Środa 28 września
Luby, Wacława, Salomona
RADOM aktualna pogoda

Jaki kolagen wybrać? Czym się kierować przy wyborze kolagenu?

Artykuł sponsorowany 2022-08-25 16:16:00

Kolagen jest białkiem i jako najliczniejszy budulec tkanki łącznej organizmu, jest jedną z bardzo istotnych substancji odżywczych występujących w ciele człowieka. Suplementacja kolagenem pozwala zregenerować stawy, nawet po najcięższej kontuzji. Ponadto, zregenerowane w ten sposób tkanki mogą być wytrzymalsze i bardziej odporne na ponowne urazy. To wszystko powoduje, że wiele osób decyduje się na suplementację kolagenu, jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że istnieją jego liczne odmiany, a każda z nich będzie bardziej efektywna w innych przypadkach. Dlatego warto przyjrzeć się temu, czym kierować się przy wyborze kolagenu, aby wiedzieć na jaki jego typ zdecydować się w konkretnych przypadkach.

Jaki kolagen na jakie dolegliwości wybrać?

Aby najlepiej zrozumieć to, że różne typy kolagenu będą lepiej się sprawdzały w innych sytuacjach, warto zwrócić uwagę na to za co odpowiadają, a także gdzie występują poszczególne rodzaje kolagenu. Dotychczas sklasyfikowano 12 różnych typów, za co one odpowiadają? 

  • Typ I, V (śródmiąższowy) oraz VI - jest to najpowszechniejszy typ kolagenu pod względem jego występowania w organizmie. Można go znaleźć w tkankach łącznych, skórnych oraz podskórnych, a także w różnego rodzaju ścięgnach.
  • Typ II (oraz typy IX, X, XI) - ten typ kolagenu występuje przede wszystkim w chrząstkach stawowych, np. w łokciu, kolanie itp. Jest to także najbardziej popularny składnik odżywek kolagenowych.
  • Typ III - ten typ kolagenu jest szczególnie przydatny przy okazji zabliźniania ran, odpowiada on za włókna tkanki łącznej.
  • Typ IV - występuje w błonie podstawnej i odpowiada za tworzenie tkanek wewnętrznych organizmu. Są one szczególnie cienki i elastyczne, co jest ich cechą charakterystyczną.
  • Typ VII - znajduje się on przede wszystkim w skórze oraz nabłonku. Jednak jest on także budulcem wewnętrznych części tętnic.
  • Typ VIII - kolagen tego typu można znaleźć w tzw. śródbłonku, czyli tkankach które tworzą wewnętrzne warstwy układu żylno-tętniczego, a także błon śluzowych itp.
  • Typ XII - można go spotkać w różnych miejscach organizmu i nie został przypisany do jednego rodzaju tkanek. Występuje w całym organizmie razem z kolagenem typu I oraz III.

To pokazuje jak bardzo ważny jest kolagen w organizmie człowieka. Warto jednak nadmienić, że suplementowanie wiąże się najczęściej z dostarczaniem kolagenu typu II, który ma przede wszystkim pomóc w regeneracji ścięgien, chrząstek i całych stawów. 

Bogatą ofertę m.in. z zakresu odżywek kolagenowych posiada sklep SFD (https://sklep.sfd.pl/Kolagen-k968.html). Są dostępne w różnych wariantach smakowych, a także składowych, uzupełnione o inne wartościowe składniki odżywcze, pozytywnie wpływające na regenerację stawów.

Jaki typ kolagenu najlepiej suplementować?

Przedstawiony podział kolagenu pod kątem jego różnych typów pokazuje, że w zależności od efektów jakich oczekuje się od kolagenu, warto stosować odżywki innego typu. Kolagen typu II będzie najlepiej sprawdzał się na potrzeby odbudowy np. zerwanych ścięgien. Natomiast w przypadku poprawy jakości i elastyczności skóry (m.in. na zmarszczki), najlepiej zdecydować się na kolagen typu Typu I, V, VI lub VII.

Jednak zawsze rozpoczęcie suplementacji jakiejkolwiek substancji odżywczej, najbezpieczniej jest skonsultować z lekarzem lub dietetykiem. W następnej kolejności, należy wybierać preparaty najwyższej jakości. Można je znaleźć m.in. w ofercie sklepu SFD (https://sklep.sfd.pl/). Bez względu na to, czy potrzebna jest odżywka kolagenowa, czy też innego rodzaju suplement diety, w sklepie firmy SFD można znaleźć preparaty o wartościowych składach, które pomogą osiągnąć wszelkiego rodzaju cele treningowe.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych