Sobota 26 listopada
Delfiny, Lechosława, Konrada
RADOM aktualna pogoda

Wernisaż wystawy Longina Pinkowskiego w Elektrowni

dm 2022-10-03 15:24:00

Wystawa Longina Pinkowskiego przygotowana przez Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Radomiu dokumentuje wieloletnią twórczość artysty i jest kolejnym elementem projektu przypominającego i podkreślającego znaczenie radomskiej Grupy M-5 w lokalnym oraz ogólnopolskim ruchu plastycznym.

Wydawnictwo i ekspozycja przybliżają, choć nie wyczerpują w pełni, spektrum zainteresowań Longina Pinkowskiego, niemiej jednak z zespołu zgromadzonych dzieł wyłania się charakterystyczny i reprezentatywny obraz jego działalności. Longin Pinkowski jest wychowankiem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku, kreatywnym kontynuatorem tradycji łączącej konwencję kolorystyczną szkoły sopockiej z rozwiązaniami bliskimi założeniom romantyzmu i poetyki nadrealistycznej. Jego twórczość jest odzwierciedleniem temperamentu i sposobu rozumienia otaczającego świata, materializacją emocji i osobistą transmisją „pejzażu wewnętrznego”. Na przestrzeni wielu lat pracy, wytworzył własny, indywidualny język formalny, łączący poszukiwania w zakresie koloru z charakterystycznym ekspresyjnym gestem.

W 2009 roku, w starej siedzibie Elektrowni, miała miejsce wystawa zatytułowana „M-5 razem i osobno”. Konfrontacja dawnych i współczesnych realizacji Leszka Kwiatkowskiego, Krzysztofa Mańczyńskiego, Aleksandra Olszewskiego i Longina Pinkowskiego, przypominała charakterystyczne cechy, zmiany i progresję w sztuce przedstawicieli grupy. Późniejsze wystawy indywidualne: Leszka Kwiatkowskiego (2011) i Aleksandra Olszewskiego (2012) w zastępczej siedzibie instytucji przy ul. Władysława Domagalskiego (obecnie Tadeusza Mazowieckiego), Krzysztofa Mańczyńskiego (2018) zrealizowana w przestrzeni odnowionego i rozbudowanego gmachu przy ul. Mikołaja Kopernika, wreszcie obecna ekspozycja Longina Pinkowskiego, sprawiły, że historia grupy na stałe wpisała się w historię oraz czas przemian radomskiego Centrum. Udział czterech artystów w zbiorowym projekcie „Format maksymalny A4” (2014) podkreślił ich pozycję, uznanie i rolę w środowisku.

Przeszło pół wieku aktywności artystycznej Longina Pinkowskiego materializuje się w ponad trzydziestu wystawach indywidualnych, w około stu pięćdziesięciu wystawach zbiorowych na terenie Polski, a także poza jej granicami, to wyróżnienia i nagrody w konkursach sztuki w Warszawie, Łodzi, Bielsku-Białej, Bydgoszczy, Kielcach, Katowicach, Wałbrzychu i Radomiu, dziesiątki realizacji obecnych we wnętrzach prywatnych domów i w kolekcjach państwowych. Należy też pamiętać o jego pracy pedagogicznej, w trakcie której przygotowywał do uczestnictwa w sztuce setki młodych adeptów.

Na temat twórczości Grupy M-5 powstało wiele tekstów krytycznych, dotyczyły one również poszczególnych jej przedstawicieli. Kilka z nich, przybliżających osobę i świat obrazów Longina Pinkowskiego zamieszczamy w tym albumie.

Być może uczczenie 55-lecia pracy twórczej nie spełnia warunków okrągłej rocznicy, jednak w przypadku artysty od dekad związanego z formacją, w której nazwie uczestniczy cyfra „5” nawiązująca do jej pięciu założeń programowych, wydaje mi się to wysoce uzasadnione.

Longin Pinkowski (ur. 1940, Osiek nad Notecią). Uczęszczał do Liceum Plastycznego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. W latach 1961–1967 studiował malarstwo w PWSSP najpierw w Stanisława Teisseyre’a, dyplom uzyskał w pracowni Jacka Żuławskiego. Pracował w Spółdzielni Pracy Rzemiosła Ludowego i Artystycznego w Iłży (lata 70.), jako instruktor w Wojewódzkim Domu Kultury w Radomiu (lata 80., opiekował się twórcami nieprofesjonalnymi, organizował ich wystawy). W latach 90. zaczął pracować jako pedagog w dwóch szkołach plastycznych, w Szkole Plastycznej I stopnia im. Jacka Malczewskiego i w Liceum Plastycznym, gdzie uczył rysunku i malarstwa do r. 2005. Uprawia malarstwo. Czasem jego największej aktywności twórczej były lata 70. i 80., uczestniczył w wielu wystawach regionalnych, ogólnopolskich, również międzynarodowych za granicą, otrzymywał nagrody i wyróżnienia. W październiku 1977 roku wraz z Leszkiem Kwiatkowskim, Krzysztofem Mańczyńskim, Aleksandrem Olszewskim założył Grupę M-5 – najważniejszą grupę artystyczną w historii radomskiej plastyki.

Longin Pinkowski
Malarstwo

Kurator: Mariusz Jończy
Wernisaż: 7 października 2022 roku, godz. 18.00
Wystawa czynna do 6 listopada 2022 roku

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych