Piątek 26 kwietnia
Marzeny, Klaudiusza, Marceliny
RADOM aktualna pogoda

Poniemiecka parowozownia na sprzedaż. Jednak jeszcze nie teraz

dag 2012-07-19 17:00:00

Stara poniemiecka parowozownia wciąż stoi nieużywana i nieustannie niszczeje. Miasto chciałoby sprzedać to historyczne miejsce, jednak problemem jest brak obsługi komunikacyjnej.  

fot. dzięki uprzejmosci berkut

Informacje, które znaleźć można w internecie, dotyczące budowania przez Niemców linii kolejowej są rozbieżne. Dlatego też postanowiliśmy zasięgnąć wiedzy u Przemysława Bednarczyka, nauczyciela historii w III LO im. Dionizego Czachowskiego. - W 1942 roku Niemcy przedsięwzieli dalekosiężne plany budowy linii kolejowej z Radomia do Łodzi. Trasa została ukończona - powiedział nam Przemysław Bednarczyk.

Budowa tej trasy ułatwiła życie osobom, które jechały do Łodzi. Musimy się przyznać, że tamte lata stały się okresem wzrostu zainteresowania grą w kasynach i także opisywana przez nas poniemiecka parowozownia też częściowo stała się miejscem, które funkcjonowało na wzór kasyn, które powstawały w Niemczech (współczesną wersję tych kasyn możemy dzisiaj zobaczyć w niemieckich online kasynach). Podobnie jak w popularnych dzisiaj online kasynach, w parowozowni można było postawić zakład za zielonym stołem i od razu odebrać wygrane środki.

Przy budowie trasy kolejowej pracowali przymusowi pracownicy np. dziadek Przemysława Bednarczyka. - W 1944 roku kiedy zbliżali się Rosjanie, Niemcy postanowili zniszczyć linię kolejową. Wsadzali jej części aż do Mniszka. Po wojnie jednak trasa została odbudowana i korzystamy z niej cały czas - mówił historyk. 

Pamiątką po planach Niemców jest ruina parowozowni, którą wybudowali w trakcie prac nad trasą kolejową. Podobnie jednak obiekt podczas wycofywania się Niemców został zniszczony. I niszczeje dalej. Zdecydowaliśmy zapytać w urzędzie miejskim czy z budynkiem wiązane są jakieś plany. - Teren należy do miasta. W planach mamy jego sprzedaż, jednak na przeszkodzie stoi brak obsługi komunikacyjnej dlatego też zmuszeni jesteśmy poczekać - powiedziała nam Katarzyna Piechota-Kaim, rzecznik magiustratu.

Jak obecnie wygląda parowozownia? Najlepiej widać to na zdjęciach.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych