Środa 29 czerwca
Piotra, Pawła, Benity
RADOM aktualna pogoda

Delegacja z Norwegii z wizytą w 6MBOT

dm, WOT 2022-02-12 17:27:00

Przedstawiciele Norweskiej Obrony Krajowej (Heimevernet) wizytowali 6. Mazowiecką Brygadę Obrony Terytorialnej.

Dowódca Gwardii Narodowej Królestwa Norwegii, Pani gen. dyw. Elisabeth Michelsen odwiedziła najpierw Fabrykę Broni w Radomiu, gdzie w towarzystwie dowódcy 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk Witolda Bubaka, zapoznała się z procesem produkcji i możliwościami taktyczno-technicznymi karabinka będącego na wyposażeniu Wojsk Obrony Terytorialnej, jakim jest MSBS Grot.

Po wizycie w fabryce norweska delegacja skierowała kroki do 62 Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu, gdzie dowódca radomskiego batalionu przygotował pokaz sprzętu i wyposażenia, będącego na wyposażeniu batalionu. Pokaz rozpoczęła prezentacja sekcji lekkiej piechoty – strukturalnie najmniejszego pododdziału, zwanego „wspaniałą dwunastką”. Żołnierze zaprezentowali broń strzelecką, wyposażenie indywidualne żołnierza, sprzęt łączności, opto - elektonikę, a także pojazdy oraz sprzęt wykorzystywany podczas działań związanych z zarządzaniem kryzysowym.

Przedstawicielom Gwardii Narodowej Królestwa Norwegii pokazaliśmy nowoczesny sprzęt, jakim dysponujemy. Wsparła nas również 13 Śląska Brygada OT, która zaprezentowała grupę poszukiwawczo-ratowniczą K9 z psami ratowniczymi. Mam nadzieję, że ta wizyta to początek szerszej współpracy, jaką nawiążemy. Rozmawialiśmy nie tylko o wymianie doświadczeń, ale także wspólnych ćwiczeniach, działaniach poligonowych i szkoleniach - mówi płk Witold Bubak - dowódca 6MBOT i dodaje: - Tego typu spotkania przyczyniają się do promocji potencjału WOT poza granicami kraju, ale także dają bezcenną okazję do wymiany doświadczeń.

To moja pierwsza wizyta w jednostce. Póki co zapoznajemy się z Wojskami Obrony Terytorialnej, prowadzimy dyskusje i wymieniamy doświadczeniami. Zaprosiłam pana pułkownika do złożenia rewizyty w Norwegii. Być może będzie to zaczątek do nawiązania współpracy w zakresie szkoleń oraz działań, które podejmujemy zarówno my, jak i Wojska Obrony Terytorialnej - mówi gen. dyw. Elizabeth Michelsen.

Gwardia Krajowa jest norweskim odpowiednikiem Wojsk Obrony Terytorialnej. Została założona w 1946 roku. Obecnie Gwardia stanowi fundament obrony terytorialnej kraju w czasie pokoju podczas sytuacji kryzysowych oraz konfliktów zbrojnych. Formacja jest odpowiedzialna za ochronę integralności terytorialnej, wsparcie społeczeństwa obywatelskiego, wsparcie krajowego systemu zarządzania kryzysowego, poza tym odpowiada za asekurację ogólnych funkcji komunalnych obejmujących ochronę obiektów wojskowych, lokalną infrastrukturę oraz włączanie ochotników do działań międzynarodowych.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych