Radom-24.pl :: Portal Radomia i regionu

Hit internetu, czyli gwiazdka po radomsku...

Radom on-line / 2012-12-19 19:58:00

Radom to z pewnością najczęściej wymieniana w ostatnich dniach w przestrzeni internetowej nazwa miasta. Szkoda tylko, że w niezbyt korzystnym świetle. Przyczynkiem do drwin i nieprzyjemnych komentarzy stał się krótki filmik zamieszczony na kanale You Tube, który pokazuje, jak zgromadzona podczas miejskiej wigilii część gości w błyskawicznym tempie sieje spustoszenie na stolach przygotowanym przez organizatorów.

Kadr z filmiku na You Tube przedstawiającego fragment miejskiej wigilii.

W tym roku, podobnie jak i w poprzednich latach, na „Gwiazdkę na deptaku” przybyły tysiące gości. Władze miasta, przedstawiciele duchowieństwa i sponsorzy dołożyli wszelkich starań, aby uroczysta miejska wigilia wypadła jak najbardziej okazale. Po smutnych doświadczeniach lat wcześniejszych, kiedy to dosłownie w ciągu kilku minut w reklamówkach najsilniejszych i tych najmocniej rozpychających się uczestników znikały wszystkie zgromadzone na wigilijnych stołach dobra, z myślą o tych najmniej zamożnych organizatorzy wprowadzili rozwiązanie, które dawało nadzieję na to, że z wigilijnych potraw skorzystają rzeczywiście ci najbardziej potrzebujący – gorące dania już drugi rok z rzędu wydawane były z polowych kuchni. Na wigilijnych stołach znalazły się jednak napoje, chleb, świece czy opłatek.

I to one właśnie zniknęły w tym roku ze stołów w ciągu dosłownie niecałych dwóch minut – tak ocenił to przynajmniej nasz reporter obecny na spotkaniu mieszkańców z władzami Radomia. Widać było, że wigilię zdominowała wcale nie tak liczna na tle zgromadzonego tłumu grupa ludzi, którzy przyszli nie po to, by wspólnie przeżywać radość ze świąt Bożego Narodzenia, ale by uzupełnić własne świąteczne menu. Trudno się więc dziwić, że taki szturm na stoły spotkał się z aż tak szerokim odzewem w sieci.

W samym mieście, które przeszło już nie takie zdarzenia podczas miejskiej wigilii, nikt z tego sensacji nie robił. Lawina krytycznych czy kpiących komentarzy zalała Internet dopiero po ukazaniu się na kanale You Tube krótkiego, nieco ponad 30-sekundowego filmiku, który pokazuje, jak to wszystko wyglądało. Film błyskawicznie rozprzestrzenia się po sieci, ukazując – niestety - Radom w bardzo złym świetle. Wiele komentarzy, które się ukazują na Facebooku czy innych portalach nie nadaje się nawet do cytowania.

Całą sprawę opisały także portale satyryczne (m.in. Kwejk. Kozaczek. Smog), a dużo miejsca poświęcił jej również ogólnopolski portal natemat.pl i wiele innych mediów. Na samym kanale You Tube filmik * z tegorocznej „Gwiazdki na deptaku” tylko w ciągu dwóch dni obejrzało prawie 74 tysiące osób, na innych również są to dziesiątki tysięcy. Wszystko wskazuje jednak na to, że to początek tej dość specyficznej i niestety bardzo ironicznie komentowanej „Radomanii”, bowiem wszelkie publikacje na ten temat są błyskawicznie lajkowane przez internautów na profilu Facebook i innych portalach społecznościowych.

Pozostaje tylko pytanie, co jeszcze można zrobić, aby do podobnych zdarzeń nie dochodziło. Czy w roku przyszłym wigilijny stół ma być całkiem pusty? A może już czas zrezygnować z organizacji „Gwiazdki na deptaku” w takiej formule, a organizację wigilijnych kolacji pozostawić wyspecjalizowanym w pomocy osobom ubogim organizacjom pozarządowym i Kościołowi? Czy też właśnie na przekór wszystkiemu kontynuować w kolejnych latach ten szczególny wieczór w dotychczasowej formule? Czekamy na komentarze naszych Czytelników.

* Po godzinie 23.00 w środę film został usunięty z kanału You Tube przez użytkownika. Film wciąż dostępny jest na innych portalach, m.in. tutaj.

autor: kk

Wasze komentarze (41)

erzet45
2012-12-21 19:42:00

Radom, największe polskie miasto rządzone od lat przez PiS więc te stoły wystawione w mrozie na głównym deptaku już nie dziwią. Dla radomian to normalka dla innych to kolejny pisowski dziwoląg.

Bob
2012-12-20 13:05:00

no i się wyjaśniło... film puścili od tyłu :) patrzcie jak było naprawdę: https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=OpW8YwfIs24 :) :) Wesołych...

obiektywnyradom
2012-12-20 12:27:00

wiecie co śmiać to się możemy, że taki miłościwy PIS od 6 lat tak skutecznie walczy z bezrobociem, że ludzie nie mając kasy zgarniają ze stołów co się da - Ku chwale precyzji.

Bob
2012-12-20 12:21:00

wigilia nadal króluje na YT - i nie tylko...

GoGo tyś komunista?
2012-12-20 11:29:00

Chcesz powrotu cenzury?Wtedy też władza mówiła że ludzie nie potrafią korzystaćz wolności.

GoGo
2012-12-20 10:33:00

ty nazywasz to wolnością w internecie? Tej wolności jest za dużo, w tym sensie, że co niektórzy nie umieją z niej korzystać, dać gówniarzowi telefon do garści, robi film i wpuszcza w sieć, to jest wolność? Owszem ale dla debili. Problem jest jeden, jak potraktować ubogich którzy przychodzą na miejską wigilę, getto stworzyć?

GoGo
2012-12-20 10:30:00

OO7 trzeba oskarżyć o pomówienia!!!

006
2012-12-20 09:58:00

GoGo trudno aby się takim tematem media nie zajmowaly. Odrzućmy politykę na bok to jest to bardzo ważne zjawisko socjologiczne. Dlaczego niektórzy kradli napoje? Chleba juz tak nie kradli czy opłatka. Dobrze że media napisały o tym gdyż moim zdaniem w przyszłym roku już nic nie zginie. A do tych co uważają że ktoś tu robi z tego sprawę polityczną. W Radomiu mieszka i żyje się ciężkoozumiem tych ktorzy chcą wyjeżdżać. Sam tego nie zrobię gdyż nie mogę z przyczyn rodzinnych (małe dzieci) ale też jak najszybciej wyjadę.W tym mieście dobrze żyje się bardzo wąskiej grupie ludzi i ci którzy krytykują innych za politykę uprawianą w tym miejscu zapewne są przedstawicielami tej uprzywilejowanej grupy. Jest też wolność wInternecie i jeśli nikt nikogo nie obrażą to może pisać co chce.

007
2012-12-20 09:16:00

A ja uważam, że Prezydent miał świadomość, że tak się stanie. No ale konieczny był sponsor, bo chyba nieprzypadkowo mamy napoje jednego producenta, nieprawdaż. Chyba, że sponsora nie było, no ale o łapówy to nikogo nie oskarżam. Dziękujemy panie Prezydencie Kosztowniak, teraz zacząłem się wstydzić za to miasto, że te władze dają taką możliwość do wyśmiewania. SMUTNE.

GoGo
2012-12-20 08:38:00

Najgorsze jest to, że media bawią się w gównie, jak można pisać o rzeczywistości wirtualnej, gdzie każdy może tworzyć wymyślone historię, wyrywać z kontekstu zdarzenia i robić z tego pośmiewisko. Pewnie pojadę do stolicy albo odwiedzę Palikota, ktoś będzie sikał na stół spośród setki gości i puszczę na youtuba i pokażę, że wszyscy do pijacy. Przykre będzie to, że media będą się w to bawić. Za dużo sensacji w tym wszystkim.

Genio prawdziwy
2012-12-20 08:34:00

Ciekawy, kiciof, af, obserwer, to wciąz jakiś maniak intelektualny, ktory politycznie wykorzystuje, pewnie sam jest autorem filmu. A wyjeżdżaj tępaku z tego kraju, im mniej takich durni, jak ty, to lepiej dla wszystkich

Ciekawy
2012-12-20 00:45:00

Jak myślicie czyj to elektorat?

kicior
2012-12-20 00:25:00

Kurna ale żenada wyjeżdżam stąd!

af
2012-12-20 00:05:00

czas rozgonić bandę która od 89 roku nas okrada...ja rzygam tymi mordami juz w tv... oni maja za co żyć...nakradli...w Radomiu bida az piszczyale pomnik stawiamy...decydenci...

observer
2012-12-19 23:36:00

Nie rozśmieszajcie mnie, że to z biedy naród brał to jedzenie! Przypatrzcie się, że chlebek i opłatek nie szedł jakoś.....

0
2012-12-19 23:36:00

"Ten film wideo został usunięty przez użytkownika." Przeczytałem na TouTube...

Analizator społeczny
2012-12-19 23:32:00

Oh co za pasa prezydenta miasta? Najpierw poseł Witkowski pisał że go wygwizdali na koncercie IRY a teraz taka siła w rąbance na jego zaproszenie a to mu sie goście spisali.Czuć malizną.Ostatnia kadencja?

Gienio prawdziwy
2012-12-19 23:29:00

Ta kitka, miazga, tak i wiele innych nicków to ta sama osoba, która pewnie ten film na youtuba wrzuciła, wybrała 30 sekund, wyrwane z kontekstu i pokazała całej Polsce jaka to wiocha w mieście była, człowieku lecz się, bo twoja sympatia polityczna niedługo w rynsztoku skończy się.

Bonjour
2012-12-19 23:20:00

Absolutnie skończmy ztą prezydęcką reklamą.

do kokoryczki
2012-12-19 23:19:00

wtedy tez ginelo zarcie ale akurat na tym filmie pokazano moment iedy zarcia pilnowali ochroniarze wiec nie sciemniaj!k!!

 1 2 3 >