Czwartek 30 czerwca
Emilii, Lucyny, Marcjala
RADOM aktualna pogoda

Powstanie ogród sensoryczny

dm, UM Radom 2022-02-03 15:53:00

Przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym przy al. Grzecznarowskiego powstanie ogród sensoryczny. To jeden ze zwycięskich projektów z Budżetu Obywatelskiego. Urząd Miejski ogłosił przetarg na jego realizację.

Projekt został zgłoszony przez społeczność SOSW. Znalazł się na liście projektów instytucjonalnych i uzyskał w głosowaniu 4470 punktów.

- To jeden z ciekawszych projektów, które znalazły się w tegorocznym Budżecie Obywatelskim. Wprawdzie wśród zgłaszanych propozycji jest wiele takich, które dotyczą tworzenia zielonych miejsc wypoczynku, ale ten projekt jest szczególny. Mówimy bowiem o budowie wyjątkowego ogrodu, który będzie nie tylko ogólnodostępnym miejscem relaksu, ale też szeroko pojętej terapii i usprawniania osób z niepełnosprawnościami - mówi wiceprezydent Mateusz Tyczyński.

Jak argumentowali w swoim uzasadnieniu wnioskodawcy, „...Ogród będzie wspomagał rozwój dzieci zdrowych oraz z zaburzeniami przetwarzania polisensorycznego. Będzie wspierał edukację uczniów z niepełnosprawnościami oraz uzupełniał tradycyjne formy rehabilitacji i profilaktyki zdrowia osób dorosłych. Utworzony w ogrodzie plac zabaw będzie dostosowany do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami. Odpowiednio zaprojektowane ścieżki przyrodnicze edukacyjne będą wsparciem w kształceniu środowiskowym dzieci i młodzieży. (…) Zaplanowane są: ogród zapachu, dźwięku, dotyku, barw, ścieżki sensoryczne o różnych fakturach oraz ścieżka przyrodniczo-edukacyjna do aktywnego wypoczynku”.

Na oferty w przetargu Urząd Miejski czeka do 15 lutego. Zakres planowanej inwestycji obejmuje budowę placu zabaw wraz z dostawą i montażem urządzeń zabawowych, wykonanie ścieżek edukacyjnych o różnorodnych nawierzchniach, dostawę i montaż urządzeń sensorycznych i edukacyjnych, wykonanie kopca widokowego, a także nasadzeń w ogrodach sensorycznych, rabat kwiatowych, warzywnych i zieleńców trawiastych. Cały teren ma być oświetlony. Mają też zostać ustawione elementy małej architektury, w tym ławki i kosze na śmieci. Zwycięzca przetargu będzie maił na wykonanie prac 4 miesiące.

Ogród sensoryczny ma służyć zarówno uczniom Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, jak i innym osobom, w tym m.in. dzieciom z pobliskich przedszkoli, dzieciom objętym wczesnym wspomaganiem rozwoju oraz osobom niepełnosprawnym, uczestnikom warsztatów terapii zajęciowej.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych