Czwartek 7 lipca
Estery, Metodego, Kiry
RADOM aktualna pogoda

Więcej koszy w kształcie serca w Radomiu

dm, warszawa.tvp.pl 2021-12-27 09:59:00

W Radomiu przybywa koszy na zakrętki od plastikowych butelek. Ostatnich osiem ustawiono w różnych punktach miasta w ramach projektu z budżetu obywatelskiego. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży zakrętek firmom recyklingowym zostaną przeznaczone na cele charytatywne.

Pojemniki w kształcie serca stanęły m.in. przed Radomskim Szpitalem Specjalistycznym, Urzędem Miejskim oraz kilkoma szkołami. To efekt zwycięskiego projektu w ramach budżetu obywatelskiego, na który mieszkańcy Radomia chętnie głosowali. - Często słyszymy o zbiórkach plastikowych zakrętek prowadzonych z myślą np. o osobach chorych, potrzebujących pieniędzy na leczenie. Teraz kosze stoją w stałych miejscach i mieszkańcy mogą wrzucać do nich zbierane przez siebie zakrętki - powiedział wiceprezydent Radomia Mateusz Tyczyński.

Oprócz stałych pojemników na zakrętki w ramach projektu zakupiono także dwa kosze mobilne, które będzie można ustawiać w miejscach organizacji różnego rodzaju wydarzeń. Specjalne pojemniki stawiają też przed swoimi siedzibami instytucje. Takim przykładem może być niebieski kosz w kształcie serca, który niedawno pojawił się przed Komendą Wojewódzką Policji w Radomiu. Policjanci z miejskiej i wojewódzkiej policji w Radomiu już dwa lata temu przeprowadzili skuteczną akcję zbiórki zakrętek; zgromadzili ich 6 ton.

Zakrętki trafiły do skupu, a uzyskane pieniądze przekazano na leczenie chłopca cierpiącego na bardzo rzadką chorobę EB - pęcherzowe oddzielanie się naskórka. Zakrętki nadają się do recyklingu, dlatego warto je zbierać, a potem wrzucić do jednego ze specjalnych koszy. Instytucje prowadzące zbiórkę sprzedają je firmom recyklingowym. Cena w skupie za zakrętki plastikowe waha się od 0,4 zł do ok. 1 zł za kg. Zdobyte ze sprzedaży pieniądze są przekazywane na cele charytatywne, np. na leczenie chorych dzieci.

Firmy zajmujące się recyklingiem przerabiają zakrętki na surowiec wtórny - granulat, a z niego z kolei można wytworzyć, np. plastikowe doniczki, pojemniki, różne opakowania czy rury PCV.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych