Czwartek 30 czerwca
Emilii, Lucyny, Marcjala
RADOM aktualna pogoda

Atrakcje turystyczne w Szczyrku - lista

Artykuł sponsorowany 2022-03-31 15:15:00

Masz taki plan, by w najbliższy weekend poznać Szczyrk i jego okolice od A do Z? To bardzo dobry plan, szczególnie że do większości atrakcji dojdziesz pieszo albo dojedziesz rowerem. Gdzie się wybrać i jak zaplanować trasę? W tym artykule przedstawimy Ci najciekawsze rozwiązania. Ruiny kąpieliska nad Magurą i trasa na Klimczok

Zarówno w samym Szczyrku, jak i na jego obrzeżach nie brakuje fajnych miejsc, do których warto zawitać

Zarówno w samym Szczyrku, jak i na jego obrzeżach nie brakuje fajnych miejsc, do których warto zawitać. Jednym z takich punktów, które wręcz trzeba zaznaczyć na mapie, jest szczyt Magury, pod którym znajdują się ruiny kąpieliska, wybudowanego jeszcze przed II wojną światową. Ta trasa oferuje jednak dużo więcej wrażeń, ponieważ po drodze na Magurę znajdziesz też inne atrakcje turystyczne w Szczyrku, między innymi Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polskiej „Na Górce” oraz Muzeum Techniki „Chata w Dechę”. Warto tak ciekawe miejsca wykorzystać też na przystanki i złapanie oddechu, ponieważ trasa jest dość ambitna, a miejscami dość stroma i trudna. 

Z Magury możesz wybrać szlak żółty, który poprowadzi Cię na sam Klimczok. Na wytrwałych śmiałków, którzy dodają na sam szczyt, czeka niesamowita nagroda, piękna panorama z samymi Tatrami w tle.

Wycieczka na Przełęcz Salmopolską

Przełęcz Salmopolska to jedna z tych ciekawszych atrakcji, do których by dotrzeć, trzeba trochę wyjechać poza granice Szczyrku. Salmopol znany też jest pod nazwą jako Biały Krzyż i dokładnie usytuowany jest między Szczyrkiem a Wisłą, i nie bez powodu okrzyknięty został przez samych mieszkańców Perłą Beskidu. Oprócz ciekawych widoków i rewelacyjnej panoramy w tle, czeka tam na Ciebie miły relaks w karczmie Biały Krzyż z czarną izbą i stojącym na środku „kurnym” paleniskiem. 

Trasę na Przełęcz Salmopolską możesz połączyć z podjazdem na Skrzyczne. Ta droga nie jest ani najłatwiejsza, ale i też nie najtrudniejsza. Z pomocą w pokonaniu tych bardziej ekstremalnych odcinków pomoże Ci wypożyczalnia rowerów Trip2Bike, gdzie wypożyczysz nie tylko dobrej jakości rower górski, ale też elektryczny. Możesz wybrać również inną trasę, prowadzącą przez Kotarz i Solisko. Tu również odkryjesz niesamowite atrakcje turystyczne w Szczyrku, jak np. Pomnik Ofiar Hitleryzmu, jak i Ołtarz Europejski, powstały z kamieni z różnych stron świata - Szwecji, Norwegii, Czech, Birmy, Niemiec, Słowacji, Węgier oraz Alp. Znajdują się tam również kamienie ze zburzonych wież World Trade Center, a także z Cmentarza Orląt Lwowskich. 

Sanktuarium na Górce - miejsce kultu religijnego

To bardzo słynne miejsce, w którym według wierzeń, ale też dokumentów kanonicznych, w 1894 roku objawiła się Matka Boska. To właśnie dlatego jeszcze pod koniec XIX wieku postawiono tam drewnianą kaplicę, a następnie w II połowie XX wieku wybudowano obecny kościół. Znajdując się „Na Górce” warto wstąpić nie tylko do kościoła, ale też do Groty Matki Boskiej ze źródełkiem. W Sanktuarium odbywają się też msze święte, również w tygodniu. 

Jak dotrzeć do Sanktuarium na Górce? Możesz wybrać trasę rowerową czy pieszy szlak z centrum. Wyruszając z deptaku nad Żylicą do Sanktuarium dotrzesz w około 16 minut. Jeśli szukasz większych wrażeń, to możesz wybrać nieco inną trasę, prowadzącą przez Skrzyczne, Małe Skrzyczne i Zwalisko. Trasa wynosi 24 km, a punktem startowym może być też wypożyczalnia rowerów Trip2Bike, gdzie znajdziesz odpowiedni sprzęt na tego typu wyprawy. 

Całodniowa eskapada na Szyndzielnię, czy warto?

Jasne, że warto, bo Szyndzielnia to magiczne miejsce, które oczaruje nie tylko niesamowitymi widokami, ale także wyjątkowymi oazami roślin. To kapitalny pomysł na wycieczkę rowerową na jeden z najwyższych szczytów w Beskidzie Śląskim. Rowerem dojedziesz do samego schroniska PTTK, a stamtąd już na sam szczyt Szyndzielni, ale też do wieży widokowej dojedziesz kolejką linową, która funkcjonuje siedem dni w tygodniu. Warto jednak skusić się nie tylko na wspaniałe widoki z wieży widokowej, ale również na zwiedzenie ogrodu roślin skalnych, gdzie znajduje się aż kilkaset roślin zarówno polskich, jak i alpejskich. Koniecznie zaplanuj obiad w najstarszym schronisku w Beskidach, gdzie w iście alpejskich klimatach polska kuchnia smakuje naprawdę wybornie.

Do zobaczenia!

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych