Radom-24.pl :: Portal Radomia i regionu

Nazwy dla obwodnicy: bez polityki i kontrowersji!

Radom on-line / 2012-11-30 09:28:00

W Radomiu toczy się dyskusja nad nadaniem nazwy nowo budowanej obwodnicy południowej Radomia. Głos w tej sprawie zabrało także stowarzyszenie Radomskie Inwestycje. – Chcemy zaproponować rozwiązanie, które w naszej opinii usatysfakcjonuje wszystkich – piszą w liście do nas jego prezes Radomir Jasiński oraz sekretarz Damian Maciąg.

Fot. MZDiK

Zdaniem autorów listu, nazwa obwodnicy powinna być adekwatna do wielkości i rangi przedsięwzięcia (jest to największa od wielu dziesięcioleci inwestycja drogowa w Radomiu), adekwatna do roli w strukturze komunikacyjnej miasta oraz zdecydowanie niekontrowersyjna dla niewielkich nawet grup społecznych w Radomiu i wreszcie taka, by niosła w sobie pozytywny, konstruktywny wydźwięk.

Uważamy za niesłuszne przy tej okazji uwzględnianie wątków martyrologicznych,mających swe źródło w najnowszej historii Polski lub mających choćby delikatny wydźwięk polityczny, co wydaje nam się dalece niestosowne. Na racjonalny osąd pewnych wydarzeń i ludzi trzeba poczekać – być może 100 i więcej lat. Ci, którzy zapisali się złotymi zgłoskami w historii, zostaną z pewnością docenieni. Jednocześnie istnieje lista patronów, których doniosłość w dziejach miasta i kraju historia dawno doceniła i którzy nie budzą niczyich wątpliwości, a ich majestat oraz osiągnięcia są powszechnie znane i cenione. Uważamy, iż należy przy każdej możliwej okazji budować świadomość radomian i mieszkańców regionu, iż Radom był i jest znaczącym ośrodkiem na mapie kraju, przez co należy również brać pod uwagę nie tylko nazwy związane z patronami – piszą do nas Radomir Jasiński i Damian Maciąg.

Liderzy stowarzyszenia mając powyższe na uwadze wnoszą o rozpatrzenie pomysłu nadania części nowej arterii nazwy lub nazw:

- Aleja Piastów

- Aleja Kazimierza Wielkiego

- Aleja Wojewódzka

- Aleja X Wieków Radomia (wiemy, iż nasz gród istniał już w okolicach X wieku)

- Aleja Konstytucyjna lub Aleja Konstytucji Nihil Novi

- Aleja Rzeczpospolitej

Tych nazw zdaniem autorów listu uzasadniać nie trzeba.

Ogrom dokonań proponowanych patronów, przede wszystkim dla Radomia, jest dziś oczywisty nawet dla uczniów szkół podstawowych. Bez wątpienia zasłużyli oni na uhonorowanie. Stosując równocześnie nazwy odwołujące się do najstarszych tradycji grodowych naszego miasta, później gubernialnych i wojewódzkich Radomia, naszego wkładu w podwaliny współczesnej Rzeczpospolitej dzięki konstytucji 1505 roku, utrwalamy w świadomości społecznej to, jak znaczącym miastem Radom jest i był, a co dzisiaj wydaje się tak bardzo zapomniane, w dużej mierze przez samych mieszkańców – czytamy dalej.

Ponadto autorzy listu uważają, że w Radomiu ulice będą budowane w dalszym ciągu, więc każdej można nadać odpowiednią do jej rangi nazwę.

Starczy dla wielu propozycji. Mamy się czym szczycić, mamy wspaniałe korzenie, ale nie zawsze dobrze je potrafimy wyeksponować, gdzie za przykład niech posłuży marginalna w układzie drogowym ulica Kochanowskiego, czy brak w zasadzie jakichkolwiek odniesień do najwspanialszych kart historii Radomia. Powinniśmy się wieloma rzeczami szczycić, mówić o nich mówić głośno i należy wg nas to brać pod uwagę w pierwszej kolejności – kończą swój list Radomir Jasiński i Damian Maciąg.

Powyższy list został przez członków stowarzyszenia skierowany do prezydenta miasta Radomia oraz rady miejskiej w Radomiu.

autor: kt

Wasze komentarze (41)

karbonit
2012-12-01 21:26:00

Aleja Trotylu

af
2012-12-01 17:24:00

pisoar to tragedia i szkoda dla Polski

Fend do maraskna
2012-11-30 21:28:00

Sprawdź sobie: http://wybory2010.pkw.gov.pl/geo/pl/000000.html Otrzymał blisko 200 głosów. Lista dostała 2 tys. więc po rezygnacji Kluzińskiego został radnym. Co do oceniania kogoś. Wypada kogoś oceniać jak się go zna. Znam kilku polityków radomskich i uważam, że Maciąg chociaż jest młody jest rozsądny. Chciałbym żeby mój radny robił tyle dla mojego osiedla co robi Maciąg dla Oboziska wykłócając się o autobus, przejścia dla pieszych i inne niby błahe sprawy ISTOTNE dla ludzi każdego dnia.

>
2012-11-30 20:40:00

FRUSTRATÓW PEŁOWSKICH

grenadier
2012-11-30 20:39:00

to brutalny atak wymierzony w PiS !!!

zespół wrażliwego jelita
2012-11-30 20:39:00

ALEJA BASENU NARODOWEGO LUB PRZYJACIÓŁ Z PZPN :)))

obwodowy południowiec
2012-11-30 20:38:00

proponuję aleja rejczaka-liwidatora!

hehehe
2012-11-30 20:35:00

ZIELONEJ WYSPY albo CUDÓW DONKA

radomiak
2012-11-30 20:04:00

i tak na szczęście następne wybory wygra PiS!!! i tak ma być!!!

io
2012-11-30 20:02:00

skoro się pyta to mu odpowiedzcie i tyle, kuzwa problem, a obwodnica niech bedzie sie nazywala im. radomskiego czerwca

masakra
2012-11-30 20:01:00

tylko, że elektorat Fałka powie mi że to on jest z kolei rozsądny, i takie to są metody, a ja tylko spytałem o jedną głupią liczbę, a radny M. wątpie czy dostanie się na drugą kadencję...

masakra
2012-11-30 19:59:00

alez ja tylko spytałem o liczbę głosów, czy tak ciężko było odpowidzieć i bym dał wam spokój, czy moze nie chcecie sie chwalic tak oszołamiającym wynikiem???

masakra
2012-11-30 19:58:00

pan Radomir zarzucił mi, że pozbawiam go prawa głosu, gdy ja tylko zadałem pytanie, a z kolei nie raczył na nie odpowiedzieć, sami zarzucacie PISOwi metody rodem z PRL, a sam pan nie odpowiedział mi, ze radny maciag miał tak malo głosow, przeciez to prawda, to czemu nie uzyskałem odpowidzi, jestto jakis drażliwy temat dlaw was czy co...

do masakry
2012-11-30 19:57:00

czy istniejaca ordynacja to wina Damiana Maciaga? nie. wiec czego sie go czepiasz matole? to bardzo rozsadny facet. wolisz fałka?

"pisowska cenzura"
2012-11-30 19:54:00

KŁAMSTWA PLATFORMY lub NAIWNEGO NARODU

af