Wtorek 4 października
Rozalii, Franciszka, Edwina
RADOM aktualna pogoda

Muzeum Gombrowicza docenione

dm 2022-09-06 15:41:00

Tomasz Tyczyński, kurator Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli został odznaczony brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Dr hab. Anna Spólna oraz Ewa Witkowska z tego samego muzeum otrzymały honorową odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Odznaczenia zostały wręczone w Warszawie podczas wernisażu wystawy „7×70. Materie literatury” zorganizowanej z okazji 70-lecia Muzeum Literatury. Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli jest oddziałem tego muzeum. Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” od 2005 roku jest nadawany osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. Przyznawany jest przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Teraz w gronie osób uhonorowanych brązowym medalem „Gloria Artis” znalazł się Tomasz Tyczyński, kierownik Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Anna Spólna oraz Ewa Witkowska z tego muzeum otrzymały zaś honorowe odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. To odznaczenie nadaje się osobom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury. Pracownicy Muzeum Witolda Gombrowicza docenieni zostali za działania na rzecz kultury polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem działań na rzecz propagowania kultury polskiej za granicą.

Od pięciu lat w miejscowości Vence na południu Francji muzeum prowadzi ekspozycję poświęconą Witoldowi Gombrowiczowi. W Vence Gombrowicz spędził ostatnie lata swojego życia. Placówkę odwiedza kilka tysięcy osób rocznie. W tej grupie są nie tylko Francuzi i Polacy zainteresowani emigracyjnymi losami pisarza ale także m.in. Amerykanie, Anglicy czy Hiszpanie. W tym roku w Espace Muséal Witold Gombrowicz w Vence, z okazji jubileuszu, otwarta zostanie poszerzona, rozbudowana ekspozycja.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych