Piątek 19 kwietnia
Adolfa, Tymona, Pafnucego
RADOM aktualna pogoda

Salceson Wizytowy i papryka tematem konferencji w Zakrzewie

Mieczysław Kaca 2012-08-15 12:30:00

Mówiąc szczerze, to w każdym powiecie, jeśli nawet nie gminie, znajdzie się produkt, który dzięki długoletniemu tradycyjnemu wytwarzaniu, niepowtarzalności, oryginalności i jakości może zasłużyć na miano Produktu Tradycyjnego. Na terenie funkcjonowania Lokalnej Grupy Działania „Razem dla Radomki” w okresie dwóch lat na liście Produktów Tradycyjnych prowadzonej przez Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi znalazły się Papryka Przytycka i Salceson Wizytowy.  

1: Gospodarz spotkania, wójt Gminy Zakrzew, Sławomir Białkowski omówił rolę jaką spełniała i spełnia Lokalna Grupa Działania w rozwoju środowisk wiejskich. Za stołem właściciel nowoczesnego gospodarstwa rolnego Wojciech Pysiak i prezes LGD Stowarzysze

Papryka Przytyczka firmuje osiągnięcia ogrodników największego obecnie w Polsce zagłębia papryki ciepłolubnej, uprawianej na dość dużą skalę w powiatach radomskim, przysuskim i białobrzeskim. Duża jest w tym jednak zasługa samorządów gminnych i powiatowych oraz Stowarzyszenia „Razem dla Radomki”. 

Salceson Wizytowy, to przede wszystkim sukces rodziny Pysiaków, a szczególnie małżonków - Elżbiety i Wojciecha. Nie byłoby jednak tego sukcesu bez wspierania tej i innych inicjatyw przez wójta Gminy Zakrzew – Sławomira Białkowskiego oraz Stowarzyszenia „Razem dla Radomki”, któremu prezesuje Cezary Adam Nowek. Kto wie, czy obydwa produkty regionalnej nie znajdą uznania w Komisji Europejskiej. A wówczas mogą znaleźć popyt na dużym rynku europejskim.
Wiele ciekawych rzeczy głównie na temat Salcesonu Wizytowego, ale także Papryki Przytyckiej oraz innych produktów regionalnych i lokalnych z terenu działania LGD Stowarzyszenie „Razem dla Radomki” dowiedzieli się uczestnicy konferencji obradującej 14 sierpnia po południu w Gminnym Centrum Informacji, Edukacji i Kultury w Zakrzewie. Wójt Gminy, Sławomir Białkowski omówił na niej rolę Lokalnej Grupy Działania w rozwoju wsi podradomskich. Wojciech Pysiak – zaprezentował tradycje wędliniarskie rodziny, sięgające roku 1856. Salceson Wizytowy jako Produkt Regionalny jest owocem tej tradycji, ale przecież asortyment produkcji wędliniarskiej w gospodarstwie rolnym rodziny Pysiaków jest bardzo urozmaicony i ma szansę wejścia także na rynek europejski.

 Prezes Stowarzyszenia „Razem dla Radomki” Cezary Adam Nowek przybliżył możliwości otwierające się przed produktami tradycyjnymi i lokalnymi. Więcej na ten temat w kolejnym sierpniowym wydaniu Tygodnika Radomskiego w Gminach i Powiatach. 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych