Piątek 29 marca
Wiktoryna, Helmuta, Ostapa
RADOM aktualna pogoda

Nadmierne wycinanie lasów w Brazylii

Artykuł sponsorowany 2021-10-21 14:13:00

Czasem nie zdajemy sobie sprawy z tego, że gdzieś po drugiej stronie globu dawne wydarzenia mogą mieć na nas wpływ. Interesujemy się grami, jaki będzie film wieczorem w telewizji. Tymczasem obecne wydarzenia w Brazylii stanowią spore zagrożenie dla klimatu. Wszystko to przez nadmierne wycinanie lasów.

Decyzje prezydenta Bolsonaro

Jair Messias Bolsonaro to aktualny prezydent Brazylii, który jest niezwykle krytykowany przez społeczeństwo. Niezbyt przejmuje się ochroną środowiska, a jego błędne decyzje spowodowały spory kryzys związany z koronawirusem.

To właśnie za jego sprawą wylesianie w brazylijskiej Amazonii trafiło na światowe nagłówki w 2019 roku. Wtedy też Brazylijczycy wyszli przeciwko temu na ulice, zaś wiele firm zagroziło bojkotem brazylijskich produktów. Następnie jednak to właśnie pandemia zdominowała nagłówki gazet w 2020 i 2021 roku, gdzie wylesianie zeszło na dalszy plan. Tymczasem nadal rośnie, co stanowi spore zagrożenie dla lokalnego i światowego klimatu.

Problemy z Amazonią

Już pod koniec lat 60. rząd federalny Brazylii podjął strategiczną decyzję o zajęciu regionu Amazonii. Chciał zagwarantować suwerenność nad tym terytorium, jednocześnie zmniejszając presję na reformę rolną w południowej Brazylii. Wielu mieszkańców było zachwyconych zachętami podatkowymi i nowymi przepisami dotyczącymi własności ziemi, dzięki czemu byli w stanie zastąpić lasy pastwiskami dla zwierząt. Dodatkowo wylesianie przebiegało szybciej wokół nowo wybudowanych dróg i zapór, jak i również na obszarach lepiej połączonych z rynkami konsumenckimi. Tylko w latach 1988-2004 wycinano średnio 20 000 km² lasu każdego roku.

Już od początku XXI wieku zaczęto jednak bardziej dbać o środowisko. Już pod koniec 2000 roku ilość wylesionych lasów znacznie się zmniejszyła, a najniższy poziom wyniki 4571 km² osiągnięto w 2012 roku. Do 2015 roku jednak liczby te zaczynają ponownie rosnąć, częściowo dlatego, że narastający kryzys gospodarczy i skandal korupcyjny spowodowały, że priorytety krajowe były różne. Bolsonaro z kolei przybył ze swoją retoryką przeciwną środowisku, która została wprowadzona w ministerstwach i agencjach rządowych. Odebrano między innymi fundusze na monitorowanie wylesiania, wstrzymali egzekwowanie prawa wylesiania i pozostawili przestępców bezkarnych. W wyniku tego już w 2019 roku wielkość wylesienia w Brazylii, głównie w Amazonii osiągnęła poziom 10 000 km² i nadal pozostaje wysoka. Wzrosła przy tym również liczba pożarów, która była w 2020 i 2021 roku największa od kilkunastu lat.

Mamy zatem 2 stanowiska w sprawie wylesiania. Pierwsze mówi o tym, że las jest przeszkodą w rozwoju. Rozwój polega bowiem na inwestowaniu w branżę rolnictwa i górnictwa, zapewniające dochód lokalnym populacjom i wzmacniając pozycję kraju w gospodarce światowej. Drugi pogląd mówi jednak, że las sam w sobie ma wartość, jest domem dla bioróżnorodności i tradycyjnych stylów życia, jak i również odgrywa rolę w regionalnych wzorcach klimatycznych i regulacji systemów Ziemi.

Większość społeczeństwa w Brazylii broni połączenia obu poglądów. Ponadto grupy mniejszościowe w polityce zdobyły władzę, a ich podejście do ekologii nie jest zbyt przyjazne. Już teraz mówi się o tym, że ewentualne zastąpienie Bolsonaro prawdopodobnie zmniejszyłoby tempo wylesiania, jednak nie wiadomo, na jak dużą skalę. Brazylia nadal opiera się w dużej mierze na eksporcie z rolnictwa, więc trudno oczekiwać, że nagle rząd i społeczeństwo zgodzą się na liczne ustępstwa kosztem gospodarki. Konieczne być może będą międzynarodowe umowy i dotacje.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych