Wtorek 4 października
Rozalii, Franciszka, Edwina
RADOM aktualna pogoda

W sobotę poznamy laureata Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza

dm, UM Radom 2022-09-13 17:05:00

W sobotę, 17 września już po raz siódmy zostanie wręczona Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza. To nagroda, którą ustanowił samorząd Radomia w 2015 roku. Jest ona przyznawana za debiut literacki rozumiany jako pierwsza lub druga książka danego autora, napisana prozą artystyczną w języku polskim. W tegorocznej edycji zostało nadesłanych prawie 100 propozycji, a od początku istnienia Nagrody, wpłynęło ponad 600 książek.

autor: UM Radom

- To pokazuje jak dużym zainteresowaniem cieszy się nasza nagroda i jaką rangę ma już w świecie literackim. Dziękuję naszym partnerom, dzięki którym możemy promować radomską kulturę, a jednocześnie wspierać młodych, utalentowanych twórców - mówi prezydent Radosław Witkowski. - Kiedy pierwszy raz przyznawaliśmy Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza, sami nie do końca wierzyliśmy, że uda się zorganizować tyle edycji. Tymczasem dzięki naszym przyjaciołom i partnerom udaje się tę nagrodę nadal przyznawać i organizować festiwal „Opętani literaturą”. Co istotne, mimo iż mamy ciężkie czasy, wszyscy deklarują, że będą z nami i ze spokojem myślimy już o ósmej edycji - mówi kurator Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli Tomasz Tyczyński.

Wręczenie Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza odbędzie się 17 września w Zespole Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu. Laureat otrzyma 40 000 złotych oraz lornetkę, będącą symbolem twórczej uważności wobec świata i nawiązującą do ostatnich lat życia pisarza, który, uwięziony przez chorobę, przez lornetkę obserwował ludzi i ich życie w Vence. Nagrody finansowe otrzymują także wszyscy nominowani. Kapituła wskaże też osobę, która w ramach rezydencji literackiej wyjedzie na miesiąc do Vence na południu Francji, gdzie pisarz spędził ostatnie pięć lat życia.

Honorowy Patronat nad Nagrodą sprawuje Rita Gombrowicz. Mecenasami Nagrody są: Jarosław Krzyżanowski i Zakłady Automatyki KOMBUD S.A., partnerem strategicznym jest Samorząd Województwa Mazowieckiego, a partnerem głównym Unidevelopment S.A. Organizatorami Nagrody są: Prezydent Radomia i Muzeum Witolda Gombrowicza, zaś partnerami Miejska Biblioteka Publiczna i Fundacja Instytut Gombrowiczowski, Trend Glass, Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia, Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu oraz Muzeum im. Jacka Malczewskiego.

Więcej informacji o Nagrodzie Literackiej im. Witolda Gombrowicza oraz o trwającym festiwalu "Opętani Literaturą" na stronie: http://www.muzeumgombrowicza.pl/pl/glowna

Komentarze naszych czytelników

 • Gratulacje wszystkim

  2022-09-13 19:27:33

  Patroni godni też nagrody. 

 • RADOM to PIS +++++

  2022-09-13 22:29:00

  witkowski.Ty to jakaś modelka jesteś.Jak INTERPELATOR z Kowalanki (frysztak). A w Radomiu nida z nędzą.

 • RADOM to PIS +++++

  2022-09-13 22:30:32

  witkowski.Ty to jakaś modelka jesteś.Jak INTERPELATOR z Kowalanki (frysztak). A w Radomiu BIDA Z NĘDZĄ.

 • PO to dno

  2022-09-13 23:13:01

  Gombrowicz to przecież był zboczeńncem. Lewakiem z krwi i kości

 • koń

  2022-09-14 10:55:38

  ten z lewej dostanie nagrodę bezradności.

  gombrowicz nie każdy wie co robił w Argentynie 

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych