Czwartek 30 czerwca
Emilii, Lucyny, Marcjala
RADOM aktualna pogoda

Dezynfekcja rąk – jak skutecznie chronić swój organizm?

Artykuł sponsorowany 2022-04-05 15:20:00

Podczas pandemii koronawirusa wiele mówiło się o potrzebie dezynfekcji rąk. Lekarze słusznie podkreślali jednak, że prawidłowa higiena ważna jest cały czas, nie tylko w dobie COVID-19. W jaki sposób dbać o prawidłową ochronę skóry rąk na co dzień?

Środki dezynfekujące powinny zawierać przynajmniej 70% etanolu

Dezynfekcja, odkażanie, sterylizacja – na czym polega różnica?

Dezynfekcja jest procesem, którego celem jest likwidacja form wegetatywnych drobnoustrojów. Istotne jest to, że taka metoda odkażania nie zabija form przetrwalnikowych. Aby dezynfekcja była skuteczna, musimy użyć odpowiedniego środka dezynfekującego i stosować go przez optymalną długość czasu. 

Natomiast sterylizacja ma na celu zniszczenie wszystkich form drobnoustrojów. W warunkach domowych przeprowadzenie pełnej sterylizacji jest niezwykle trudne. Z tego powodu na co dzień powinniśmy polegać na skutecznej dezynfekcji. 

Środki do higieny rąk znajdziemy na stronie dezynfekcja24.com.

Czy płyny do dezynfekcji rąk naprawdę działają?

Niektórzy zastanawiają się nad tym, czy płyny do dezynfekcji faktycznie są tak skuteczne. Na to pytanie odpowiedź jest jedna – tak, są. Nie tylko w dobie pandemii higiena rąk jest bardzo ważna. W ciągu dnia dotykamy wielu różnych przedmiotów, podajemy innym rękę na powitanie, czy też mamy kontakt fizyczny podczas pracy. W codziennym życiu jest wiele sytuacji, w których nasze ręce powinny być zdezynfekowane.

Absolutną podstawą jest częste mycie rąk za pomocą wody z mydłem. Podczas pandemii wiele mówiło się o tym, jak istotne jest dłuższe mycie w ciepłej wodzie, a nie jedynie powierzchowne opłukanie dłoni. Dodatkowo w niektórych sytuacjach dobrze jest wesprzeć się płynem dezynfekującym. 

Chirurdzy często używają płynu Manusan. Charakteryzuje się on dużą skutecznością. Przede wszystkim efekt jego działania może trwać nawet do trzech godzin. Wszystko za sprawą diglukonianu chlorheksydyny, który wnika w naskórek, zapewniając tym samym długotrwałe podłoże dezynfekujące.\

W stu mililitrach tego preparatu znajdziemy:
    • substancje czynna: diglukonian chlorheksydyny – 4 g. (20 g. 20% roztworu),
    • substancje pomocnicze: glikol polioksyetylenopolioksypropylenowy, tlenekdimetylolauryloaminy, alkohol izopropylowy, kwas glukonowy, czerwień koszenilowa, kompozycja zapachowa,
    • diglukonian chlorheksydyny, tlenek dimetylolauryloaminy,
    • niejonowe środki powierzchniowo czynne (>30%), środki konserwujące i kompozycje zapachowe.

Jak dezynfekować dłonie?

Przede wszystkim środki dezynfekujące, które chcemy zastosować, powinny zawierać przynajmniej 70% etanolu. W ramach alternatywy może być to 70% izopropanolu. Takie natężenie sprawi, że bakterie związane z koronawirusem powinny zostać zabite w ciągu maksymalnie trzydziestu sekund. 

Co istotne, gdy nałożymy preparat na dłonie, nie wycierajmy ich w ręcznik czy papier. Dajmy im naturalnie wyschnąć, co nie powinno zająć wiele czasu, ponieważ tego typu środki dezynfekujące są wyjątkowo chłonne. 
Pamiętajmy o tym, że ważne jest zapoznanie się z etykietą danego środka. Niepoprawne nałożenie preparatu może wiązać się z niepożądanymi skutkami.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych