Wtorek 29 listopada
Błażeja, Saturnina, Fryderyka
RADOM aktualna pogoda

Dodatkowa emerytura dla stulatków

dm, ZUS 2022-10-19 09:28:00

Świadczenie honorowe dla seniorów, którzy ukończyli sto lat od 1 marca 2022 roku wynosi 4 944,79 zł brutto. Na Mazowszu jest ich prawie pół tysiąca.

Każda osoba, która ukończyła sto lat, ma prawo do świadczenia honorowego. Jego wysokość może być jednak różna. Wszystko zależy od tzw. kwoty bazowej, która obowiązuje w dniu setnych urodzin seniora. Od 1 marca 2022 r. do końca lutego 2023 r. świadczenie honorowe wynosi 4 944,79 zł brutto.

- Raz przyznana „dodatkowa emerytura” nie ulega zmianie i jest wypłacana do końca życia w tej samej wysokości- informuje Wojciech Ściwiarski, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa mazowieckiego.

Świadczenie wypłacane jest z urzędu, co miesiąc wraz z emeryturą czy rentą. Honorową premię może również otrzymać stulatek, który nie pobiera świadczenia emerytalno- rentowego z ZUS, lub innego organu emerytalnego, ale wówczas niezbędne jest złożenie wniosku w ZUS.

Najstarsi seniorzy w regionie

Świadczenie honorowe w województwie mazowieckim otrzymują 443 osoby. W Warszawie jest 340 osób pobierających świadczenie honorowe. Najstarszą osobą na Mazowszu jest mieszkanka Warszawy, która w styczniu 2023 roku będzie obchodziła swoje 110 urodziny. Znaczącą większość osób, które ukończyły sto lat stanowią kobiety, np. oddział ZUS w Radomiu wypłaca 28 osobom świadczenie honorowe, w tym 24 kobietom. W Polsce liczba osób pobierających emeryturę wyjątkową z tytułu ukończenia stu lat wyniosła 2,7 tys. osób.

ZUS nie jest jedyną instytucją, która dla swoich emerytów i rencistów, którzy ukończyli 100 lat, wypłaca świadczenie honorowe. Oprócz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych takie wypłaty realizowane są również przez KRUS i resortowe zakłady emerytalne: MSWiA i MON.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych