Radom-24.pl :: Portal Radomia i regionu

Radomskie Inwestycje o lokalizacji filharmonii

Miasto, Samorząd, Polityka / 2012-02-19 16:31:00

Standardem światowym jest lokowanie inwestycji o zasięgu regionalnym - takich jak filharmonia - w centrach miast - czytamy w piśmie w sprawie wybudowania filharmonii w Radomiu skierowanym do prezydenta Andrzeja Kosztowniaka przez Stowarzyszenie Radomskie Inwestycje 
 

Na początku listopada 2011 roku stowarzyszenie Radomskie Inwestycje przypomniało prezydentowi o planowanej w Radomiu budowie filharmonii. Członkowie RI chcieli wiedzieć, jakie lokalizacje są dla inwestycji rozważane i jaki jest stan własnościowy działek, na których filharmonia ma stanąć; pytali także, czy wybrano już lokalizację.

Z odpowiedzi prezydenta Kosztowniaka wynikało, że dokładnej lokalizacji jeszcze nie ma. Wcześniej rozważano możliwość kupienia od prywatnych właścicieli nieruchomości przy ul. Limanowskiego albo przy ul. Mariackiej. "Realizacja nowej inwestycji dot. budowy filharmonii będzie uzależniona od możliwości uzyskania środków zewnętrznych, w tym szczególnie środków unijnych" - pisał prezydent do RI. 

Stowarzyszenie wystosowało kolejne pismo do Andrzeja Kosztowniaka, którego treść zamieszczamy w całości.

"Niestety zaniepokoiła nas zawarta w tej odpowiedzi informacja o lokalizacji tak ważnej dla rozwoju Radomia instytucji. Przywołane w treści pisma działki zlokalizowaliśmy na podstawie katastru nieruchomości ze strony internetowej geoportal.gov.pl. Okazało się, że są one położone przy rondzie Kisielewskiego, pomiędzy ulicami Bolesława Limanowskiego i Mariacką.

Ta lokalizacja, dla tak prestiżowej inwestycji jaką jest filharmonia, wydaje się nam nie do przyjęcia ze względu na: niski poziom obsługi komunikacyjnej, podrożenie kosztów inwestycji, niską jakość okolicznej zabudowy.

Standardem światowym jest lokowanie inwestycji o zasięgu regionalnym - takich jak filharmonia - w centrach miast. Przywołaną w Państwa piśmie lokalizację można zaliczyć do szeroko rozumianego śródmieścia, jednakże znajduje się ona za obwodnicą śródmiejską, która "odcina" przyszłą filharmonię od ścisłego centrum miasta. Skutkiem tego w znaczący sposób obniża się poziom obsługi komunikacyjnej - zwłaszcza pieszej - bo to centrum jest najgęściej zaludnionym obszarem, a obwodnica śródmiejska stanowi dla ruchu pieszego poważną barierę. Podana lokalizacja jest również słabo obsłużona komunikacją publiczną. Pozostaje nam więc samochód i problem gdzie go zaparkować. Budowa olbrzymiego parkingu naziemnego jest niecelowa: zmarnowanie przestrzeni, konieczność nabycia większej działki, a przede wszystkim filharmonia to nie hipermarket. Duży parking podziemny (być może wielopoziomowy) znacząco podraża koszty inwestycji.

Otoczenie planowanej lokalizacji jest mało reprezentacyjne i nie licuje z inwestycją typu filharmonia. Na omawianym obszarze znajdują się głównie wyrwy w zabudowie, niskie budynki, bloki mieszkalne – zagospodarowanie typowe raczej dla przedmieść.

Wróćmy jednak do sprawy nadzwyczaj istotnej – do kosztów. Jak słusznie pisze Pan Prezydent, mamy okres, w którym należy dwa razy oglądać każdy wydawany złoty polski – zwłaszcza pochodzący od podatników. Dziwi więc, że proponuje się lokalizacje, które powodują konieczność wykupu działek, ponieważ nie są własnością miasta.

W odpowiedzi Pana Prezydenta znajdujemy zdanie: "Jednakże na obecnym etapie nie określono konkretnej lokalizacji terenowej budowy filharmonii w Radomiu." Mamy więc nadzieję, że zaproponowane lokalizacje nie będą jedynymi branymi pod uwagę.

Możemy również przeczytać w Pańskiej odpowiedzi, że najważniejsze inwestycje dla miasta to drogi. Nie negujemy sensu ich budowania – zwłaszcza trasy N-S. Proszę jednak zwrócić uwagę, że takie miasta jak Warszawa, Kraków, Wrocław czy Poznań są znacznie bardziej zakorkowane niż Radom, a jednak to do nich wyjeżdża – często na stałe – znaczna część młodych Radomian. Konkurencja między miastami nie odbywa się bowiem na poziomie standardowej infrastruktury technicznej, do której zalicza się drogi, tylko na poziomie infrastruktury społecznej o zasięgu co najmniej regionalnym, do której zalicza się m.in. filharmonie.

Prosimy o podjęcie przez Pana Prezydenta działań, które przyspieszą budowę w naszym mieście filharmonii, a w szczególności: wyznaczenie miejskiej działki jako lokalizacji dla tej inwestycji, przygotowanie i ogłoszenie konkursu na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną filharmonii radomskiej, wystąpienie do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o dofinansowanie projektu budowlanego, wystąpienie do Marszałka Województwa Mazowieckiego z wnioskiem o wpisanie budowy filharmonii w Radomiu do aktualizowanych właśnie dokumentów strategicznych: Strategii Rozwoju Województwa Mazowieckiego oraz Planu Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Mazowieckiego jako instytucji finansowanej przez województwo.

Powyższe działania są praktycznie bezkosztowe. Z tego względu nie należy czekać na kształt przyszłego budżetu unijnego na lata 2014-2020, z którego – miejmy nadzieję –  w znacznym stopniu będzie finansowana budowa filharmonii w Radomiu. Warto przypomnieć, że Szkoła Muzyczna była w budowie, zanim podjęto decyzję o dofinansowaniu tej inwestycji ze środków unijnych. Z dużym wyprzedzeniem przygotowano też lokalizację oraz dokumentację budowlaną. Jak słusznie Pan zauważył w swoich wypowiedziach na antenie TV ‘Dami’ – w przypadku Filharmonii powinniśmy podążać podobną ścieżką jak w przypadku szkoły muzycznej.

 Nawiązując do powyższego, chcielibyśmy przedstawić nasze propozycje lokalizacji filharmonii w Radomiu wraz z krótką charakterystyką ich podstawowych atutów:

Wariant 1: plac między ulicami Traugutta i Beliny-Prażmowskiego (bliskość dworca, własność miasta, pow. ok. 6 tys. m2)

Wariant drugi: plac Jagielloński (własność miasta, pow. ok. 6 tys. m2)

Wariant 3: placac przy ulicy Bernardyńskiej (bliskość Miasta Kazimierzowskiego, własność miasta, pow. ok. 6 tys. m2)

Wariant 4: teren między ulicami Bolesława Limanowskiego a Wałową (bliskość Miasta Kazimierzowskiego, pow. ok. 7 tys. m2)

Mamy nadzieję, że zawarte w niniejszym piśmie informacje okażą się pomocne w przygotowaniach do budowy radomskiej filharmonii. Pragniemy również dodać, że ponad 300-osobowa grupa zarejestrowanych i wielotysięczna rzesza niezarejestrowanych użytkowników forum radomskich inwestycji z najwyższą uwagą śledzi postępy prac zmierzających do powstania Filharmonii Radomskiej oczekując odważnych, zdecydowanych rozstrzygnięć."

autor: kaja

Wasze komentarze (15)

zainteresowany
2012-02-20 21:57:00

Szanowny Panie Radomirze. Jeżeli chodzi o wybudowanie Filharmoni w Radomiu Szanowny Panie Radomirze.Jeśli chodzi o budowę filharmonii w Radomiu to jest to chyba najmniejszy problem.Jeśli pozwoli Pan chciałbym zadać Panu kilka pytań merytorycznych dotyczących tego typu obiektu.1-skąd muzycy?,2-ilość melomanów na koncertach ROK jest znaczna,ale to zbyt mała jak na filharmonię,3-ilu muzyków z Radomia gra w ROK?,4-ilu muzyków ma liczyć orkiestra filharmonii,5-kto miałby finansować wydatki związane z funkcjonowaniem tej instytucji.Reasumując,placówka taka powinna powstać ,tylko kiedy i czy koniecznie teraz.Pozdrawiam.

popieram
2012-02-19 21:38:00

dlaczego dopiero teraz o tym się mówi?

ciudad juarez
2012-02-19 20:58:00

Podobno ma być konkurs gdzie będzie oceniał Penderecki. Ale wypas! To obciach że nie mamy filharmonji.

erich
2012-02-19 20:55:00

Ludzie bierzcie się za budowe filharmonii a nie przejmujcie się kompleksami jakiegoś frustrata podpisującego się jako "Gość". Wrogowie Radomia zawsze będą ujadać ale nie ma się tym co przejmować!

melo(ma)n
2012-02-19 20:38:00

Mię się widzi najbardziej opcja #4

artaxerxes
2012-02-19 20:37:00

A czy to ważne kto wybuduje? Obiekt będzie służył WSZYSTKIM. Niech buduje i Kosztowiak. Byle szybko i skutecznie!!!!

Tak dla Filharmonii
2012-02-19 20:27:00

PiS na pewno w Radomiu Filharmonii nie wybuduje.Elektorat PiS nie korzysta z Filharmonii wiec Kosztowniak nie będzie dbał nie o swój elektorat.Popieram budowę za nowego prezydenta Radomia w latach 2014-2020 głownie ze środków unijnych.Za 60-80 mln jesteśmy w stanie wybudować taki obiekt.Sala na około 600 miejsc.Sama Filharmonia to także około 100 miejsc pracy dla Radomian.

radomir jasiński
2012-02-19 20:25:00

> gościu: Rozumiem, że dla Ciebie szczytem marzeń jest kawał kiełbasy i piwo. Ale wielu innych ma ambicje sięgające nieco dalej. Tłumy na koncertach ROK mówia same za siebie. To nie sa moje fanaberie (bo chyba do mnie pijesz "radomianinie z radomia"). Idąc dalej. Teraz, mówisz zły moment. A kiedy będzie dobry? Proponowane działania są bezkosztowe. Dlaczego ich nie podjąć? Oczywiście Twoim zdaniem pewnie lepiej byłoby nic teraz nie robić, a później, gdy pojawią się środki labidzić że nie mamy projektów i z zazdrością patrzeć na inne miasta realizujące interesujące przedsięwzięcia. To już było. I z tego trzeba wyciągać wnioski.

Gość
2012-02-19 19:38:00

Do Seba: ale ja nie mam nic przeciwko temu by w Radomiu również była filharmonia tylko patrząc na budżet miasta i ciągłe szukanie oszczędności to moment jest średnio trafiony.

Seba
2012-02-19 18:58:00

Do pierwszego forumowicza: filharmonie są w 25 polskich w tym w dużo mniejszych od Radomia: Jelenia Góra - 84 tys. mieszk. Słupsk - 96 tys. mieszk. Kalisz - 106 tys. mieszk. Koszalin - 107 tys. mieszk. Zielona Góra - 117 tys. mieszk. Wałbrzych - 120 tys. mieszk. Opole - 125 tys. mieszk. Rybnik - 141 tys. mieszk. Olsztyn - 176 tys. mieszk. Rzeszów - 178 tys. mieszk.

diego armando
2012-02-19 18:32:00

a ja wole tor F1

aco
2012-02-19 18:14:00

filharmonia? może kosmodrom

miks
2012-02-19 18:12:00

Człowieku jak jest baza kuluturalna to i inwestorzy chętniej wchodzą. Inwestowałbyś we wsi zabitej dechami?

admin
2012-02-19 17:02:00

do ^^^^^^ O statusie miasta świadczą też wszelakie instytucje kulturalne, rozrywkowe, zoo itp. A co ma tworzenie miejsc pracy do budowy filharmonii? Czy jedno wyklucza drugie? Trzeba budować. Widzę gościu, że sfrustrowany radomianin z Krakowa musiał ci nadepnąć na odcisk.

Gość
2012-02-19 16:42:00

Ludzie opamiętajcie się z filharmonią w Radomiu, zajmijcie się tworzeniem miejsc pracy, a nie fanaberiami sfrustrowanego radomianina z Krakowa.

Dodaj komentarz:

3 + 3 * 3 =

copyright © 2011 www.radom24.pl

obsługa techniczna: www.zaginionestudio.pl

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.

ll

Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej