Wtorek 4 października
Rozalii, Franciszka, Edwina
RADOM aktualna pogoda

920 mln zł na czternastki dla emerytów z woj. mazowieckiego

dm, ZUS 2022-09-18 13:13:00

W województwie mazowieckim ZUS wypłacił już 6 transz tzw. „czternastek” dla emerytów i rencistów. Łącznie z terminem wypłaty przypadającym na 15 dzień miesiąca, ZUS na Mazowszu wypłacił już 920 mln zł. Czternastki otrzymało blisko 773 tys. osób w mazowieckim, z tego 73 procent uprawnionych do „czternastki”, otrzymało ją w pełnej wysokości, czyli w kwocie 1217,98 zł „na rękę”.

Pełna kwota świadczenia przypada osobom, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2 900 zł brutto. W przypadku osób, które mają przyznane świadczenia w wysokości między 2900 zł brutto a 4188,44 zł brutto, „czternastka” będzie zmniejszana zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Minimalna wysokość „czternastki” wyniesie 50 zł.

„Czternastka” jest wypłacana przez ZUS z urzędu, a to oznacza, że nie trzeba w tej sprawie składać żadnych wniosków. Przysługuje osobom, które pobierają z ZUS świadczenia długoterminowe i mają do nich prawo na 24 sierpnia br., czyli dzień poprzedzający pierwsze wypłaty dodatkowego świadczenia. „Czternastki” nie otrzymają osoby, których wypłata emerytury, renty czy innego długoterminowego świadczenia z ZUS została zawieszona, oraz osoby, których emerytura czy renta jest wyższa od kwoty 4 188,44 zł brutto.

„Czternasta emerytura” nie jest dochodem i nie ma wpływu na prawo do dodatku osłonowego. Nie wlicza się też do dochodu, o którym mowa w ustawach o dodatkach mieszkaniowych, o pomocy społecznej oraz o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji (czyli tzw. 500 plus dla osób niepełnosprawnych). Nie jest również dochodem, przy ubieganiu się o świadczenia rodzinne.

Z kwoty tego świadczenia nie dokonuje się żadnych potrąceń i egzekucji. Od osób będących pod opieką zakładów opiekuńczo-leczniczych, z „czternastki” nie zostanie także dokonane potrącenie na pokrycie opłat za pobyt w placówce.

W całym kraju w ramach „czternastki” ZUS wypłacił ok. 5,9 mln dodatkowych świadczeń, z czego 76 proc w pełnej wysokości. W sumie wypłacono na ten cel – 7 mld 142 mln zł.

Komentarze naszych czytelników

  • ZaGłosuj na KOalicję

    2022-09-19 08:56:04

    Tusk jak wygra . Emerytów  z podatków zwolni. A te wypociny do co miesięcznych wypłat włączy. 

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych