Czwartek 25 kwietnia
Jarosława, Marka, Elwiry
RADOM aktualna pogoda

Adwokat kościelny w Radomiu

Artykuł sponsorowany 2021-11-02 01:44:00

Stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego (tzw. rozwód kościelny) to jedna z tych sytuacji, o których z pewnością nie myśli się stojąc na ślubnym kobiercu. Wzajemne wyznanie miłości, wierności i uczciwości małżeńskiej to dla wielu osób wciąż najważniejsze wartości, którymi kierują się w swoim codziennym życiu.

Niestety jednak, zdarzają się także i takie sytuacje, w których jeden z małżonków zataił pewne ważne informacje przed swoją „drugą połówką”, nie spełniał obowiązków małżeńskich lub zawinił w inny sposób, który nie tylko dał podstawę do rozwodu cywilnego, ale również i do przygotowania skargi powodowej i w konsekwencji unieważnienia małżeństwa kościelnego.

Rola adwokata kościelnego

Choć mogłoby się wydawać, że każdy powód jest dobry, aby przystąpić do przygotowywania skargi powodowej, tj. dokumentu będącego pewnego rodzaju „pozwem o rozwód” do sądu kościelnego, to w rzeczywistości tak nie jest. Przepisy prawa kanonicznego w precyzyjny sposób wskazują sytuacje, dla których dane małżeństwo zostało zawarte nieważnie. 

Kodeks prawa kanonicznego nie stanowi treści niedostępnych dla ogółu. Każdy może zapoznać się z przepisami i samodzielnie przygotować dokumenty do sądu kościelnego. Praktyka jednak pokazuje, że odnalezienie i poprawna interpretacja przepisów prawa kanonicznego, jak również odpowiednie przygotowanie skargi powodowej wraz z zebraniem niezbędnych dokumentów i dowodów, niejedną osobę zmusiła do rezygnacji z podjęcia udziału w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego lub do poszukania wsparcia u specjalisty.

Rolą adwokata kościelnego - specjalisty od prawa kanonicznego, jest nie tylko skrupulatne zapoznanie się z historią związku przed małżeństwem i w trakcie jego trwania (konsultacja przedprocesowa), ale również między innymi: 

• wstępna weryfikacja, czy istnieją przesłanki do unieważnienia zawartego małżeństwa,

• wybór właściwego sądu kościelnego (w Internecie dostępna jest lista sądów kościelnych; dla małżeństw zawartych w Radomiu sądem kościelnym właściwym do orzekania jest Sąd Kościelny Diecezji Radomskiej),

• wskazanie dokumentów niezbędnych do opracowania skargi powodowej i przegląd dowodów dostarczonych przez stronę,

• opracowanie skargi powodowej,

• udzielanie odpowiedzi na wszelkie pisma płynące z sądu kościelnego,

• przygotowanie reprezentowanego klienta i jego świadków do etapu przesłuchań, 

• wspieranie dobrym słowem i radą na każdym etapie procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego,

• sporządzenie wniosku o usunięcie klauzuli wyrokowej.

Dobry adwokat kościelny

Dobry adwokat kościelny to osoba empatyczna, zaangażowana w prowadzoną sprawę, dbająca o terminowe przygotowywanie odpowiedzi na wszelkie pisma pojawiające się w toku prowadzonego procesu oraz rzetelne przygotowanie i wsparcie strony wraz z jej świadkami na etapie przesłuchań.

W procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego, nie ma konieczności korzystania z lokalnego adwokata kościelnego. W praktyce każda kancelaria kanoniczna może reprezentować stronę przed sądem kościelnym. Wybór kancelarii może być podyktowany różnymi pobudkami, jednak zdaniem wielu, najważniejsze jest pierwsze dobre wrażenie. Je można osiągnąć wyłącznie poprzez odpowiednie przygotowanie merytoryczne adwokata kościelnego, zaangażowanie w rozmowę i szczerą chęć poznania historii pary przed małżeństwem i w jego trakcie oraz łatwość komunikacji i empatię. 

Proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego jest procesem w dużej mierze korespondencyjnym. Oznacza to, że adwokat kościelny może całą komunikację ze stroną i sądem kościelnym prowadzić w sposób zdalny. To daje możliwość skorzystania z usług adwokatów kościelnych z najlepszych kancelarii kanonicznych w Polsce.

Adwokat kościelny w Radomiu

Jednym z adwokatów kościelnych świadczących swoje usługi na terenie Radomia i okolicy jest adwokat kościelny Magdalena Wojdała. Można skontaktować się z nią:

• telefonicznie: 515 293 236

• mailowo: kontakt@kancelariawojdala.pl

• wypełniając formularz na stronie internetowej: www.kancelariawojdala.pl

• spotykając się osobiście w godzinach pracy kancelarii kanonistycznej (po wcześniejszym ustaleniu terminu)

• poprzez popularne komunikatory internetowe. 

Komentarze naszych czytelników

  • Arletta Bolesta

    2023-12-23 15:12:31

    Nt. kościelnego procesu o nieważność małżeństwa zapraszam również na swoją internetową stronę; dr Arletta Bolesta adwokat kościelny zatwierdzony

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych