Sobota 2 lipca
Jagody, Urbana, Martyniana
RADOM aktualna pogoda

Ferie spędzą w mundurze

dm, WOT 2022-01-31 08:59:00

W ostatnią sobotę w szeregi 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej wstąpiło blisko 40 ochotników. To pierwsze w 2022 roku powołanie nowych żołnierzy i szkolenie podstawowe w brygadzie.

Żołnierze 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej realizują zadania w ramach trwających operacji “Trwała Odporność” i “Silne Wsparcie”. Zadanie realizują na terenie południowej części woj. mazowieckiego, aktywnie włączają się w pomoc służbom medycznym, a przy granicy polsko-białoruskiej wspierają działania straży granicznej, policji i wojsk operacyjnych.

Oliwkowy beret jest dziś rozpoznawalny przez lokalną społeczność, a coraz więcej osób obserwując działania piątego rodzaju sił zbrojnych, chce stać się jego częścią. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom ochotników, 6. MBOT po raz kolejny organizuje „Ferie z WOT”, czyli dwutygodniowe przeszkolenie wojskowe otwierające drogę do służby w Wojsku Polskim zorganizowane w terminie ferii szkolnych - mówi płk Witold Bubak, dowódca 6. Mazowieckiej Brygady OT, dodając: - Szkolenie skierowane jest głównie do tych, którzy bezkolizyjnie chcą odbyć przeszkolenie wojskowe, bez potrzeby rezygnacji z nauki lub pracy, czyli uczniów szkół ponadpodstawowych, studentów i nauczycieli, ale również dla każdego ochotnika chcącego wstąpić w szeregi 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Dziś służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej pełni ponad 32 tys. żołnierzy. - Zdecydowaną większość ochotników stanowią młodzi ludzie, średnia wieku to 33 lata. Podobnie sytuacja wygląda w naszej brygadzie, dlatego staramy się dawać jak najwięcej możliwości mazowieckiej młodzieży do wstąpienia w nasze szeregi i rozpoczęcia służby na rzecz Ojczyzny i swojej lokalnej społeczności - podkreśla por. Dominik Pijarski, oficer prasowy 6 MBOT.

16-dniowe szkolenie podstawowe rozpoczęło się od szkoleń teoretycznych, wypełnienia dokumentacji, umundurowaniem kandydatów i pobraniem wyposażenia. Przed kandydatami szkolenie ogólnowojskowe. Nie ma dla nich taryfy ulgowej. Dla ochotników najbliższe dwa tygodnie będą wypełnione intensywnymi ćwiczeniami, wymagającymi dobrej kondycji fizycznej, zaangażowania i dużej dyscypliny. W zamian otrzymają szereg korzyści, w tym pierwszeństwo przy ubieganiu się o powołanie do służby kandydackiej w uczelniach wojskowych lub zawodowej służby wojskowej. Rozwój osobisty, bezpłatny udział w kursach oraz świadczenia pieniężne. Jednak przede wszystkim zdobędą doświadczenie i umiejętności, które będzie można wykorzystać również w cywilnym życiu zawodowym, takie jak współdziałanie, praca w zespole, adaptacja do trudnych warunków działania i odpowiednie kształtowanie cech psychofizycznych.

Zwieńczeniem szkolenia będzie złożenie przysięgi wojskowej 13 lutego, w przeddzień 80. rocznicy powstania Armii Krajowej, której tradycje dziedziczą i kultywują żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych