Czwartek 30 czerwca
Emilii, Lucyny, Marcjala
RADOM aktualna pogoda

Jaki Budżet Obywatelski 2023? Wnioski od lutego

dm, UM Radom 2022-01-25 16:50:00

Od 21 lutego będzie można składać wnioski do przyszłorocznego Budżetu Obywatelskiego. Na realizację zwycięskich projektów zostanie przeznaczona kwota 7 mln 750 tys. złotych. Rada Miejska przyjęła uchwałę w sprawie wymagań, jakie powinien spełniać projekt Budżetu Obywatelskiego na 2023 rok.

- Uchwała określa zasady i terminy, jakie będą obowiązywały w trakcie konsultacji. Wzięliśmy tu pod uwagę kilka szczegółowych propozycji zgłoszonych podczas warsztatów ewaluacyjnych. Do 100 tys. złotych podnieśliśmy wartość projektów w pierwszej kategorii. Nowością jest też to, że pod każdym zgłaszanym wnioskiem muszą być podpisane przynajmniej 3 osoby popierające dany projekt. Ponadto wydłuży się czas dla wnioskodawców na odwołanie się od decyzji Zespołu Opiniującego, a na karcie znajdą się graficzne oznaczenia dotyczące tematyki projektów. Wszystko po to, by Budżet Obywatelski jeszcze lepiej odpowiadał na potrzeby mieszkańców, zarówno wnioskodawców, jak i głosujących - mówi wiceprezydent Mateusz Tyczyński.

Podobnie jak do tej pory propozycje zgłoszone przez mieszkańców zostaną podzielone na cztery kategorie. Na projekty do 100 tys. złotych zostanie przeznaczona kwota 1,5 mln zł, a na projekty o wartości od 100 tys. zł do 600 zł oraz powyżej 600 tys. zł - po 2 mln 450 tys. zł. Wzorem poprzednich lat będzie też grupa projektów instytucjonalnych, czyli takich, które dotyczą instytucji miejskich. Na ich realizację zostanie przeznaczona kwota 1 mln 350 tys. zł.

Mieszkańcy będą mogli zgłaszać swoje propozycje od 21 lutego do 15 marca. Projekty powinny zawierać oszacowany, przybliżony koszt realizacji oraz dokładny opis. Realizacja projektu musi być technicznie możliwa w ciągu jednego roku budżetowego, a roczny koszt utrzymania realizowanego projektu nie może przekraczać 15% kwoty przeznaczonej na jego realizację. Projekty muszą też spełniać kryterium ogólnodostępności, a ustalona lokalizacja musi dotyczyć terenu będącego własnością Gminy Miasta Radomia.

Zgodnie z przyjętym harmonogramem do 1 maja będzie prowadzona weryfikacja zgłoszonych projektów przez merytoryczne wydziały, biura, jednostki miejskie i spółki miejskie. Głosowanie odbędzie się w okresie od 1 do 21 czerwca 2022 r. Wyniki zostaną przedstawione do 24 lipca.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych