Wtorek 23 kwietnia
Jerzego, Wojciecha, Adalberta
RADOM aktualna pogoda

Radomskie Inwestycje o lokalizacji filharmonii

kaja 2012-02-19 16:31:00

Standardem światowym jest lokowanie inwestycji o zasięgu regionalnym - takich jak filharmonia - w centrach miast - czytamy w piśmie w sprawie wybudowania filharmonii w Radomiu skierowanym do prezydenta Andrzeja Kosztowniaka przez Stowarzyszenie Radomskie Inwestycje 
 

Na początku listopada 2011 roku stowarzyszenie Radomskie Inwestycje przypomniało prezydentowi o planowanej w Radomiu budowie filharmonii. Członkowie RI chcieli wiedzieć, jakie lokalizacje są dla inwestycji rozważane i jaki jest stan własnościowy działek, na których filharmonia ma stanąć; pytali także, czy wybrano już lokalizację.

Z odpowiedzi prezydenta Kosztowniaka wynikało, że dokładnej lokalizacji jeszcze nie ma. Wcześniej rozważano możliwość kupienia od prywatnych właścicieli nieruchomości przy ul. Limanowskiego albo przy ul. Mariackiej. "Realizacja nowej inwestycji dot. budowy filharmonii będzie uzależniona od możliwości uzyskania środków zewnętrznych, w tym szczególnie środków unijnych" - pisał prezydent do RI. 

Stowarzyszenie wystosowało kolejne pismo do Andrzeja Kosztowniaka, którego treść zamieszczamy w całości.

"Niestety zaniepokoiła nas zawarta w tej odpowiedzi informacja o lokalizacji tak ważnej dla rozwoju Radomia instytucji. Przywołane w treści pisma działki zlokalizowaliśmy na podstawie katastru nieruchomości ze strony internetowej geoportal.gov.pl. Okazało się, że są one położone przy rondzie Kisielewskiego, pomiędzy ulicami Bolesława Limanowskiego i Mariacką.

Ta lokalizacja, dla tak prestiżowej inwestycji jaką jest filharmonia, wydaje się nam nie do przyjęcia ze względu na: niski poziom obsługi komunikacyjnej, podrożenie kosztów inwestycji, niską jakość okolicznej zabudowy.

Standardem światowym jest lokowanie inwestycji o zasięgu regionalnym - takich jak filharmonia - w centrach miast. Przywołaną w Państwa piśmie lokalizację można zaliczyć do szeroko rozumianego śródmieścia, jednakże znajduje się ona za obwodnicą śródmiejską, która "odcina" przyszłą filharmonię od ścisłego centrum miasta. Skutkiem tego w znaczący sposób obniża się poziom obsługi komunikacyjnej - zwłaszcza pieszej - bo to centrum jest najgęściej zaludnionym obszarem, a obwodnica śródmiejska stanowi dla ruchu pieszego poważną barierę. Podana lokalizacja jest również słabo obsłużona komunikacją publiczną. Pozostaje nam więc samochód i problem gdzie go zaparkować. Budowa olbrzymiego parkingu naziemnego jest niecelowa: zmarnowanie przestrzeni, konieczność nabycia większej działki, a przede wszystkim filharmonia to nie hipermarket. Duży parking podziemny (być może wielopoziomowy) znacząco podraża koszty inwestycji.

Otoczenie planowanej lokalizacji jest mało reprezentacyjne i nie licuje z inwestycją typu filharmonia. Na omawianym obszarze znajdują się głównie wyrwy w zabudowie, niskie budynki, bloki mieszkalne – zagospodarowanie typowe raczej dla przedmieść.

Wróćmy jednak do sprawy nadzwyczaj istotnej – do kosztów. Jak słusznie pisze Pan Prezydent, mamy okres, w którym należy dwa razy oglądać każdy wydawany złoty polski – zwłaszcza pochodzący od podatników. Dziwi więc, że proponuje się lokalizacje, które powodują konieczność wykupu działek, ponieważ nie są własnością miasta.

W odpowiedzi Pana Prezydenta znajdujemy zdanie: "Jednakże na obecnym etapie nie określono konkretnej lokalizacji terenowej budowy filharmonii w Radomiu." Mamy więc nadzieję, że zaproponowane lokalizacje nie będą jedynymi branymi pod uwagę.

Możemy również przeczytać w Pańskiej odpowiedzi, że najważniejsze inwestycje dla miasta to drogi. Nie negujemy sensu ich budowania – zwłaszcza trasy N-S. Proszę jednak zwrócić uwagę, że takie miasta jak Warszawa, Kraków, Wrocław czy Poznań są znacznie bardziej zakorkowane niż Radom, a jednak to do nich wyjeżdża – często na stałe – znaczna część młodych Radomian. Konkurencja między miastami nie odbywa się bowiem na poziomie standardowej infrastruktury technicznej, do której zalicza się drogi, tylko na poziomie infrastruktury społecznej o zasięgu co najmniej regionalnym, do której zalicza się m.in. filharmonie.

Prosimy o podjęcie przez Pana Prezydenta działań, które przyspieszą budowę w naszym mieście filharmonii, a w szczególności: wyznaczenie miejskiej działki jako lokalizacji dla tej inwestycji, przygotowanie i ogłoszenie konkursu na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną filharmonii radomskiej, wystąpienie do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o dofinansowanie projektu budowlanego, wystąpienie do Marszałka Województwa Mazowieckiego z wnioskiem o wpisanie budowy filharmonii w Radomiu do aktualizowanych właśnie dokumentów strategicznych: Strategii Rozwoju Województwa Mazowieckiego oraz Planu Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Mazowieckiego jako instytucji finansowanej przez województwo.

Powyższe działania są praktycznie bezkosztowe. Z tego względu nie należy czekać na kształt przyszłego budżetu unijnego na lata 2014-2020, z którego – miejmy nadzieję –  w znacznym stopniu będzie finansowana budowa filharmonii w Radomiu. Warto przypomnieć, że Szkoła Muzyczna była w budowie, zanim podjęto decyzję o dofinansowaniu tej inwestycji ze środków unijnych. Z dużym wyprzedzeniem przygotowano też lokalizację oraz dokumentację budowlaną. Jak słusznie Pan zauważył w swoich wypowiedziach na antenie TV ‘Dami’ – w przypadku Filharmonii powinniśmy podążać podobną ścieżką jak w przypadku szkoły muzycznej.

 Nawiązując do powyższego, chcielibyśmy przedstawić nasze propozycje lokalizacji filharmonii w Radomiu wraz z krótką charakterystyką ich podstawowych atutów:

Wariant 1: plac między ulicami Traugutta i Beliny-Prażmowskiego (bliskość dworca, własność miasta, pow. ok. 6 tys. m2)

Wariant drugi: plac Jagielloński (własność miasta, pow. ok. 6 tys. m2)

Wariant 3: placac przy ulicy Bernardyńskiej (bliskość Miasta Kazimierzowskiego, własność miasta, pow. ok. 6 tys. m2)

Wariant 4: teren między ulicami Bolesława Limanowskiego a Wałową (bliskość Miasta Kazimierzowskiego, pow. ok. 7 tys. m2)

Mamy nadzieję, że zawarte w niniejszym piśmie informacje okażą się pomocne w przygotowaniach do budowy radomskiej filharmonii. Pragniemy również dodać, że ponad 300-osobowa grupa zarejestrowanych i wielotysięczna rzesza niezarejestrowanych użytkowników forum radomskich inwestycji z najwyższą uwagą śledzi postępy prac zmierzających do powstania Filharmonii Radomskiej oczekując odważnych, zdecydowanych rozstrzygnięć."

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych