Środa 29 czerwca
Piotra, Pawła, Benity
RADOM aktualna pogoda

Ponad 20 litrów dla chorej na białaczkę Wiktorii

dm 2022-02-14 10:15:00

W ramach akcji #ResortSprawiedliwościPomaga przy Areszcie Śledczym w Radomiu zorganizowano pierwszą w tym roku zbiórkę krwi pod hasłem ”Służymy pomocą – mamy to we krwi”.

Funkcjonariusze i pracownicy postanowili kolejny raz podzielić się bezcennym darem życia. Krew zbierana była dla chorej na białaczkę Wiktorię Szymczyk - dziewczynki spod Radomia. Tradycyjnie już zbiórka cieszyła się bardzo dużym powodzeniem.

Życiodajny płyn chciało oddać 57 osób, 53 udało się zostać dawcą. Takie wyniki to 23,85 litra zebranej krwi.

- Wszystkim krwiodawcą serdecznie dziękujemy i zapraszamy do udziałów w kolejnych zbiórkach. Niezdecydowanym przypominamy, że:

Zgłaszający się do oddania krwi ( 18 – 65 lat) powinien posiadać przy sobie dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i numer PESEL:

* dowód osobisty,
* legitymację studencką, 
* prawo jazdy, paszport,
* dawca wielokrotny – również legitymację Honorowego Dawcy Krwi - informują organizatorzy.

Każdy, kto zgłasza się do oddania krwi powinien być zdrowy, wypoczęty, wyspany oraz po spożyciu lekkostrawnego i niskokalorycznego posiłku i wypiciu około 1,5 litra płynów w ciągu 24 godzin przed oddaniem krwi. Kandydat na dawcę krwi musi posiadać nr PESEL oraz powinien posługiwać się językiem polskim w mowie i piśmie w stopniu, który umożliwi mu bez udziału osób trzecich samodzielne zrozumienie treści kwestionariusza i wypełnienie go. Kandydat na dawcę nie może być po spożyciu alkoholu minimum 24 godziny przed oddaniem krwi.

Oddawanie krwi jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym dla Dawcy z uwagi na stosowanie w trakcie pobierania krwi wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku. O wszelkich wątpliwościach dotyczących swojego zdrowia należy powiadomić lekarza kwalifikującego do oddania krwi, a także oddać mu osobiście wypełniony Kwestionariusz dla Krwiodawcy zawierający pytania o przeszłość chorobową oraz prowadzony tryb życia kwalifikowanego kandydata.

Osoby wykonujące takie zawody jak: pilot, maszynista, kierowca autobusu, operator dźwigu, oraz pracujące na wysokości, uprawiające wspinaczkę, głębokie nurkowanie mogą powrócić do tych zajęć nie wcześniej niż 12 godz. po oddaniu krwi.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych