Poniedziałek 4 lipca
Malwiny, Izabeli, Aureliana
RADOM aktualna pogoda

Nie będzie podwyżki cen za wywóz śmieci

dm 2022-01-25 08:57:00

Rada Miejska w Radomiu odrzuciła projekt uchwały ws. podwyżki opłat za odbiór odpadów. Regulacja zakładała podwyżkę o 40 procent.

Nad nowymi zasadami gospodarki odpadami debatowano na sesji rady miejskiej. Podwyżkę zaproponował prezydent miasta, ale głosami radnych Prawa i Sprawiedliwości uchwała została odrzucona.

- Dopóki jedyną zmianą, jaką proponuje prezydent będzie zmiana stawki, czyli mówiąc wprost podwyżka opłat, za taką zmianą nie zagłosujemy. System odbioru odpadów funkcjonuje w Radomiu źle, narzekają na to mieszkańcy, dopóki nie będzie zmiany systemu, nie będziemy rozmawiać o nowych stawkach i podwyżkach - powiedział Łukasz Podlewski, przewodniczący klubu radnych PiS.

Największe problemy są na osiedlach. W wielu miejscach brakuje koszy i pojemników, dlatego pomimo obowiązku segregacji do kubłów nadal trafiają śmieci nieposegregowane. Zastrzeżenia budzi też częstotliwość wywozu niektórych odpadów.

- Mieszkańcy nie mają wyboru po prostu wielkiego, żeby móc prowadzić na odpowiednim poziomie tą segregację, także tutaj potrzebna jest ta kontrola - zaznaczył Kazimierz Woźniak, radny niezależny.

Uchwałę poparli radni Koalicji Obywatelskiej. Zmienić miał się sposób naliczania opłat. Stosowaną przez ostatnie siedem lat metodę od powierzchni zastąpić miała opłata od "gospodarstwa domowego" - jednoosobowego lub rodziny. Ceny wzrosłyby średnio o 40 procent.

- Jako radni powinniśmy wziąć odpowiedzialność, oczywiście są uchwały, które być może nie są popularne, ale które są niezbędne. My przecież odpowiadamy za stan finansów gminy, za stan budżetu - dodała Magdalena Lasota, radna Koalicji Obywatelskiej.

Władze Radomia twierdzą, że podwyżki opłat za śmieci są konieczne, ponieważ system się nie bilansuje. W ubiegłym roku trzeba było do niego dopłacić ponad 20 mln zł.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych