Poniedziałek 4 lipca
Malwiny, Izabeli, Aureliana
RADOM aktualna pogoda

Truciciel powietrza w Radomiu ukarany. Do akcji wykorzystano drony

dm, warszawa.tvp.pl 2022-01-12 12:30:00

Właściciel jednego z domów jednorodzinnych w Radomiu palił w piecu stare meble i lakierowane płyty. Nieprawidłowości wykrył antysmogowy dron.

O gęstym, gryzącym dymie unoszącym się nad osiedlem w dzielnicy Nad Potokiem straż miejską zawiadomili sami mieszkańcy. Na zanieczyszczenie powietrze wskazywały też odczyty z czujników badających jego jakość. Przypuszczenia potwierdził dron, wyposażony w urządzenie pomiarowe. - Ktoś naszykował sobie bardzo dużą ilość tych mebli , żeby to spalić. Sytuacja miała miejsce na osiedlu Nad Potokiem. Dron wykrył, strażnik sprawdził, sprawdziliśmy i rzeczywiście spalane było niewłaściwe paliwo. Mężczyzna 55-letni został ukarany maksymalnym mandatem karnym - powiedział Grzegorz Sambor, z-ca komendanta Straży Miejskiej w Radomiu.

Takie kontrole to w Radomiu codzienność, a odbywają się głównie tam, gdzie przekroczone są normy jakości powietrza. W całym ubiegłym roku Straż Miejska interweniowała w tej sprawie ponad 600 razy. - Jak gdzieś się przechodzi tam, gdzie te domki są, to widać dymy. Aż dusi, jak się przechodzi - powiedział jeden z mieszkańców. - Szczególnie rano jak się wyjdzie, widać ten dym z kominów i to bardzo bardzo truje powietrze - dodał kolejny.

Radom czynnie walczy o czyste powietrze od 6 lat

Do tej pory udało się zlikwidować w mieście około 1300 palenisk węglowych, a 112 tylko w ubiegłym roku. Zainteresowani wymianą mogą skorzystać z rządowego programu „Czyste Powietrze”. Urzędnicy pomagają w formalnościach. - Mamy taki punkt konsultacyjny otwarty, możemy państwa wspomóc. Pomóc wypełnić wniosek, nawet go złożyć do wojewódzkiego funduszu. W zeszłym roku już było kilkadziesiąt takich wniosków złożonych - zaznaczyła Małgorzata Pietraszewska, p.o. dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego w Radomiu.

Szacuje się, że w Radomiu jest jeszcze około 11 tysięcy kopciuchów.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych