Poniedziałek 4 lipca
Malwiny, Izabeli, Aureliana
RADOM aktualna pogoda

''Bezpańska'' kamienica sypie się lokatorom na głowę

dm, warszawa.tvp.pl 2022-02-09 09:22:00

Budynek przy ulicy ojca Huberta Czumy jest w fatalnym stanie. Ze ścian odpadają cegły i tynk, a dach przecieka. Lokatorzy o pomoc proszą miasto, jednak urzędnicy rozkładają ręce. Kamienica jest bowiem w prywatnych rękach, ale jej właściciel zmarł prawie 40 lat temu.

Foto: TVP3 Warszawa

Kamienica rozpada się z każdej strony. W mieszkaniach zaczynają już pękać ściany, odpada tynk i cegły. Lokatorzy są w dramatycznej sytuacji. Obawiają się, że może dojść do tragedii i dopiero wtedy, ktoś na poważnie zainteresuje się ich losem.

Mieszkańcy apelują o pomoc miasta, ale urzędnicy nie mogą nic zrobić, bo ręce wiąże im prawo własności.

- Nie jest to kamienica, która znajduje się w zasobie gminy miasta Radomia, jest to obiekt prywatny. To na właścicielu spoczywa obowiązek zabezpieczenia obiektu, dbania o jego stan techniczny - wyjaśnia Marzena Kędra, kierownik Biura Rewitalizacji Urzędu Miejskiego w Radomiu.

Problem w tym, że właściciel kamienicy nie żyje od blisko 40 lat, a sprawy spadkowe do dziś nie zostały uregulowane. Z tego powodu działać nie może też Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, choć obiekt figuruje w rejestrze.

Stan techniczny budynku kilkukrotnie kontrolował Nadzór Budowlany. Ostatnie oględziny były kilka dni temu, po tym jak z kamienicy odpadł gzyms. Miejsce zabezpieczają bariery ostrzegawcze.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych