Sobota 20 kwietnia
Agnieszki, Czesława, Amalii
RADOM aktualna pogoda

27 osób z zarzutami za obrót fałszywymi fakturami

dm, KWP 2020-09-14 09:44:00

Około 18 milionów złotych stracił Skarb Państwa na skutek działalności przestępczej polegającej na obrocie nielegalnymi fakturami. Działalność grupy rozbili policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu wspólnie z funkcjonariuszami dolnośląskiej Krajowej Administracji Skarbowej pod nadzorem Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu. Śledztwo dotyczy nabywania za pośrednictwem Internetu nierzetelnych faktur VAT w celu uchylenia się od opodatkowania należnym podatkiem od towarów i usług oraz podatkiem dochodowym od osób fizycznych lub prawnych.

Ponad 100 funkcjonariuszy i pracowników Policji, KAS oraz Prokuratury zaangażowanych zostało do czynności procesowych i operacyjnych w śledztwie prowadzonym przez Prokuraturę Regionalną we Wrocławiu w sprawie obrotu za pośrednictwem Internetu nierzetelnymi fakturami VAT w celu uzyskania stałego źródła dochodu w wyniku uchylenia się od opodatkowania należnym podatkiem od towarów i usług oraz podatkiem dochodowym od osób fizycznych lub prawnych. Tylko w ciągu minionego tygodnia kolejnych 27 osób usłyszało zarzuty m.in. zbrodni podatkowej i innych przestępstw karnych i karno-skarbowych. Jeden z podejrzanych został aresztoway na 3 miesiące, wobec pozostałych osób zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze, takie jak poręczenie majatkowe i dozór Policji.

Dotychczas zebrane w śledztwie dowody doprowadziły do ujawnienia tożsamości około 1500 osób, które łączyły się z numerami telefonów osób, oferujących fikcyjne faktury w sieci, a następnie nabywały od tych osób takie faktury VAT nieodzwierciedlające rzeczywistych zdarzeń gospodarczych. Kilkudziesięciu osobom przedstawiono zarzuty popełnienia przestępstw karno-skarbowych i karnych, związanych z wykorzystaniem fałszywych faktur. W toku zrealizowanych działań przeprowadzono 116 przeszukań, zastosowano blokady rachunków bankowych i środków pieniężnych w kwocie ponad 1 mln zł, zabezpieczono mienie o wartości ponad 2,5 mln zł.

Ponadto wszczęto 51 kontroli celno-skarbowych. Przypominamy, że używanie faktur VAT podrobionych lub takich, w których poświadczono nieprawdę, a które opiewają na łączna wartość ogółem przekraczającą 10 milionów złotych, zagrożone jest karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 5 albo karze 25 lat pozbawienia wolności (art. 277a §1 k.k.). Prokuratura Regionalna we Wrocławiu zwraca się z apelem do podatników, wobec których nie wykonano jeszcze czynności procesowych, o korygowanie deklaracji podatkowych, co do fikcyjnych faktur VAT oraz zgłaszanie się do Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu, w celu złożenia wyjaśnień - co umożliwi złagodzenie odpowiedzialności karnej i karnej skarbowej.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych