Czwartek 30 czerwca
Emilii, Lucyny, Marcjala
RADOM aktualna pogoda

Budżet Obywatelski 2023. Nabór wniosków czasowo wstrzymany

dm, UM Radom 2022-02-22 15:50:00

Czasowo został wstrzymany nabór wniosków do przyszłorocznego Budżetu Obywatelskiego. To w związku z decyzją Regionalnej Izby Obrachunkowej, która uchyliła uchwałę w sprawie wymagań, jakie powinien spełniać projekt Budżetu Obywatelskiego. Nowy projekt jest już gotowy i za tydzień trafi pod obrady Rady Miejskiej.

- RIO zakwestionowała, stosowany do tej pory, podział projektów na kategorie. To oznacza, że wszystkie zgłaszane przez mieszkańców wnioski znajdą się na jednej, wspólnej liście. Jedyne ograniczenie, jakie zaproponujemy w nowym projekcie uchwały, to wprowadzenie zasady, że wartość pojedynczego projektu nie będzie mogła przekraczać 30% ogólnej puli pieniędzy, przeznaczonych na Budżet Obywatelski. Cała sytuacja wynika z tego, że polski parlament nowelizując ustawę o samorządzie gminnym, uznał, że wie wszystko najlepiej i przekreślił wieloletnie doświadczenia samorządów. W efekcie pojawił się wyrok NSA z zeszłego roku, który orzekł, że dzielenie projektów na kategorie jest niezgodny z ustawą, a RIO musiała się do tego dostosować. Mam nadzieję, że te przepisy się zmienią i zostaną przywrócone rozwiązania, które przez lata wypracowaliśmy wspólnie z radomianami - mówi Mateusz Tyczyński, zastępca prezydenta Radomia.

Jeśli radni przyjmą nową uchwałę, nabór wniosków rozpocznie się po jej uprawomocnieniu, czyli w drugiej połowie marca. Wtedy Urząd Miejski będzie się kontaktował z osobami, które już dziś zdążyły złożyć swoje wnioski.

Nie zmienia się natomiast łączna kwota przeznaczona na realizację projektów z Budżetu Obywatelskiego. W przyszłym roku będzie to kwota 7 mln 750 tys. zł.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych