Sobota 2 lipca
Jagody, Urbana, Martyniana
RADOM aktualna pogoda

Nowa strategia rządu na walkę z pandemią. Lista zmian

dm, onet.pl 2022-02-10 08:57:00

Zniesienie kwarantanny po kontakcie z osobą zakażoną oraz powrót wszystkich uczniów do szkół 21 lutego - to zapowiadane przez rząd ruchy związane z luzowaniem obostrzeń, które ogłosili Adam Niedzielski i Przemysław Czarnek. - Mamy do czynienia z początkiem końca pandemii - stwierdził szef resortu zdrowia podczas konferencji prasowej.

Poniżej przedstawiamy listę zapowiedzianych zmian:
* Od 15 lutego izolacja będzie trwała 7 dni
* Od 15 lutego kwarantanna dla współdomowników osoby zakażonej będzie obowiązywać wyłącznie do zakończenia izolacji
* Od 21 lutego koniec nauki zdalnej
* Kwarantanna po kontakcie z osobą zakażoną koronawirusem zostaje zniesiona
* Od 11 lutego zniesiona zostaje kwarantanna przyjazdowa dla osób przybywających z krajów Schengen; kwarantanna pozostaje wyłącznie dla osób bez unijnego certyfikatu COVID-19
* Od 11 lutego kwarantanna dla osób spoza strefy Schengen będzie trwać 7 dni
* Rząd przywraca ok. 5 tys. łóżek do systemu leczenia, zmniejszając liczbę łóżek covidowych do poziomu ok. 25 tys.

W siedzibie resortu zdrowia odbyła się konferencja prasowa dotycząca sytuacji epidemicznej w Polsce, w której uczestniczyli minister zdrowia Adam Niedzielski i szef MEiN Przemysław Czarnek.

- Za nami jest już apogeum piątej fali pandemii. To przesilenie potwierdza się w każdym wymiarze, pod względem liczby nowych zakażeń, testów, zleceń POZ na test - mówił Adam Niedzielski. - Mamy do czynienia z początkiem końca pandemii - dodał.

- Tendencja spadkowa, z którą mamy do czynienia w ciągu ostatnich dwóch tygodni, to jest tendencja stała. Piąta fala miała charakterystyczny przebieg. Spodziewamy się, że spadki z tygodnia na tydzień będą powyżej 20 proc. - zaznaczył szef resortu zdrowia.

- Luty będzie tym miesiącem, kiedy spadki zakażeń powinny być stosunkowo duże. W lutym wyczerpie się poważne zagrożenie dla systemu opieki zdrowotnej. Mam nadzieję, że w marcu będziemy mogli podejmować odważne decyzje o znoszeniu restrykcji - zapowiedział szef MZ. - Mamy do czynienia z początkiem końca pandemii - dodał.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych