Wtorek 16 kwietnia
Bernadetty, Cecyliana, Kseni
RADOM aktualna pogoda

Wyjątkowe miejsce dla dzieci niepełnosprawnych oficjalnie otwarte

dm, radompowiat.pl 2021-10-07 10:40:00

W środę, 6 października zainaugurowano działalność Zespołu Szkół i Placówek w Chwałowicach, nowej placówce edukacyjnej na mapie Powiatu Radomskiego. Po mszy świętej, celebrowanej przez arcybiskupa metropolitę częstochowskiego Wacława Depo, rozpoczęło się drugie życie szkoły z dotychczasową, blisko 100-letnią tradycją. – Dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w to dzieło, które początkowo było dla nas dużym wyzwaniem, zakończonym jednak pełnym sukcesem – powiedział Waldemar Trelka, starosta radomski.

Wydarzenie rozpoczęła uroczysta Msza święta w kościele parafialnym w Iłży, którą celebrowasł arcybiskup Wacław Depo, który od lat jest związany ze środowiskiem osób niepełnoprawnych i dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. W swojej homilii arcybiskup metropolita częstochowski nawiązał do ewangelicznego spotkania Pana Jezusa z uczniami. Podzielił też świadectwem François-Xavier Nguyen Van Thuana, kardynała z Wietnamu, który przez 13 lat był więziony przez komunistyczne władze, z czego 9 lat w całkowitej izolacji, wskazując modlitwę jako najlepszy sposób na rozwiązanie wszelkich ziemskich problemów.

Symboliczne klucze i pierwszy dzwonek

Na schodach przedwojennego pałacyku, w którym po gruntownym remoncie i dostosowaniu do potrzeb osób niepełnosprawnych, mieści się teraz Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy, wszystkich gości powitali gospodarze uroczystości: starosta Waldemar Trelka oraz Ewa Mąkosa, dyrektor Zespołu Szkół i Placówek. Starosta przekazał jej symboliczny klucz do budynku, a zapraszając jednocześnie Krzysztofa Wiśniewskiego, II Mazowieckiego Wicekuratora Oświaty, aby za pomocą ręcznego dzwonka ogłosił, że szkoła w Chwałowicach dostaje właśnie drugie życie.

Wszyscy mogli również zapoznać się z ofertą edukacyjną nowej placówki oraz obejrzeć specjalistyczne pracownie i wyposażenie dydaktyczne.

Nasza szkoła jest jak drzewo

Poświęcenia obiektu dokonał arcybiskup metropolita częstochowski Wacław Depo, następnie wszyscy zgromadzeni zwiedzili pomieszczenia nowej szkoły. Oficjalnej inauguracji Zespołu Szkół i Placówek dokonała dyrektor Ewa Mąkosa.

– W logo Zespołu Szkół i Placówek pragniemy umieścić drzewo jako symbol życia i naszej misji. Drzewo to różnorodność gatunków, wielkości i kolorów. Drzewa nie są ani lepsze, ani gorsze ale są inne. Jedne wiecznie zielone, inne ubrane wiosną w piękną stylizację, jedne twarde jak buk, inne kruche jak topola. Owocowe, liściaste, a niektóre kłują. Drzewo to korzeń, pień i liście, to zakorzenienie w konkretną ziemię by wzrastać i wydawać owoce. Taka jest nasza misja: wzmacnianie nadłamanych konarów, wzrastanie na wartościach tej ziemi, trud zaopiekowania, stwarzanie szans, a jeśli zachodzi potrzeba, to ochrona i obrona. To jest nasza misja – powiedziała dyrektor Ewa Mąkosa.

Wyzwanie zakończone sukcesem

Starosta Waldemar Trelka podziękował wszystkim za przybycie i nakreślił historię tego miejsca.

– To bardzo ważny moment w historii tej placówki, która ma już prawie 100 lat. Kiedy zostałem starostą, zastaliśmy ten budynek praktycznie pusty, było kilkanaścioro dzieci w szkole dziennej. Potraktowaliśmy to jako wyzwanie, aby można było realizować taką ofertę edukacyjną, której w powiecie i regionie brakuje. Zachęcam wszystkich, aby byli ambasadorami tego miejsca. Bardzo serdecznie dziękuję pani dyrektor, która przez ostatni rok łączyła obowiązki dyrektora, nauczyciela i wychowawcy, a jednocześnie była budowniczym, inspektorem nadzoru, wizjonerem i projektantem, jednym słowem prawdziwym menadżerem – mówił Waldemar Trelka, starosta radomski, dodając, że w to miejsce zainwestowano 2,5 miliona z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych oraz 3 miliony z budżetu powiatu. – Dziś dajemy temu obiektowi drugie życie i to nie jest nasze ostatnie słowo. W tej samej gminie Iłża wkrótce zaczynamy budowę innego obiektu usług społecznych, czyli Powiatowego Centrum Opiekuńczo – Mieszkalnego.

Wyjątkowe miejsce

Głos zabrał również arcybiskup Wacław Depo.

– Przypomnę piękny tekst Norwida, który mówi, że „położenie geograficzne nie jest dla nas żadnym ślepym trafem natury, ale pierwszą elementarną kartą, którą trzeba zapisywać sobą”. Te dwa zdania odnoszą się do was, do wszystkich, którzy zdobywaliście to miejsce na nowo, a które będzie teraz tworzone przez zapis kolejny. To nie jest ślepy los natury, tylko łańcuch rąk i serc i myśli, które się tutaj skupiają – podkreślił arcybiskup Depo.

Poseł Anna Kwiecień, reprezentująca parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości z regionu radomskiego, podkreśliła, że inwestycja jest współfinansowana z funduszy rządowych.

– Dla samorządowca bardzo łatwo jest zrealizować jakąś spektakularną inwestycję, na przykład drogę, bo droga wszystkim się podoba. Aby jednak dostrzegać potrzeby oraz stworzyć usługi, skierowane do wąskiej grupy osób, trzeba wykazać się ogromnymi pokładami empatii i wrażliwości. Powiat Radomski bardzo mądrze zagospodarował rządowe pieniądze, dzięki czemu, przy tak wrażliwych osobach, jak pan starosta, pani dyrektor i jej wyjątkowa kadra, dzieci znajdą piękną przystań oraz pozyskają wiedzę i umiejętności potrzebne w dorosłym życiu – mówiła poseł Anna Kwiecień.

List Ministra Edukacji i Nauki

W imieniu Aurelii Michałowskiej, Mazowieckiego Kuratora Oświaty głos zabrał wicekurator Krzysztof Wiśniewski, który odczytał list Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka, skierowany na ręce starosty radomskiego.

„Szczególne słowa uznania należą się władzom powiatu. Gratuluję zaangażowania w działania, które doprowadziły di powstania tego ośrodka. Dzięki środkom, pozyskanym przez powiat radomski stworzono placówkę, która osobom dorosłym daje możliwość uzyskania i uzupełneinia wiedzy oraz kwalifikacji, a uczniom ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi zapewnia warunki do rehabilitacji i nauki.” – napisał minister Przemysław Czarnek.

– Otwieranie nowych placówek edukacyjnych jest zawsze czymś miłym. Chciałem podziękować panu staroście i pani dyrektor za stworzenie tego wyjątkowego miejsca. Ta placówka naprawdę robi wrażenie, a zgromadzone w niej pomoce dydaktyczne będą doskonale służyły całej społeczności szkolnej – dodał wicekurator.

Podziękowania od samorządowców

– Władze powiatu i wszyscy odpowiedzialni za tę inwestycję pokazali, że dobro drugiego człowieka i dobro dzieci ze specjalnymi potrzebami jest dla nich bardzo ważne i istotne. Deklaruję pełne wsparcie i serdecznie dziękuję panu staroście za sztukę zarządzania, że w budżecie powiatu są pieniądze i na drogi, i na tak duże projekty. W ramach podziękowania, również w imieniu pana Dariusza Piątka, burmistrza Skaryszewa, na ręce pana starosty przekazuję kwiaty za te wszystkie dobre rzeczy dla Powiatu Radomskiego – powiedział Przemysław Burek, burmistrz Iłży.

Głos w imieniu Radnych Powiatu Radomskiego zabrała radna Marzena Murawska, przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Sportu Rady Powiatu Radomskiego.

– Rok temu gościłam w tym miejscu wraz z radnymi komisji edukacji. Był to obiekt bardzo zaniedbany, wymagający wielu nakładów i ciężkiej pracy. Pani dyrektor ze swoim zespołem uczyniła wszystko, aby to zmienić. Chciałabym dziś złożyć serdeczne gratulacje dla całej społeczności szkoły, miejsca nauki, wychowania i przygotowania uczniów do funkcjonowania w dorosłym życiu. Życzę nieustającego zapału do aktywnej działalności oraz spełnienia marzeń – mówiła Marzena Murawska.

Długa lista gości

W uroczystym otwarciu nowej placówki na edukacyjnej mapie powiatu brali udział: wicestarosta Krzysztof Kozera, członkini Zarządu Powiatu Ewa Tkaczyk, skarbnik powiatu Joanna Wontorska, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Zdzisław Mroczkowski, radni powiatu: Marzena Murawska, Agnieszka Pasek, Małgorzata Klocek, Marek Jarosz i Jan Kowalczyk. Gośćmi byli również samorządowcy: Przemysław Burek, burmistrz Iłży, Dariusz Piątek, burmistrz Skaryszewa i Zdzisław Dulias, wójt Wierzbicy. Władze edukacyjne reprezentowali zaś Tomasz Madej, dyrektor Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie oraz Wojciech Nalberski, dyrektor radomskiej delegatury kuratorium oświaty. Nie zabrakło również dyrektorów powiatowych szkół średnich i placówek opieki społecznej czy pracowników Starostwa Powiatowego w Radomiu, którzy realizowali cały projekt.

Specjalistyczna nauka i opieka

Nowy Zespół łączy zadania dotychczasowego Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego z ofertą edukacyjną Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego wraz ze Specjalistyczną Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną.

Przypomnijmy, że na przebudowę przedwojennego budynku nowe władze powiatu pozyskały 2,5 miliona złotych z Rządowego Funduszy Inwestycji Lokalnych, dzięki czemu, oprócz kompleksowego remontu i modernizacji, Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy został wyposażony w windę, niezbędne urządzenia i sprzęt dydaktyczny. W drugim etapie prac, który ma być teraz realizowany, zostanie przebudowany internat z kolejną windą oraz łącznikiem do pierwszego budynku. Przy obiekcie powstanie również amfiteatr i mini obserwatorium astronomiczne, a całość zyska także instalację Odnawialnych Źródeł Energii.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych