Czwartek 30 czerwca
Emilii, Lucyny, Marcjala
RADOM aktualna pogoda

Symbole pokazują, w którym autobusie kupisz bilet za pomocą karty płatniczej

dm, MZDiK 2022-02-05 12:10:00

Nowy piktogram pojawił się przy godzinach odjazdów autobusów na tablicach Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej przy przystankach w Radomiu. Symbol karty płatniczej oznacza, że nadjedzie pojazd wyposażony w kasownik z możliwością zakupu biletów właśnie przy pomocy takiej karty. Wiosną pojawią się też piktogramy o klimatyzacji - informuje MZDiK.

Piktogramy na tablicach SDIP. Foto: MZDiK

Ikonka karty płatniczej to prostokąt z zaokrąglonymi rogami i poziomym paskiem magnetycznym. Piktogram taki jest umieszczony w bezpłatnej aplikacji myBus (przy godzinach odjazdów i przy poszczególnych autobusach), a także na mapie komunikacji w internecie - na stronie rkm.mzdik.radom.pl (również przy liście najbliższych odjazdów oraz przy każdym takim pojeździe). Podobny piktogram jest oczywiście także pokazany na tablicach przystankowych. Jednak tam, ze względu na wyświetlanie go diodami, nieznacznie różni się on od tych pokazywanych w aplikacji i internecie. Nie ulega jednak wątpliwości, iż ikonka ta oznacza kartę płatniczą, a nie - jak to piszą niektórzy internauci w różnych komentarzach - hamburgera, kosz z przykrywką lub inne absurdalne rzeczy. Jest to znak używany w wielu miastach - czytamy na stronie mzdik.pl.

Dzięki takiemu oznaczeniu pasażerowie wiedzą obecnie, że w danym autobusie znajduje się kasownik z możliwością zakupu biletu za pomocą karty płatniczej. W takie urządzenia są wyposażone wszystkie pojazdy elektryczne (jeżdżą one przede wszystkim na liniach 1 i 3, lecz pojawiają się też na liniach 7, 9 czy 12) oraz najnowsze autobusy gazowe (można je spotkać wszędzie tam, gdzie jeżdżą przegubowce, czyli na przykład na liniach 4, 7, 9, 17 lub innych - takie autobusy każdego dnia obsługują inną linię). Wszystkie kolejne pojazdy, które będą kupowane w przyszłości, będą wyposażone w kasowniki z ekranem dotykowym. Funkcję płatności kartą ma zawsze pierwszy z nich, czyli pomiędzy pierwszymi a drugimi drzwiami. Można w ten sposób bezgotówkowo kupić bilet jednogodzinny lub dobowy. W trakcie kontroli należy przyłożyć kartę do bezpiecznego czytnika kontrolerskiego, który sprawdza tylko token tej transakcji.

Wiosną w aplikacji myBus, na mapie internetowej i na tablicach SDIP przy przystankach pojawi się następna ikonka. Będzie to gwiazdka (śnieżynka), oznaczająca pojazd klimatyzowany. W klimatyzację jest już wyposażona większość radomskich autobusów komunikacji miejskiej. Nie mają jej jedynie najstarsze pojazdy. Będą one jednak w kolejnych latach sukcesywnie wymieniane na nowe. Aby osoby, którym w bardzo gorące dni zależy na wyborze konkretnego środka lokomocji (klimatyzowanego) wiedziały, czy właśnie taki w najbliższym czasie nadjedzie, pojawią się gwiazdki. Pozwoli to być może także na uniknięcie scysji pomiędzy pasażerami a kierowcami. Zdarzały się przypadki, gdy ktoś domagał się włączenia chłodzenia w autobusie niewyposażonym w klimatyzację (mylono z nią butle CNG na dachu) - dodaje MZDiK.

W Radomiu nie będzie umieszczanego piktogramu wózka inwalidzkiego, który symbolizuje autobus niskopodłogowy. Taka ikonka jest w niektórych miastach, ale u nas nie ma takiej potrzeby, bo wszystkie pojazdy są przystosowane do przewozów pasażerów na wózkach. Od kilku lat sto procent radomskiego taboru stanowią autobusy niskopodłogowe.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych