Sobota 2 lipca
Jagody, Urbana, Martyniana
RADOM aktualna pogoda

Polsko-ukraińskie warsztaty w Muzeum Gombrowicza

dm 2022-06-05 12:22:00

Już ponad 250 dzieci wzięło udział w polsko – ukraińskich warsztatach organizowanych od początku maja w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. To grupy z Radomia, Pionek, Bierwiec, Jedlińska i Jedlni-Letnisko, które uczestniczą w bezpłatnych zajęciach plastycznych, literackich i plenerowych. Chętni wciąż mogą się zgłaszać.

autor: Eliza Szwede

Warsztaty organizowane w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli w cyklu „W parku i w pałacu / У парку і y палаці” prowadzone są w języku polskim i ukraińskim. We wnętrzach muzeum odbywają się zajęcia plastyczne i literackie, w plenerze realizowane są zabawy rekreacyjne oraz gra terenowa związana z Witoldem Gombrowiczem. Dzieci mają zapewniony także posiłek. Jeśli pozwala pogoda, muzeum przygotowuje dla maluchów ognisko.

- Pierwsze warsztaty zorganizowaliśmy 4 kwietnia. Wtedy chcieliśmy sprawdzić, czy ta forma się sprawdzi, czy dzieci będą zadowolone, ale przede wszystkim, czy będzie zainteresowanie. Okazało się, że na wszystkie trzy pytania odpowiedź brzmiała „tak” - mówi Eliza Szwede, pomysłodawczyni i koordynatorka zajęć.

Od maja zatem muzeum organizuje warsztaty cyklicznie. W pracy z dziećmi wspierają placówkę animatorki, Ukrainki, które częściowo prowadzą zajęcia, ale także tłumaczą z języka polskiego na ukraiński lub odwrotnie. Zajęcia realizowane są w oparciu o autorski scenariusz, opracowany przez Elizę Szwede. Zawsze punktem wyjścia jest książka. Czasem staje się ona inspiracją do działań plastycznych, czasem literackich, zależnie od składu grupy i wieku dzieci.

- Warto dodać, że organizacja tych warsztatów nie byłaby możliwa bez sponsorów. Z propozycją wsparcia tego projektu wyszła firma Trend Glass. Dzięki tej pomocy możemy dzieciom zapewnić nie tylko bezpłatny dojazd od Wsoli i materiały plastyczne, ale także przekąski, kiełbaski na ognisko, soki – mówi Eliza Szwede.

Muzeum oferuje dzieciom z Polski i z Ukrainy różnorodne formy zajęć, wykorzystując nie tylko sale w pałacu, ale także zabytkowy park.

- Dzieci są zachwycone – opowiada nam Emilia Wolak, opiekunka jednej z grup. - To dla nich urozmaicenie, coś innego, ciekawego. Są tu po prostu rozanielone – śmieje się pani Emila. - Mogą się wybiegać, wybawić. A jednocześnie realizujemy też lekcję muzealną. Jesteśmy bardzo zadowoleni – mówi Emilia Wolak.

Średnio w każdym spotkaniu bierze udział około dwadzieściorga dzieci. Do tej pory odbyło się kilkanaście spotkań. Łącznie Muzeum W. Gombrowicza odwiedziło w maju ponad dwieście pięćdziesiąt dzieci. - Najczęściej są to grupy mieszane, polsko-ukraińskie, a w soboty są to ostatnio grupy złożone wyłącznie z dzieci ukraińskich. Po prostu staramy się reagować na oczekiwania zgłaszających - mówi Eliza Szwede.

W grafiku muzeum ma już zaplanowane sześć kolejnych spotkań. Najbliższe w sobotę, 4 czerwca. Do Wsoli przyjedzie wówczas dwadzieścioro dzieci, polsko - ukraińska grupa z Jedlni Letnisko. W organizację warsztatów zaangażowała się również działająca we współpracy z muzeum Fundacja Instytut Gombrowiczowski.

Na razie Muzeum Witolda Gombrowicza planuje organizować warsztaty do końca czerwca, ale nie wyklucza, że zajęcia będą kontynuowane także w lipcu. Chętne grupy wciąż mogą się zgłaszać. Zapisy przyjmowane są pod nr telefonu 691 080 008, lub drogą elektroniczną, adres e-mail: warsztaty@muzeumgombrowicza.pl.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych