Piątek 19 kwietnia
Adolfa, Tymona, Pafnucego
RADOM aktualna pogoda

Finał XX Festiwalu ''Staropolskie Kolędowanie''

dm, radompowiat.pl 2022-01-03 08:57:00

Finał XX Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Staropolskie Kolędowanie” odbył się w Wyższym Seminarium Duchowym w Radomiu. Właśnie tam miało miejsce oficjalne wręczenie nagród oraz koncerty tegorocznych finalistów. Główną nagrodę zdobył zespół wokalny z Zespołu Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu pod kierunkiem Piotra Markowskiego.

Jury Festiwalu obradowało w składzie: dr Kinga Strycharz-Bogacz, Agnieszka Kobierska i ks. Andrzej Zarzycki. Nagrodę Grand Prix otrzymał zespół wokalny z Zespołu Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu pod dyrekcją Piotra Markowskiego w składzie: Maria Kurzawa, Wiktoria Maciejewska, Maria Dziemba, Patrycja Mosionek i Maja Winiarska.

Poza muzycznym Grand Prix, dwa pierwsze miejsca w kategorii do lat 13 pierwsze miejsce zajęła Karolina Mamczarz z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Skaryszewie, przygotowana przez Piotra Markowskiego, a drugie ex-aequo: Wiktoria Kałuża z Koła Gospodyń Wiejskich w Kraśnicy oraz Antonina Zapalska z Pracowni Muzycznej „Piano” w Szydłowcu, zaś trzecie miejsce – Zespół Folklorystyczny „Radosne Nutki” z PSP im. Jana Pawła II w Mirowie.

W kategorii powyżej 13 lat pierwsze miejsce zajęła Natalia Kosmowska, którą również przygotował Piotr Markowski. Drugie miejsce w tej kategorii zajął Kacper Hyży z Centrum Kształcenia Ustawicznego w Pionkach, szkoły prowadzonej przez Powiat Radomski, a trzecie Mykola Zagirskyi z Zespołu Szkół im. Bohaterów Westerplatte w Radomiu.

– Myślę, że właśnie te wyróżnione zespoły zaprezentowały się w taki sposób, że było słychać o to chodzi w tych kolędach. W śpiewaniu kolęd najważniejsze jest, aby tych utworów nie zbezcześcić – mówił Piotr Markowski, nauczyciel śpiewu i trener wokalny, związany z radomską szkołą muzyczną oraz domami kultury w regionie, właściciel Vocal Studio w Zwoleniu.

Festiwal odbywał się pod honorowym patronatem biskupa radomskiego Marka Solarczyka oraz starosty radomskiego Waldemara Trelki.

– Chrystus nam się dzisiaj narodził – o tym dziś śpiewamy, o tym słychać i o tym jest głośno. Cieszę się bardzo, że Powiat Radomski może organizować tą imprezę, że kontynuujemy te dobre tradycje – mówi Waldemar Trelka, starosta radomski.

– Bardzo serdecznie dziękuję wszytkim, którzy przyczynili się do organizacji XX Finału, zarówno ze strony starostwa jak i diecezji. bardzo serdecznie gratuluję zdobywcom Grand Prix, wszystkim laureatom oraz finalistom i uczestnikom festiwalu. To prawie jakby aniołowie śpiewali, jest to jakby brzmienie Boga w naszych uszach i naszych sercach – mówił ksiądz biskup Marek Solarczyk.

Za organizację całego wydarzenia odpowiadała Komisja ds. Muzyki i Śpiewu Kościelnego Diecezji Radomskiej oraz Powiatowy Instytut Kultury, samorządowa jednostka kultury, powołana przez Powiat Radomski.

– Cieszymy się, że możemy brać udział w XX już edycji Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Staropolskie Kolędowanie”. Dwadzieścia lat to już niemało. Powiatowy Instytut Kultury przejął organizację tej imprezy w tym roku, zresztą został powołany do życia nie tak dawno i rzeczywiście ten rok jest dla nas pierwszym rokiem działalności. Jest to dla nas pierwsza tak duża impreza, choć oczywiście jako ludzie kultury mamy wieloletnie doświadczenie w organizacji podobnych wydarzeń – mówił Jakub Mitek z Powiatowego Instytutu Kultury.

Festiwal zakończył koncert zespołu Gospel Rain z Lublina pod kierownictwem Grzegorza Głucha, wykonujący muzykę chrześcijańską.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych