Czwartek 30 czerwca
Emilii, Lucyny, Marcjala
RADOM aktualna pogoda

Prawidłowe przechowywanie leków – podstawa bezpieczeństwa domowej apteczki

Materiał zewnętrzny 2022-04-12 13:08:00

Właściwości lecznicze różnych medykamentów, aby nie uległy zniszczeniu, wymagają tego, by leki były właściwie przechowywane. Poza tym lek źle przechowywany może się stać trucizną dla organizmu. Dlatego też zasady przechowywania leków są tak samo ważne jak wskazówki dotyczące przyjmowania leków.

Leki zawsze powinny być przechowywane w bezpiecznym miejscu

Większość ludzi ma w domu domową apteczkę. Jeśli nawet nie ma w niej leków specjalistycznych, a „tylko" leki: przeciwgorączkowe, przeciwbólowe, przeciwgrypowe do odkażania ran, to ten fakt nie zwalnia nas z obowiązku przestrzegania zasad, jak leki należy przechowywać. Szczegółowe zasady dotyczą także przechowywania suplementów diety. Tylko takie podejście zapewnia nie tylko optymalne działanie różnych specyfików, ale chroni nas przed groźnymi dla życia konsekwencjami zatrucia się produktami leczniczymi. Dlatego też tak jak czytamy instrukcje wiążące się z prawidłowym zastosowaniem leku, tak samo powinniśmy ściśle przestrzegać wytycznych dotyczących tego, jak powinny być przechowywane leki oraz je utylizować. Więcej informacji na ten temat w dalszej części artykułu.

Jak przechowywać leki – zasady ogólne

Przede wszystkim należy zadbać o to, by leki były przechowywane w miejscu bezpiecznym. Czyli takim, do którego nie mają dostępu dzieci czy zwierzęta domowe. Przechowuj więc leki w szafce na dużej wysokości albo takiej, którą możesz zamknąć na klucz. Należy też przechowywać leki w ich oryginalnych opakowaniach wraz z dołączoną ulotką – w ten sposób nie grozi nam pomyłka w zażyciu leku innego niż ten pożądany. Poza tym zawsze będziemy mieć dostęp do zalecenia dawkowania, działań niepożądanych czy terminu przydatności. Leki należy też przechowywać tak, by nie były narażone na działanie promieni słonecznych. Przechowuj lek w temperaturze pokojowej (chyba że ulotka nakazuje inaczej) i tam, gdzie nie są one narażone na zawilgotnienie. Jedna z głównych zasad tego, jak prawidłowo przechowywać leki to ta, by apteczka znajdowała się właśnie w suchym miejscu. Istotne jest także to, aby sprawdzić, jak długo po otwarciu leku możemy z niego korzystać. Właściwe przechowywanie leków to także cykliczne sprawdzanie terminu ich przydatności i utylizowanie (o czym dalej) leków przeterminowanych.

Przechowywanie produktów leczniczych – niska temperatura

Niektóre z leków należy przechowywać w temperaturze niższej niż ta pokojowa. Jedynym słusznym rozwiązaniem jest wtedy to, by takie medykamenty przechowywać w lodówce. Ta informacja jest zawarta w ulotce leku, dlatego tak ważna jest jej lektura zaraz po zakupie leku. Przechowuj leki wymagające niższej temperatury z daleka od produktów spożywczych w lodówce i również w miejscu niedostępnym dla dzieci. Leki, które należy przechowywać w temperaturze od 2 do 8 stopni Celsjusza, to między innymi: szczepionki, niektóre krople do oczu, probiotyki, czopki, insuliny czy antybiotyki w zawiesinie. Niektóre z leków wymagają specjalnego przechowywania, który jest podyktowany między innymi krótkim okresem ich przydatności do zastosowania. Dotyczy to między innymi leków robionych w aptece, dlatego tak ważne jest, by przy odbiorze leku zapytać farmaceutę o to, jak powinno wyglądać ich przechowywanie. 

Produkty lecznicze – czego nie robić?

Mimo iż zawsze należy sprawdzić datę ważności leku, która jest jedną z głównych wytycznych bezpieczeństwa ich stosowania, to przed każdym zażyciem leku czy jego zaaplikowaniem, warto przyjrzeć się jego wyglądowi. Zmiany temperatury mogą mieć negatywny na nie wpływ. Dotyczy to na przykład czopków, które na przykład ucierpiały pod tym względem podczas transportu leków. Dlatego też czopki o zmienionym kształcie czy chropowate nie nadają się do użycia. Podobnie jest w przypadku tabletek, których faktura wydaje się nam podejrzana – jest matowa, z nalotem czy „poplamiona". Nie należy też używać różnego rodzaju syropów, które uległy scukrzeniu lub są mętne. Ważne jest także to, by nie korzystać z kropli do nosa czy aerozoli na ból gardła, jeśli wcześniej korzystała z nich inna osoba – takie leki nie tylko nie uleczą, ale mogą być przyczyną nasilenia się infekcji. Nie wolno też używać leków, na które jest wydawana recepta i które zalegają u nas w apteczce, a mamy ochotę leczyć się nimi bez aktualnej diagnozy lekarza. Taki lek może zaszkodzić choćby z tego powodu, że objawy chorób często o różnym pochodzeniu są po prostu podobne. Zła diagnoza i zły dobór leków to duże zagrożenie dla życia i zdrowia. 

Co zrobić gdy upłynął termin ważności leku? Zasady utylizacji

Odpowiednie warunki przechowywania zapewniają odpowiednią trwałość leków. Jednak gdy upłynie termin ważności umieszczony na ulotce preparatu czy jego opakowaniu leku, należy się pozbyć. Nie jest dopuszczalne wyrzucanie medykamentów czy suplementów gdzie popadnie. Nie należy wyrzucać ich do zwykłych śmieci, wylewać do muszli klozetowej czy do zlewu. Zawierają one niejednokrotnie substancje, które niekorzystnie wpływają na środowisko. Ważne by taki przeterminowany lek czy taki, który nie jest nam już potrzebny, oddać do apteki, czy wrzucić do specjalnego pojemnika na takie preparaty. 

Leki to duża pomoc w wielu schorzeniach, jednak ważne jest, by nie stały się trucizną przez nasze zaniedbania dotyczące nieprzestrzegania wytycznych co do warunków ich przechowywania.

 Źródła:

https://apteka.superpharm.pl/poradnik/przechowywanie-i-utylizacja-lekow-poznaj-zasady-jak-prawidlowo-przechowywac-leki-w-domu

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych