Piątek 26 kwietnia
Marzeny, Klaudiusza, Marceliny
RADOM aktualna pogoda

Najskuteczniejsze zabiegi na trądzik różowaty

Artykuł sponsorowany 2021-10-28 08:35:00

Trądzik różowaty, charakteryzujący się silnym i długotrwałym zaczerwienieniem skóry twarzy, to dość często występująca choroba skóry. Szacuje się, że w różnym nasileniu może na nią cierpieć nawet 10% społeczeństwa, z czego większość stanowią kobiety. Z czasem objawy mogą nasilać się i wykraczać poza rumień – np. na skórze pojawiają się krostki, grudki, zmiany przerostowe. Stąd też trądziku różowatego i skłonności do czerwienienia się skóry i pękających naczynek nie można lekceważyć.

Skąd się bierze trądzik różowaty?

Trądzik różowaty rozwija się jako konsekwencja nadmiernego poszerzenia i pękania naczynek krwionośnych. Ogromne znaczenie w rozwoju trądziku różowatego mają predyspozycje genetyczne – jeżeli w rodzinie zdarzały się przypadki trądziku różowatego, wówczas wzrasta ryzyko wystąpienia Poza predyspozycjami genetycznymi, czynnikami wyzwalającymi trądzik różowaty mogą być rozmaite czynniki środowiskowe. Przede wszystkim – poszerzeniu naczyń krwionośnych sprzyjają silne emocje i stres. Kolejnym istotnym czynnikiem wyzwalającym pojawienie się trądziku różowatego jest niewłaściwa dieta, zwłaszcza spożywanie ostrych przypraw, gorących potraw czy alkoholu. 

Na rozwój trądziku różowatego narażone są także osoby narażone na długotrwałą ekspozycję na słońce, a także stosujących miejscowo glikokortykosteroidy. Trzeba wspomnieć także o predyspozycjach genetycznych – szacuje się, że u około 30% osób borykających się z problemem trądziku różowatego choroba ta występowała u przynajmniej jednego z rodziców.

Trądzik różowaty rozwija się stopniowo. Najpierw pojawia się rumień, czyli poszerzone naczynia krwionośne przeświecające przez skórę. Początkowo rumień pojawia się okazyjnie po zadziałaniu czynnika wyzwalającego. Z czasem rumień utrwala się, a w kolejnym etapie na skórze pojawiają się  grudki i krostki. Uwzględniając objawy trądziku różowatego, można wyróżnić następujące postacie tej choroby skórnej:

• postać teleangiektatyczno – rumieniowata, cechująca się występowaniem rumienia, pękających naczynek krwionośnych oraz pieczenia skóry,

• postać grudkowo – krostkowa, w przebiegu której występuje trwały rumień oraz grudki skórne,

• postać z dominacją zmian przerostowych, gdy pojawia się zaczerwieniona, pogrubiona skóra; jej lokalizacja to przede wszystkim nos, czoło, broda i policzki,

• postać oczna, w której pojawia się przewlekły jęczmień i stany zapalne spojówek.

Zabiegi na trądzik różowaty

Leczenie trądziku obejmuje farmakoterapię oraz zabiegi. Jak wygląda leczenie trądziku różowatego? Trądzik różowaty leczony jest antybiotykami oraz pochodnymi izotretynoiny. Zabiegowe leczenie trądziku wykonywane jest w gabinetach medycyny estetycznej i kosmetologii. Postępowanie zabiegowe zawsze poprzedzone jest konsultacją dermatologiczną z lekarzem, który ocenia stan skóry, wyklucza obecność przeciwwskazań do zabiegu i proponuje plan leczenia zabiegowego.

Osoby dotknięte łagodna postacią trądziku różowatego mogą zdecydować się na peelingi chemiczne. Idealnie sprawdza się kwas azelainowy, który działa przeciwzapalnie i redukuje rumień, a jednocześnie - nie narusza warstwy ochronnej skóry i nie podrażnia. W bardziej zaawansowanych postaciach wykonywane jest laserowe zamykanie naczynek krwionośnych.

Taki zabieg z wykorzystaniem lasera Alma Harmony Pro® oferowany jest przez klinikę medycyny estetycznej medestetis.pl. Zabieg wykorzystuje zjawisko koagulacji, będącej wynikiem podniesienia temperatury erytrocytów przez światło lasera. Jest to nowoczesna metoda, po zastosowaniu której naczynka krwionośne zostają zamknięte, następnie wchłonięte (po około 3 tygodniach) i przestają być widoczne. Zabieg laserowego zamykania naczynek przy trądziku różowatym jest bezbolesny, trwa zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu minut i może wymagać kilkukrotnego powtórzenia, co jest typowe dla tej choroby.

Zabiegi wykonywane u osób z trądzikiem różowatym powinny być powtarzane. Zazwyczaj zalecana jest seria kilku zabiegów. Należy mieć na uwadze, że zabiegi nie zapobiegną rozwojowi kolejnych zmian trądzikowych, dlatego konieczne jest unikanie czynników wyzwalających trądzik różowaty, takich jak silne emocje, ekspozycja na słońce czy niewłaściwa dieta. 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych