Sobota 27 kwietnia
Teofila, Zyty, Żywisława
RADOM aktualna pogoda

Hodowla agamy brodatej

Materiał zewnętrzny 2022-02-23 22:42:00

Chcesz zdobyć nowego przyjaciela i nie wiesz jak to zrobić? Oto kilka podstawowych informacji.

Kim jest agama brodata?

Agama brodata, łac. Pogona vitticeps, jest gadem pochodzącym z Australii. Jest to jaszczurka z rodziny agamowatych. Jej ubarwienie jest jasnobrązowe przechodzące w brązowoczerwone. Jest to ssak owadożerny (ok. 70%), który żywi się również pokarmem roślinnym. Agama wraz ze wzrostem zrzuca skórę, jednak dzieje się to stopniowo, partiami ciała. Gad ten ma spokojny, przyjazny charakter i dożywa średnio 15 lat. Z pewnością należy więc dokładnie przemyśleć, czy będziemy w stanie opiekować się naszym ulubieńcem przez tak długi czas. Kolejną ważną informacją jest to, że dorasta do wielkości około 50 centymetrów. 

To gdzie ją umieścić?

Zdecydowanie do terrarium. I które wybrać? Terrarium powinno mieć wystarczająco dużą powierzchnię dna. Minimalne wymiary przy hodowli jednej agamy powinny wynosić około 100x50x50 cm. A ponieważ w naturze żyją one głównie na terenach pustynnych lub półpustynnych, najbardziej odpowiednim podłożem jest piasek lub żwir. Aby zapewnić zwierzętom jak najbardziej naturalne środowisko, w terrarium należy umieścić kamienie, korzenie i gałęzie, po których będą mogły się wspinać. 

A co z wyposażeniem technicznym?

Ważne jest oświetlenie. Nic nie zastąpi promieni słonecznych, dlatego musimy zapewnić dobre oświetlenie. Mówimy tu o żarówkach UVB lub świetlówkach. Źródło emitujące promieniowanie UV pomaga zwierzętom w lepszym przyswajaniu wapnia i fosforu. Ponadto w terrarium powinno znajdować się źródło ciepła, które możemy zapewnić za pomocą szklanej żarówki, która nie tylko świeci, ale również emituje ciepło. Najczęściej stosowane są 50W, ale koniecznie powinniśmy mieć w terrarium termometr do mierzenia aktualnej temperatury. Agamie zapewniamy temperaturę w terrarium między 25 - 30 ºC. Musimy jednak odpowiednio zabezpieczyć żarówkę, żeby agama się na niej nie poparzyła.

A pozostałe wyposażenie?

W terrarium z pewnością nie powinno zabraknąć miejsca z czystą wodą, ponieważ agama lubi się kąpać. Możemy tam postawić odpowiednio dużą ceramiczną miskę. Wskazane jest również zraszanie agamy. Aby utrzymać wilgotność w terrarium, dobrze jest posadzić w nim żywe rośliny. Należy jednak uważać na te trujące!

Jak i czym karmić?

Jak już wspomniano, agama jest owadożerna, więc podstawę jej diety stanowią owady takie jak świerszcze, karaluchy, koniki polne, itp... Podaje się je w postaci żywej, ponieważ owady, które się nie ruszają, nie wzbudzają jej zainteresowania. Mała wskazówka - przed karmieniem warto obtoczyć owady w sproszkowanych witaminach. Dla urozmaicenia, w lecie podajemy agamie również pokarm roślinny, taki jak mniszek lekarski (kwiat i liście). 

Teraz pozostaje tylko znaleźć odpowiedniego i godnego zaufania sprzedawcę. 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych