Korzystają z niego między innymi pasażerowie autobusów linii 12, wsiadający lub wysiadający na znajdujących się w pobliżu przystankach MZDiK. Przemieszczają się tamtędy również uczniowie szkoły podstawowej przy ulicy Ceglanej.

Budowa nowej sygnalizacji rozpoczęła się w połowie października i trwała niespełna dwa miesiące. Zakres zadania obejmował montaż sześciu masztów sygnalizacyjnych i dwóch słupów sygnalizacyjnych z wysięgnikiem, 92 metrów bieżących kanalizacji kablowej oraz 14 sztuk sygnalizatorów świetlnych. Są to światła wzbudzane. Piesi chcący tam przejść na drugą stronę bardzo ruchliwej jezdni, muszą więc nacisnąć przycisk na słupku. Rowerzyści wykrywani są natomiast automatycznie poprzez pętle indukcyjne zainstalowane w asfalcie przed przejazdem. Potwierdzeniem jest wówczas uruchomienie się na przycisku sygnału oczekiwania na zielone światło. Nie muszą oni dotykać przycisków.

- Uspokajamy kierowców obawiających się tego, że nowe światła poważnie utrudnią im ruch. Jeżeli akurat nie będzie tam pieszych bądź rowerzystów chętnych do przemieszczenia się na drugą stronę, to samochody wciąż będą miały zielone światło. To miejsce nie jest uczęszczane zbyt intensywnie, zatem zatrzymania będą tam sporadyczne. Poza tym sygnalizacja jest skoordynowana ze światłami na skrzyżowaniu z ulicą Wernera, aby ruszające stamtąd auta nie musiały wkrótce zatrzymywać się ponownie. To, ile czasu przechodnie oraz cykliści będą musieli oczekiwać na zielone światło, uzależnione jest głównie od tego, kiedy ostatni raz mieli zielony sygnał. Jeśli poprzedni użytkownicy dopiero zdążyli zejść z pasów albo zjechać z przejazdu, to następni będą musieli chwilę poczekać, aż przejedzie kolumna aut - czytamy na mzdik.pl.

Wykonawcą zadania przy ulicy Czarnieckiego była firma Elwam z Radomia. Koszt prac to prawie 235 tysięcy złotych.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych