Radom-24.pl :: Portal Radomia i regionu

MZDiK: Wandale niszczą wiadukty, a koszty napraw ponoszą wszyscy podatnicy

Miasto, Samorząd, Polityka / 2021-01-17 09:25:00, aktualizacja: 2021-01-17 12:30:00

Ledwo została oddana do ruchu zmodernizowana aleja Wojska Polskiego, a wandale już zniszczyli jeden z obiektów mostowych. Malowanie różnych bohomazów na mostach, wiaduktach i w tunelach to w naszym mieście (chociaż nie tylko tu) prawdziwa plaga. Koszty usuwania skutków wandalizmu ponoszą później z budżetu wszyscy radomianie - czytamy na stronie mzdik.pl. Poniżej pełny komunikat miejskiej spółki.

Wiadukt nad aleją Wojska Polskiego

Wiadukt w ciągu ulicy Lubelskiej przebiega nad zmodernizowaną aleją Wojska Polskiego. Piesi nie mogą poruszać się dołem, lecz pomimo tego wandale dostali się tam i pomalowali sprayem nowe osłony przyczółków tejże konstrukcji. Malunki (trudno nawet nazwać je prawdziwym graffiti) zostały już usunięte przez naszych wykonawców, ale trzeba pamiętać, że to kosztuje. Jednostkowo nie są to wielkie kwoty, ale biorąc pod uwagę to, iż tego rodzaju przypadków odnotowujemy nawet po kilka w miesiącu, to koszty rosną. Niestety, nie w każdym przypadku możliwe jest usunięcie farby z murów oporowych lub przyczółków. Zamalowywanie też nie jest skuteczne, bo pojawiają się nowe malowidła. Usuwanie bazgrołów dodatkowo powoduje też utrudnienia w ruchu kołowym. W przypadku wspomnianej alei Wojska Polskiego konieczne było zamknięcie pojedynczych pasów na obu jezdniach, aby móc bezpiecznie wykonać te prace.

Wystarczy tylko popatrzeć, jak wyglądają obecnie na przykład ściany podziemnego przejścia dla pieszych pod aleją Grzecznarowskiego czy konstrukcji wiaduktu łączącego nad torami kolejowymi ulice Młodzianowską i Pallotyńską. W wielu miejscach jest sporo bazgrołów, wulgarnych haseł lub rysunków. Apelujemy więc do wszystkich mieszkańców, którzy widzą, że ktoś niszczy konstrukcje obiektów mostowych o to, żeby informowali o tym policję lub straż miejską. Jest wówczas szansa, że uda się ująć wandali na gorącym uczynku. Brak reakcji sprawia, że nie tylko cierpi na tym estetyka naszego miasta, ale również wszyscy podatnicy muszą później ponosić koszty usuwania takich bazgrołów.

autor: dm, MZDiK

Wasze komentarze (20)

Rex
2021-01-18 17:38:00

Kto na ochotnika zrobi mocno warte pod tym wiaduktem w ukryciu i złapie wandali ?

RADOM to PIS.
2021-01-18 12:33:00

Wszędzie kamery i nie da się ukryć.Np.jak jest ciepło,to już z domu gnida wychodzi w maseczce/czapeczce? Na którejś kamerze, .YJ będzie widać.Jak wszędzie bedą kamery,to się nie uchowa. Nawet samochodem.Sami to tolerujemy i czekamy że sprawa sama się rozwiąże.Otóż nie.I kolegia a nie mandaty.

eryk
2021-01-18 07:36:00

ucinać ręce!!!

Ilona
2021-01-17 21:18:00

Unia Europejska nie widzi w tym problemu

xd
2021-01-17 20:12:00

Problem może tylko rozwiązać zakaz produkcji sprayów, wysokich mandatów jak z Sanepidu (30 tys, zł), upublicznię zdjęć złapanych wandali. Innego wyjścia nie widzę.

Adam
2021-01-17 20:03:00

Nie od dziś a od 20 lat wiadomo, że sprajem jadą na każdym wolnym miejscu. Zatem, nie można było położyć elewacji łatwo zmywalnej ? Zresztą wandalizmem można nazwać fakt, iż w dalszym ciągu ciężarówy mkną przez Centrum miasta, MZDiK ma to w ...... Ale gdy strzeli opona albo rozszczelni się cysterna to będzie dopiero dyskusja......że coś trza zrobić.

0
2021-01-17 19:10:00

Komentarz zablokowany.

0
2021-01-17 19:08:00

A tak trudno zwyczajnie myśleć? Gdybyśmy mieli zdać się na kamery, to w mieście powinno ich być jakieś 30-50 tysięcy. Kto to ogarnie? A nawet jeśli kamera coś zobaczy, to przecież nie zatrzyma sprawcy. Rozpoznanie też nie jest możliwe, bo jest noc, kaptur na łbie i maska na ryju

gość
2021-01-17 16:41:00

To tak trudno zainstalować kamerę monitoringu?

lukrecja
2021-01-17 15:35:00

to są ludzie PO: "Wykształceni" z wielkich miast.

0
2021-01-17 15:02:00

W Radomiu kultury uczą kulturalni ludzie nauki i sztuki jak np pan Ruszczyk

Olbrychski debil
2021-01-17 15:01:00

Twórczośćartystyczna pod patronatem lewackiej Unii Europejskiej niech żyje

ja
2021-01-17 14:17:00

....Gdyby władze miasta wytyczyły legalne miejsca do malowania dla artystów malujących prawdziwe graffiti to ten problem by w dużym stopniu zniknął...... ALEŻ TAKIE JEST OD DAWNA - W KRYCHNOWICACH!!!!!!!!

J.W.23
2021-01-17 13:03:00

to nie wandale,,spray to jiz poday\tnicy musza placic? Glupi artykul strasznie !

0
2021-01-17 12:29:00

Lewactwo POyebane

0
2021-01-17 11:51:00

Debile zniszczą wszystko. Po co coś robić?

miki
2021-01-17 11:32:00

Wandale zachęceni akceptacją władz miasta dla kiczowatych bohomazów na ścianach np.szkoły przy Kościuszki czy 25 Czerwca , budynku SM na Zeromskiego uważają że ich bazgroły to ten sam element amatorskiej twórczości .

Stefan
2021-01-17 11:24:00

Gdyby władze miasta wytyczyły legalne miejsca do malowania dla artystów malujących prawdziwe graffiti to ten problem by w dużym stopniu zniknął. Artysta wlałbym spędzić cały dzień na dopracowaniu swojej pracy niż przyjść i zrobić bohomaza.. . Oczywiście to nie przejdzie w miejscach jak na zdjęciu czyli al. Wojska Polskiego. Ale jest dużo innych pomazanych miejsc, gdzie rodem z innych miast są legalne miejsca do malowania. Dla władz mniej kłopotu bo mają co chwile nowe kolorowe prace, dla policji mniej zachodu żeby ganiać malujących, dla artystów satysfakcja pokazania się ze swoją pracą w miejskiej tkance. Legalne ściany do malowania graffiti. !

k
2021-01-17 11:23:00

Urwać j... debilom !!!!!

2
2021-01-17 11:23:00

Czekałem jak długo jakiś imbecyl upośledzony pomaże te wyremontowane ściany. Łapci ich i upubliczniajcie imiona i nazwiska.