Wtorek 4 października
Rozalii, Franciszka, Edwina
RADOM aktualna pogoda

Przed nami Uliczka Tradycji

dm 2022-09-09 08:54:00

W dniach 10-11 września odbędzie się jubileuszowa XV edycja największego festynu historycznego w mieście, czyli „Uliczka Tradycji”. Radomianie i wszyscy goście z zewnątrz, którzy w najbliższy weekend odwiedzą Resursę i jej najbliższe otoczenie, tym razem przeniosą się w lata I wojny światowej, a konkretnie do okresu pomiędzy 1915 a 1918 rokiem.

To niewątpliwie trudny czas w dziejach miasta – lata wojny, ale dla Radomia moment ostatecznego wycofania się Rosjan i dużo łagodniejsza austriacka okupacja miasta. Przyniosła ona oznaki powolnego „budzenia się” do niepodległości, w tym organizowania się grup formalnych (działających na niwie politycznej, gospodarczej i społecznej) czy tworzenia instytucji (np. Komisja Szkolna Ziemi Radomskiej). Radomianie zaczęli świętować patriotyczne rocznice, tym bardziej, że wreszcie mogli to robić niemal bez skrępowania i cenzury. Dlatego tegorocznej „Uliczce Tradycji” towarzyszy hasło NA PROGU WOLNOŚCI.

Wspomniane lata – jak się okazuje – były także dla mieszkańców miasta okresem, w którym… chcieli się po prostu bawić. Korzystali więc chętnie z różnych wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych. I takiego klimatu podczas festynu Resursy też oczywiście nie zabraknie.

W sobotę, 10 września orgaznizdo budynku Resursy i na dziedziniec. Zaczynamy o godz. 18.00. Ten wieczór potrwa do 21:00, a upłynie pod znakiem dobrej zabawy w duchu muzyki i tańca z epoki oraz… savoir-vivre’u. W budynku Resursy zainteresowani będą mieli okazję dowiedzieć się co nieco o kanonie dobrych manier sprzed stu lat. Oprócz warsztatów savoir-vivre’u odbędą się podobne zajęcia praktyczne przybliżające sztukę układania serwetek oraz ozdabiania różnych przedmiotów metodą dekupażu. Ponadto wyłonieni w quizie będą mogli wziąć udział w pokazie sommeliera Piotra Okonia.

Z kolei na dziedzińcu Resursy nogi same będą rwały się do tańca, a to za sprawą warsztatów prowadzonych przez Oliwię Lucedarską. Poznamy kroki klasycznych tańców sprzed stu lat, ale będziemy też mogli nacieszyć oczy show, którym niewątpliwie będzie pokaz kankana. Z tańcem wiele wspólnego ma też inna sztuka sprzed lat, dziś już trochę zapomniana – szermierka. Jej pokaz w wykonaniu grupy dowodzonej przez niestrudzonego propagatora tego pięknego sportu – Pawła Łuk-Murawskiego, będzie niewątpliwie dużą atrakcją sobotniego wieczoru. Na deser – koncert jazzowy w wykonaniu grupy s’KWARTET, dowodzonej przez Jerzego Skwarka.

W sobotę we wnętrzach Resursy będzie można obejrzeć trzy wystawy historyczne. Pierwsza to w zasadzie diorama, na której zostanie zrekontruowane jedno z pomieszczeń lazaretu wojskowego z czasów I wojny światowej. Nie będzie to jakiś anonimowy szpital wojskowy, a konkretnie ten przeznaczony dla legionistów polskich, który mieścił się w samej Resursie. Druga z wystaw obejmie wybrane eksponaty udostępnione przez Skansen Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim. Będą to m.in. mundury trzech zaborczych armii, wybrane artefakty z tzw. „sztuki okopowej” oraz propagandowe pocztówki wydawane w tamtym okresie. Trzecia z wystawa to najciekawsze radomskie afisze wojenne ze zbiorów kolekcjonera Tomasza Staniszewskiego.

Moc atrakcji czeka na gości „Uliczki Tradycji” także w niedzielę, 11 września. Organizatorzy zapraszają od godz. 13.00 do 20.00 do budynku Resursy, na jej dziedziniec oraz na ulicę Struga i plac Jagielloński. Wszystkie przestrzenie staną się przede wszystkim miejscem spotkania z historią. Po uroczystym otwarciu festynu będziemy świadkami symbolicznej inscenizacji zmiany tabliczek adresowych z rosyjskich na polskie. Zobaczymy też scenki w wykonaniu aktorów i aktorek Teatru Powszechnego w Radomiu – zaprezentują wizytę Kornela Makuszyńskiego i Władysława Stanisława Reymonta w naszym mieście w 1915 roku oraz wystąpienia Marii z Kuźnickich Walewskiej i Marii Kelles-Krauz z wiecu kobiet radomskich w 1918 roku. W klimat epoki wprowadzą nas także scenki miejskie w wykonaniu artystów krakowskiej Grupy Locomotora (pucybut, gazeciarz, złodziej uliczny) oraz kataryniarz Dariusz Zmaza.

Spotkanie z historią umożliwi publiczności także grupa Pawła Łuk-Murawskiego. Nie tylko zaprezentuje pokaz szermierki na scenie głównej, ale i wystawę statyczną, na której będzie można zobaczyć karabiny ze wszystkich frontów I wojny światowej. Na „Uliczce Tradycji” pojawią się też rekonstruktorzy z grupy GRH „Bellum” z namiotem biura werbunkowego do legionów oraz strażacy z OSP Borkowice ze swoim wozem retro. Nie zabraknie zabytkowych powozów i armaty z epoki. To wszystko na zewnątrz, a w sali baletowej także historyczny akcent: inscenizacja kasyna oficerskiego z epoki. Rozgości się tam radomski klub szachowy „Roszada”.

O muzyczną oprawę tegorocznej „Uliczki Tradycji” zadbają najpierw artyści Operetki Wrocławskiej i Teatru Scena Kamienica z Wrocławia: Liza Wesołowska – sopran, Jarosław Janikowski – wokal, taniec oraz Adam Sychowski – fortepian. Przeniosą słuchaczy w świat przedwojennych kabaretów i teatrów operetkowo-rewiowych, które szturmem podbijały Europę. Na finał zaś – w repertuarze przygotowanym specjalnie na radomski festyn retro – zagra i zaśpiewa Ola Dzierżawska z zespołem Suweniry.

Nie zabraknie również tanecznych atrakcji. Zobaczymy między innymi kankana i elegancką odmianę burleski w wykonaniu artystek warszawskiej grupy Tancerze.pl. Panie postarają się porwać do tańca także publiczność, a to za sprawą prowadzonych przez nie warsztatów. Pokaz taneczny zaprezentuje też Oliwia Lucedarska z zespołem.

Miłośnicy X muzy będą mogli natomiast obejrzeć trzy filmy z udziałem gwiazdy kina niemego – Poli Negri. W sali kameralnej Resursy zostaną wyświetlone: Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów, Żółty paszport (obydwa z 1918 roku) oraz Bestia (z 1917 roku). Dla tych, którzy wolą kontakt z żywym słowem i aktorami na scenie, Teatr Poszukiwań pod kierunkiem Katarzyny Sasal przygotował Historie damsko-męskie (do zobaczenia w sali widowiskowej). Na dziedzińcu natomiast Teatr Resursa (dowodzony przez Roberta Stępniewskiego) wystawi spektakl dla dzieci pt. Dobranocki Pana Jana.

A skoro o dziedzińcu mowa… Tu moc atrakcji dla najmłodszych gości. Poprowadzą je profesjonalni animatorzy. Będą gry i zabawy ruchowe oraz konstrukcyjne. Dla nieco starszych dzieci – warsztaty kaligrafii prowadzone przez LinoCat z Radomia. Dzięki nim uczestnicy poznają sztukę estetycznego pisania. W strefie dziecięcej nie zabraknie również zajęć plastycznych oraz warsztatów „Majsterkowo”, które podczas niedawnych imprez cieszyły się ogromnym zainteresowaniem maluchów.

Ponadto podczas „Uliczki Tradycji” – nie tylko tradycyjnie kiermasz rozmaitości i stoiska gastronomiczne – ale i nowość: strefa chill-out z herbatami z całego świata.

Sobotnią odsłonę „Uliczki Tradycji” poprowadzi Ewa Waluś, pracownik Muzeum Historii Najnowszej Radomia (Kamienica Deskurów), niedzielną – Magdalena Gliszczyńska, dziennikarka Radia Plus Radom.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM WYDARZENIA:

10 września (sobota)

DZIEDZINIEC RESURSY
18.00 Przywitanie gości, zapowiedź atrakcji festynu
18.15 Pokaz tańców z epoki i warsztaty taneczne w wykonaniu Oliwii Lucedarskiej
18.30 Scenki rodzajowe w wykonaniu „Teatru Resursa”
18.45 Quiz historyczny (nagroda – udział w pokazie sommeliera)
19.30 Pokaz szermierki w wykonaniu grupy Pawła Łuk-Murawskiego
20.00 Pokaz kankana w wykonaniu grupy Oliwii Lucedarskiej
20.15 Koncert jazzowy grupy s’KWARTET Jerzego Skwarka

SALA KAMERALNA
19.30 Pokaz sommeliera (dla osób wybranych w quizie)

SALA WIDOWISKOWA
18.00 Radom sprzed stu lat – prezentacja pocztówek z okresu I wojny światowej

KAWIARNIA RESURSY
18.00 Wystawa afiszy z I wojny światowej ze zbiorów Tomasza Staniszewskiego
18.30 Warsztaty ozdabiania przedmiotów metodą dekupażu
19.30 Warsztaty ozdabiania przedmiotów metodą dekupażu
20.30 Warsztaty ozdabiania przedmiotów metodą dekupażu

SALA BALETOWA
19.00 Warsztaty savoir-vivre
20.00 Warsztaty układania serwetek

11 września (niedziela)

SCENA GŁÓWNA
13.00 Uroczyste otwarcie „Uliczki Tradycji” i przywitanie zaproszonych gości
13.30 Pokaz taneczny Oliwii Lucedarskiej i scenki rodzajowe „Teatru Resursa”
13.45 Inscenizacja zmiany tabliczek adresowych z rosyjskich na polskie
14.00 Pokaz kankana w wykonaniu grupy Tancerze.pl
14.30 Inscenizacja wizyty Makuszyńskiego i Reymonta w Radomiu w wykonaniu aktorów Teatru Powszechnego w Radomiu
15.00 Blok konkursów dla publiczności
15.30 Pokaz tańca z warsztatami – burleska w wykonaniu grupy Tancerze.pl
16.00 Pokaz szermierki (Łuk Murawski z grupą)
16.30 Pokaz tańca z warsztatami – styl Maty Hari w wykonaniu grupy Tancerze.pl
17.00 Koncert artystów Operetki Wrocławskiej
18.30 Inscenizacja wiecu kobiet radomskich w wykonaniu aktorek Teatru Powszechnego w Radomiu
19.00 Koncert Oli Dzierżawskiej z zespołem Suweniry

SALA WIDOWISKOWA

15.00 Spektakl Teatru Poszukiwań Historie damsko-męskie
17.00 Spektakl Teatru Poszukiwań Historie damsko-męskie

SALA KAMERALNA

Pokaz filmów z Polą Negri
13.30 Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów, 1918 (90 min.)
15.30 Żółty paszport, 1918 (75 min.)
17.00 Bestia, 1917 (47 min.)

SALA BALETOWA
13.00-18.00 Retro kasyno oficerskie (m.in. animacja gry w szachy z radomską „Roszadą”)

GALERIA RESURSY
13.00-20.00 Lazaret w Resursie – diorama szpitala legionistów z lat 1915-1918

KAWIARNIA RESURSY
13.00-20.00 Wystawa afiszy z I wojny światowej ze zbiorów Tomasza Staniszewskiego

HALL RESURSY
13.00-20.00 Wystawa mundurów i pocztówek z I wojny światowej ze zbiorów Skansenu Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim

DZIEDZINIEC RESURSY
13:00-18:00 Strefa gier, zabaw i animacji dla najmłodszych
13.00-18.00 Warsztaty kaligrafii
13.00-20.00 Monidła ze zdjęciami z epoki
18:00 Spektakl Teatru Resursa Dobranocki Pana Jana

PRZED BUDYNKIEM RESURSY
13.00-20.00 Armata z czasów I wojny światowej
13.00-20.00 Ścianka fotograficzna z widokiem Resursy z 1916 r.

ULICA STRUGA
13.50 Inscenizacja zmiany tabliczek adresowych z rosyjskich na polskie (początek na scenie głównej)
14.20 Inscenizacja wizyty Makuszyńskiego i Reymonta w Radomiu (przejście na scenę główną)
18.20 Inscenizacja wiecu kobiet radomskich (przejście na scenę główną)
13.00-20.00 Szlaban i budka wartownicza
13.00-20.00 Przechadzki grup rekonstrukcyjnych
13.00-18.00 Scenki miejskie w wykonaniu Grupy Locomotora (pucybut, gazeciarz, mim, siłacz, złodziej uliczny)
13:00-18:00 Kataryniarz Dariusz Zmaza
13.00-20.00 Pokaz zabytkowych bryczek i przejażdżki dla zwycięzców konkursów
13.00-20.00 Kiermasz rozmaitości (antyki, książki, pocztówki, bibeloty, sztuka ludowa, rękodzieło, itp.)

PLAC JAGIELLOŃSKI
13.00-20.00 Stoiska handlowe i gastronomiczne

PARK (OBOK SCENY GŁÓWNEJ)
13.00-20.00 Namiot Biura Werbunkowego do Legionów (GRH „Bellum”)
13.00-20.00 Retro wóz strażacki i pokazy gaśnicze (OSP Borkowice)
13.00-20.00 Wystawa karabinów ze wszystkich frontów I wojny światowej i pokazy (Paweł Łuk-Murawskiego z zespołem)
13.00-20.00 Strefa chill-out (herbaty z całego świata)

Patronat nad „Uliczką Tradycji” objęli:

Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik
Prezydent Radomia Radosław Witkowski
Przewodnicząca Rady Miejskiej W Radomiu Kinga Bogusz

Partnerami wydarzenia są:

Samorząd Województwa Mazowieckiego
Imperial Tobacco
Skansen Rzeki Pilicy W Tomaszowie Mazowieckim

Komentarze naszych czytelników

 • RADOM górą i NIE Z PiS-u KULTURĄ WSTĘP wolny

  2022-09-09 13:51:46

  Tradycja w pisie  ma sie dobrze. PiS zastał Radom murowany a chce by po wyborach został drewniany. I pierwszy obiekt z ławeczką z drewna i płyt wiórowych już koło pomnika Kochanowskiego postawił. Będą dzieci z  ulotki Czarnka nauczali. A po rekolekcjach rodziców spowiadali. W co  za dzień I echu dnia tłumy zdjęć 

 • Radomianka

  2022-09-09 19:44:51

  Ciebie idioto z PO powyżej,już żaden psychiatra nie wyleczy.

 • RADOM to PiS

  2022-09-10 09:26:50

  PO MSZY W KATEDRZE PROTEST W SPRAWIE ŁAWECZKI. ZAPASZAMY WSZYSTKIE TŁÓSTE KOTY. ŁAWECZKA JEST ANTYRODZINNA .  RAZEM Z MOJĄ MŁODĄ MOHEROWĄ WAŻYMY PONAD 280 KG ŻYWEJ WAGI  NAGO

 • RADOM to PiS+

  2022-09-10 09:26:58

  PO MSZY W KATEDRZE PROTEST W SPRAWIE ŁAWECZKI. ZAPASZAMY WSZYSTKIE TŁÓSTE KOTY. ŁAWECZKA JEST ANTYRODZINNA .  RAZEM Z MOJĄ MŁODĄ MOHEROWĄ WAŻYMY PONAD 280 KG ŻYWEJ WAGI  NAGO

 • RADOM to PiS++

  2022-09-10 09:27:05

  PO MSZY W KATEDRZE PROTEST W SPRAWIE ŁAWECZKI. ZAPASZAMY WSZYSTKIE TŁÓSTE KOTY. ŁAWECZKA JEST ANTYRODZINNA .  RAZEM Z MOJĄ MŁODĄ MOHEROWĄ WAŻYMY PONAD 280 KG ŻYWEJ WAGI  NAGO

 • RADOM to PiS+++

  2022-09-10 09:27:11

  PO MSZY W KATEDRZE PROTEST W SPRAWIE ŁAWECZKI. ZAPASZAMY WSZYSTKIE TŁÓSTE KOTY. ŁAWECZKA JEST ANTYRODZINNA .  RAZEM Z MOJĄ MŁODĄ MOHEROWĄ WAŻYMY PONAD 280 KG ŻYWEJ WAGI  NAGO

 • RADOM to PiS++++

  2022-09-10 09:27:18

  PO MSZY W KATEDRZE PROTEST W SPRAWIE ŁAWECZKI. ZAPASZAMY WSZYSTKIE TŁÓSTE KOTY. ŁAWECZKA JEST ANTYRODZINNA .  RAZEM Z MOJĄ MŁODĄ MOHEROWĄ WAŻYMY PONAD 280 KG ŻYWEJ WAGI  NAGO

 • RADOM to PiS+++++

  2022-09-10 09:27:24

  PO MSZY W KATEDRZE PROTEST W SPRAWIE ŁAWECZKI. ZAPASZAMY WSZYSTKIE TŁÓSTE KOTY. ŁAWECZKA JEST ANTYRODZINNA .  RAZEM Z MOJĄ MŁODĄ MOHEROWĄ WAŻYMY PONAD 280 KG ŻYWEJ WAGI  NAGO

 • RADOM to PiS++++++

  2022-09-10 09:27:30

  PO MSZY W KATEDRZE PROTEST W SPRAWIE ŁAWECZKI. ZAPASZAMY WSZYSTKIE TŁÓSTE KOTY. ŁAWECZKA JEST ANTYRODZINNA .  RAZEM Z MOJĄ MŁODĄ MOHEROWĄ WAŻYMY PONAD 280 KG ŻYWEJ WAGI  NAGO

 • Koniec PiSu bliski

  2022-09-10 19:18:52

  PiS nie patronuje. PiS szykuje patrony do kolejnej wojny polsko polskiej. 

 • Koniec PiSu bliski

  2022-09-10 19:20:09

  PiS nie patronuje. PiS szykuje patrony do kolejnej wojny polsko polskiej.  Boją się wyjść i przyjść na ulicę. Kaczory bez tradycji. 

 • Koniec PiSu bliski !

  2022-09-10 19:20:17

  PiS nie patronuje. PiS szykuje patrony do kolejnej wojny polsko polskiej.  Boją się wyjść i przyjść na ulicę. Kaczory bez tradycji. 

 • JKowalski ten ze "sztazi" od Ziobry

  2022-09-11 09:28:26

  Na progu wolności. I na progu pokusy narodu polskiego przez pis zniewolenia. ICH NIEDOCZEKANIE. PRZEBRAŁA SIĘ PISU MIARKA . NAJWYŻSZA PORA  POZBYĆ SIĘ ZE SCEN ULICZNYCH I POZOSTAŁYCH TEGO  BACHORA JARKA !  NA CAŁE SZCZĘŚCIE EUROPY I ŚWIATA  PISOWSKĄ GŁUPOTĄ JUŻ NIE ZARAZI. 

 • JKowalski ten ze "gestapo" od Ziobry

  2022-09-11 09:28:44

  Na progu wolności. I na progu pokusy narodu polskiego przez pis zniewolenia. ICH NIEDOCZEKANIE. PRZEBRAŁA SIĘ PISU MIARKA . NAJWYŻSZA PORA  POZBYĆ SIĘ ZE SCEN ULICZNYCH I POZOSTAŁYCH TEGO  BACHORA JARKA !  NA CAŁE SZCZĘŚCIE EUROPY I ŚWIATA  PISOWSKĄ GŁUPOTĄ JUŻ NIE ZARAZI. 

 • Konserwa tor

  2022-09-11 09:59:06

  Suski już dał  pokaz  ku przyszłości. Za sobą ze Stolicy przyholował coś tam koło pomnika Kochanowskiego wybudował. Bez dwóch ścian , oświetlenia  i innych instalacji.  Z meblami / ławeczka/ z któregoś parku ukradziona. Schody też jakieś znajome. I  obrazka portretu  Kaczyńskiego  na ścianie brak. Kiedy i kto złoży zawiadomienie do prokuratury. Postoi miersi a po miesiącu  WRAK

 • Konserwa tor .

  2022-09-11 09:59:52

  Suski już dał  pokaz  ku przyszłości. Za sobą ze Stolicy przyholował coś tam koło pomnika Kochanowskiego wybudował. Bez dwóch ścian , oświetlenia  i innych instalacji.  Z meblami / ławeczka/ z któregoś parku ukradziona. Schody też jakieś znajome. I  obrazka portretu  Kaczyńskiego  na ścianie brak. Kiedy i kto złoży zawiadomienie do prokuratury. Postoi miersi a po miesiącu  WRAK

 • Konserwa tor Zbytków

  2022-09-11 10:00:47

  Suski już dał  pokaz  ku przyszłości. Za sobą ze Stolicy przyholował coś tam koło pomnika Kochanowskiego wybudował. Bez dwóch ścian , oświetlenia  i innych instalacji.  Z meblami / ławeczka/ z któregoś parku ukradziona. Schody też jakieś znajome. I  obrazka portretu  Kaczyńskiego  na ścianie brak. Kiedy i kto złoży zawiadomienie do prokuratury. Postoi miersi a po miesiącu  WRAK

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych