Czwartek 30 czerwca
Emilii, Lucyny, Marcjala
RADOM aktualna pogoda

Jak zamaskować karnisz? Najlepsze pomysły!

as 2022-04-04 17:50:00

Stalowe karnisze montowane bezpośrednio do ściany powoli odchodzą w zapomnienie. Są one co prawda bardzo proste w montażu, bo wystarczy wywiercić kilka dziur i całość jest zamontowana, ale ich wygląd pozostawia wiele do życzenia. Coraz więcej inwestorów decyduje się więc ukryć karnisz za kasetonem z karton gipsu lub specjalną listwą maskującą. Jak ukryć karnisz sufitowy i zyskać niepowtarzalny wygląd wnętrza każdego pokoju? Dowiesz się tego, czytając dzisiejszy artykuł.

Listwy sufitowe LED to nowoczesne rozwiązanie do zastosowania w każdym wnętrzu

Jakie są najpopularniejsze sposoby ukrycia karnisza?

Jednym z popularniejszych sposobów na szybkie ukrycie karnisza sufitowego jest montaż specjalnych maskownic, które bardzo często są podświetlane, co jeszcze bardziej poprawia wygląd pomieszczenia. Listwy sufitowe LED po zamontowaniu bardzo ładnie wyglądają. Są proste w montażu, dlatego z wykonaniem prac przy ich montażu poradzi sobie każdy majsterkowicz. Listwy sufitowe LED to nowoczesne rozwiązania, które z powodzeniem można zastosować właściwie w każdym wnętrzu. Dużą ich zaletą jest fakt, że ich wykorzystanie zapewnia bardzo nastrojowe oświetlenie w każdym wnętrzu.

Innym sposobem wymagającym większego zaangażowania jest wykonanie specjalnego kasetonu z karton-gipsu, który będzie w stanie zamaskować każdy karnisz sufitowy. Przygotowanie konstrukcji i opłytowanie takiej sufitowej półki nie należy do najłatwiejszych, dlatego jedynym sposobem na wykonanie takiego rozwiązania jest zatrudnienie profesjonalnej ekipy budowlanej.

Jakie karnisze warto kupić, by łatwo je ukryć?

Ukrycie karnisza nie jest trudne, pod warunkiem, że zdecydujemy się na rozwiązania typowo sufitowe. Karnisze ścienne nie są przystosowane do ukrywania, dlatego jeśli w naszym pokoju znajduje się taki karnisz, jedynym sposobem jego ukrycia jest wymiana na sufitowy. Karnisze sufitowe można kupić w wersji wykonanej z tworzywa, stali i aluminium. Zdecydowanie najgorszym rozwiązaniem jest zakup karnisza plastikowego. Pomimo że jest on najtańszy, późniejsza eksploatacja jest bardzo uciążliwa. Zasłony często się zacinają i bardzo często kończy się to zakupem karnisza aluminiowego lub stalowego. Najlepszym wyborem będą wersje wykonane z aluminium. Są one bardzo lekkie, trwałe i proste w montażu. Po przykręceniu do sufitu zapewniają bezproblemowe działanie przez wiele lat, a prawidłowo ukryte wyglądają perfekcyjnie.

Sam montaż takiego karnisza polega na przykręceniu go bezpośrednio do sufitu. Wystarczy więc wywiercić kilka płytkich dziur i wykorzystać odpowiednie kołki rozporowe, by całość wyglądała dobrze i działała, jak należy. Pamiętajmy, by zachować odpowiednią odległość karnisza od ściany, by zasłona ładnie się układała w momencie jej rozsunięcia. Zbyt bliskie umieszczenie karnisza będzie powodować, że zasłona będzie się opierać o ścianę i brzydko wyglądać.

Jak ukryć karnisz wykorzystując kasetonu z płyt G/K?

Jeśli nie wiesz, jak zamaskować karnisz, by był on całkowicie niewidoczny, przeglądnij zdjęcia półek wykonanych z karton-gipsu, a zrozumiesz, że jest to najlepsza metoda zapewniająca bardzo dobry efekt. Praca nie jest prosta, bo polega na przygotowaniu specjalnej konstrukcji z profili stalowych, które mocuje się do ściany i sufitu za pomocą specjalnych wkrętów. Następnie do stelaża przykręca się płyty G/K, a później przeprowadza spoinowanie powierzchni. Ma ono za zadanie scalić konstrukcję i zapewnić perfekcyjny efekt wizualny. Po pomalowaniu takiego kasetonu idealnie komponuje się on z całym wnętrzem i w sposób całkowicie naturalny przesłania cały karnisz sufitowy.

Montaż kasetonu wymaga sporej wprawy i precyzji. Warto to zrobić zgodnie ze sztuką budowlaną, bo niewłaściwe wykonanie materiałów sprawi, że na łączeniach karton-gipsu i ściany lub sufitu będą powstawać mało estetyczne pęknięcia. Jeśli w dalszym ciągu zastanawiasz się, jak ukryć karnisz, by uzyskać pełną harmonię wnętrza w stosunkowo niskiej cenie, to wykorzystanie kasetonu sufitowego wykonanego z płyt G/K zapewni bez wątpienia najlepszy efekt i ładnie zamaskuje każdy karnisz sufitowy.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych