Czwartek 30 czerwca
Emilii, Lucyny, Marcjala
RADOM aktualna pogoda

Przysięga żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej

dm, WOT 2022-02-14 15:20:00

W miniony weekend powiększyły się szeregi 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. W ramach akcji "Ferie z WOT", kolejni ochotnicy złożyli przysięgę na sztandar 6MBOT.

Pokonali słabości i złożyli przysięgę Ojczyźnie

Wczesnym rankiem 29 lutego pod bramą 64 batalionu lekkiej piechoty w Pomiechówku z kartami powołania w dłoniach stawiło się blisko 40 kandydatów gotowych na podjęcia wyzwania. To był dwutygodniowy sprawdzian kondycji fizycznej i predyspozycji psychicznych przyszłych żołnierzy. Wytrwali najlepsi, którzy w przeddzień rocznicy powstania Armii Krajowej złożyli przysięgę Ojczyźnie.

Nowo wcieleni kandydaci pochodzili z różnych środowisk, dzieliła ich różnica wieku - niektórzy z nich jeszcze się uczą lub studiują, inni na czas „16-nastki” wzięli urlop w swoim miejscu pracy. Wszystkich łączy jednak chęć służby w szeregach Wojska Polskiego. Terytorialna Służba Wojskowa umożliwia pogodzenie nauki lub pracy zawodowej z wojskową pasją.

Po raz pierwszy założyli mundur

Pierwszego dnia kandydaci spotykali się z psychologiem, lekarzem, wypełnili niezbędne dokumenty oraz otrzymali w swoich Książeczkach Wojskowych adnotację o rozpoczęciu czynnej służby wojskowej. Najważniejszym jednak momentem pierwszego dnia szkolenia było niewątpliwie możliwość założenia po raz pierwszy munduru z biało-czerwoną flagą. Uczestnicy szkolenia podstawowego swój dzień zaczynali przed godziną 6 rano zajęciami z wychowania fizycznego, a kończyli wieczornym apelem podsumowującym dzień szkoleniowy. Podzieleni na sekcje przez kolejne dni zdobywali wiedzę z zakresu taktycznych działań indywidualnych oraz zespołowych, obsługi broni i strzelectwa, a także wojskowego zachowania i musztry.

Program szkolenia podstawowego kładzie również duży nacisk na umiejętności posługiwania się mapą i kompasem w nieznanym sobie terenie oraz praktyczną wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Lesiste tereny pomiechowskiej jednostki wojskowej oraz pobliskie, pustynne Piachy Grochalskie były świadkami zmagań ochotników z najczęściej zupełnie nową dla nich tematyką wojskową. Wszystko to pod czujnym okiem kadry instruktorskiej składającej się zarówno ze starszych służbą i doświadczeniem kolegów OT, jak również żołnierzy zawodowych. Nad bezpieczeństwem zajęć i zdrowiem uczestników przez cały czas czuwał personel medyczny.

Wrócili do munduru

5 lutego bramę jednostki wojskowej w Pomiechówku przekroczyła kolejna grupa ochotników. Dzięki doświadczeniu zasadniczej służby wojskowej, służby przygotowawczej bądź zawodowej zostali oni skierowani na 8-dniowe szkolenie wyrównawcze mające na celu udoskonaleniu umiejętności oraz poszerzeniu wojskowej wiedzy.

Udowodnili, że zasługują

Ostatecznych sprawdzianem zdobytej wiedzy jest tzw. pętla taktyczna. To nic innego jak praktyczny egzamin, w czasie którego kandydaci do Terytorialnej Służby Wojskowej działają w warunkach jak najbardziej zbliżonych do realiów pola walki. Instruktorzy z cierpliwych nauczycieli, w tym czasie zmieniają się w wymagających sędziów weryfikujących przy kolejnych zadaniach poziom zdobytej wiedzy.

W czasie „pętli”, żołnierze musieli pokonać kilkanaście kilometrów pieszo w pełnym umundurowaniu i ważącym kilkanaście kilogramów oporządzeniu - kamizelce balistycznej, hełmie, z karabinkiem i plecakiem. Mimo wymagań instruktorów, zmianom pogodowym oraz nierzadko wewnętrznej walce, wszystkim udało się ukończyć pętlę taktyczną z wynikiem pozytywnym.

Na sztandar

Wspomniany egzamin okazał się wyczekaną przez żołnierzy przepustką do najważniejszego wydarzenia, jakim jest przysięga wojskowa. 13 lutego 2022 r. Wszyscy nowo wcieleni wypowiedzieli słowa roty przysięgi wojskowej zaczynając od słów „Ja żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam…”

* Zdajemy sobie sprawę, że uroczysta przysięga wojskowa to nie tylko podniosła uroczystość, ale przede wszystkim moment zwrotny w życiu wielu z nas - podkreślił podczas przemowy w imieniu żołnierzy szer. Marcel Czechowski.

Wypowiadając słowa roty, żołnierz zobowiązuje się, że gdy nastanie taka potrzeba – nie licząc zysków i strat – stanie w obronie rodaków i kraju.

* Cieszę się, że tak młodzi ludzie chcą związać się na stałe z mundurem żołnierza Wojska Polskiego, że są gotowi złożyć przysięgę i wiernie służyć Ojczyźnie - mówił podczas uroczystości płk Witold Bubak, dowódca 6 Mazowieckiej Brygady OT, dodając: - Tu podczas tego szkolenia spotkaliście ludzi, którzy myślą tak jak wy, kierują się w życiu tymi samymi wartościami. Zbudowaliście wspólnie silne fundamenty, które będą początkiem pięknej, ale wymagającej służby.

13 lutego odbyła się pierwsza w 2022 roku przysięga wojskowa 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych