Wtorek 23 kwietnia
Jerzego, Wojciecha, Adalberta
RADOM aktualna pogoda

Błyskawica trafiła do radomskiego muzeum

dm 2020-02-26 08:22:00

Szkielet pistoletu maszynowego Błyskawica z okresu II wojny światowej trafił w ręce radomskich muzealników. Został przekazany przez policjantów, którzy odnaleźli broń na jednym z portali aukcyjnych.

Historia pistoletu maszynowego Błyskawica nadaje się na film sensacyjny, którego akcja toczyłaby się w czasie II wojny światowej. W 1942 roku Wacław Zawrotny zaproponował dowództwu Armii Krajowej opracowanie pistoletu maszynowego dostosowanego do seryjnej produkcji w warunkach konspiracyjnych. Wspólnie z Sewerynem Wielanierem opracowali projekt broni, przy produkcji której można było wykorzystać technologie dostępne w warsztatach rzemieślniczych.

Dokumentacja techniczna została wykonana w okresie od stycznia do kwietnia 1943 r. Prototyp był gotowy w sierpniu lub wrześniu 1943 r. Próby prototypu odbyły się w pobliżu Zielonki. Następnie prototyp zaprezentowano komendantowi Kedywu AK płk. Augustowi Emilowi Fieldorfowi. Błyskawice były montowane i przystrzeliwane w produkującym siatki ogrodzeniowe warsztacie Franciszka Makowieckiego. Pierwsza partia prototypowa liczyła pięć egzemplarzy. Po testach Kedyw zamówił następne 100, a później jeszcze 300. Do lipca 1944 r. wykonano 600 egzemplarzy, a w momencie wybuchu powstania warszawskiego były gotowe części następnych stu egzemplarzy. Łącznie wykonano ok. 700 sztuk tego pistoletu maszynowego.

Do dzisiaj przetrwało tylko kilka egzemplarzy. Niemniej fascynująca jest historia, w jaki sposób broń trafiła w ręce mazowieckich policjantów. W kwietniu ubiegłego roku funkcjonariusze z Komendy Głównej Policji przekazali kolegom z Radomia informację, że na jednym z portali aukcyjnych oferowana jest zabytkowa broń. Mundurowi z Wydziału dw. z Cyberprzestępczością KWP zs. w Radomiu ustalili dane osobowe użytkownika portalu. W czasie przesłuchania mężczyzna poinformował, że elementy pistoletu zostały znalezione w latach 80 ubiegłego wieku na terenie Zwolenia w czasie rozbiórki domu.

Śledztwo w tej sprawie wszczęła Prokuratura Rejonowa Radom - Wschód w Radomiu, przekazując je do realizacji Wydziałowi Dochodzeniowo-Śledczemu KWP. Policjanci ustalili, kto kupił element pistoletu maszynowego i przy wsparciu policjantów z innych jednostek odnaleźli elementy broni na terenie województwa lubuskiego. Stamtąd broń trafiła w ręce policjantów z Radomia.

Zgodnie z postanowieniem Prokuratury Rejonowej Radom - Wschód w Radomiu, elementy Błyskawicy i wskazaniem przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, trafiły do Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

W radomskim muzeum odbyło się spotkanie, w trakcie którego Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji zs. w Radomiu podinsp. Sebastian Strzeżek przekazał elementy pistoletu pełniącemu obowiązki dyrektora Leszkowi Ruszczykowi, który podkreślał zaangażowanie i wzorową współpracę służb i instytucji w tej sprawie. Komendant natomiast podkreślił, że policjanci z 3 województw, tj. mazowieckiego, zachodniopomorskiego i lubuskiego, zaangażowani byli w "odzyskanie kawałka naszej historii, dzięki czemu zabytek ten mógł zostać przekazany do muzeum".

Prokurator Agnieszka Borkowska z Prokuratury Rejonowej Radom-Wschód podkreśliła swoje zadowolenie z tego, że to właśnie do radomskiego muzeum trafił unikatowy zabytek. Nadkom. Adam Grajewski z Biura Kryminalnego KGP podkreślił, że odzyskanie elementu broni jest ukoronowaniem wielomiesiecznej pracy służb. Historię odzyskanego elementu broni oraz jego wartość historyczną podkreślił kustosz Działu Historii Mariusz Król. W spotkaniu uczestniczył takze Witold Bujakowski, kierownik radomskiej delegatury Mazowieckiego Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych