Piątek 19 kwietnia
Adolfa, Tymona, Pafnucego
RADOM aktualna pogoda

Żurawie budowlane - kilka ciekawostek, o których nie wiedziałeś

cir 2020-02-18 11:55:00

Tradycyjne żurawie wieżowe, czyli żurawie budowlane, wznoszą się ponad budynkami dużych miast i wpisują się w ich krajobraz. Nie trzeba daleko szukać, bo wystarczy spojrzeć na Warszawę, gdzie żurawie budowlane już od wielu lat stanowią element panoramy miasta. W Radomiu również można spotkać żurawie wieżowe, które są niezwykle pomocne w budowie nowych obiektów mieszkalnych czy budynków przemysłowych. Dziś chcielibyśmy przedstawić kilka ciekawostek związanych z żurawiami budowlanymi, by odrobinę przybliżyć pracę operatorów tych kolosów, bez których rozwój budownictwa byłby znacznie utrudniony.

Żurawie budowlane - odrobina ciekawostek

Z pewnością każdy wie jak wygląda tradycyjny żuraw budowlany. To wysoka wieża kratowana, na szczycie której osadzona jest kabina operatora, ramię wysięgnika oraz przeciwwagi. Na ramieniu żurawia porusza się wózek z bardzo istotnym elementem - hakiem dźwigu. Taki żuraw jest solidnie mocowany na stałe na podłożu za pomocą kotew i betonowania.

Czy wiedziałeś, że w większości przypadków operator żurawia musi dostać się do swojej kabiny po drabinie? W nowoczesnych żurawiach instalowane są windy dla operatorów, ale w starszych modelach operator musi wykazać się nie lada kondycją, by pokonać kilka pięter po drabinie. Potrzeba nie tylko dobrej sprawności fizycznej, ale również odporności na lęk wysokości.

Jeśli myślisz, że w kabinie operatora panują idealne warunki do pracy - jesteś w błędzie! Oczywiście producenci dokładają wszelkich starań, by zapewnić pracownikom jak najlepsze warunki, ale trzeba sobie jasno powiedzieć, że latem, gdy słońce dopisuje, bez klimatyzacji, wiatraczka i litrów zimnej wody ciężko wytrzymać w kabinie, która staje się sauną, a czasem wręcz piekarnikiem.

Bywają takie dni, gdy operator żurawia wieżowego bardzo się nudzi. Wtedy może np. wyciągnąć książkę, poczytać czy przez pół dnia oglądać filmy na komputerze. Jakoś przecież musi zająć sobie czas, gdy czeka, aż otrzyma dyspozycje dotyczące transportu ładunku na placu budowy. Bywają oczywiście również takie dni, gdy przez całą dniówkę operator ma pełne ręce, a właściwie pełny hak roboty.

Praca operatorów żurawi wieżowych nie jest pracą dla osób, które nie lubią samotności. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że taki operator przez cały dzień pracy tak naprawdę przebywa sam ze sobą. Jedyny kontakt z innymi pracownikami budowy to kontakt radiowy, związany głównie z otrzymywaniem instrukcji co, gdzie i kiedy przenieść.

Więcej o operatorach żurawi budowlanych https://www.podnosimy.pl/news/odrobina-o-zyciu-operatorow-zurawi-budowlanych/

Widoki z kabiny operatorów są naprawdę zdumiewające. Co więcej, niektórzy operatorzy decydują się nawet, by w wolnej chwili wyjść z kabiny i przespacerować się po przeciwwagach (oczywiście w odpowiednim zabezpieczeniu!). Tu nie ma miejsca na lęk przed wysokością. Jeśli lubisz piękne widoki, adrenalinę i chciałbyś pracować w budownictwie - może warto pomyśleć o pracy operatora żurawia budowlanego?

Czy wiesz, że przygotowanie tradycyjnego żurawia budowlanego do pracy zajmuje nawet około 2 dni? Do rozstawienia i złożenia żurawia wieżowego niezbędna jest pomoc dużego dźwigu samojezdnego, który pomaga złożyć wieżę żurawia oraz osadzić na niej ramię i przeciwwagi. Podobnie sprawa wygląda przy składaniu żurawia po zakończonych pracach - potrzebna jest interwencja dźwigu samojezdnego, który rozłoży żurawia. Dodatkowo warto wspomnieć o tym, że do transportu elementów żurawia wieżowego wykorzystuje się samochody ciężarowe, które oczywiście wymagają obsługi przez kolejnych pracowników - kierowców samochodów ciężarowych.

Mobilne żurawie wieżowe jako alternatywa dla tradycyjnego żurawia budowlanego

Od jakiegoś już czasu w Polsce dostępne są nowoczesne mobilne żurawie wieżowe, które są połączeniem najlepszych cech żurawia budowlanego i żurawia samochodowego. Otóż mobilny dźwig wieżowy to nic innego jak kratownica wieży tradycyjnego żurawia osadzona na podwoziu samochodowym. Dzięki temu żuraw wieżowy zyskuje możliwość poruszania się, a więc może być przestawiany i zmieniać swoją lokalizację nawet kilka razy w ciągu jednego dnia.

Do obsługi takich żurawi wieżowych mobilnych niezbędny jest wyłącznie jeden człowiek: kierowca i operator dźwigu w jednym. W przeciwieństwie do zwykłego żurawia wieżowego, tutaj operator nie musi przebywać w kabinie. Swoją pracę może wykonywać zdalnie i sterować żurawiem wieżowym za pomocą radiowego pilota.

Rozstawienie mobilnego żurawia wieżowego i przygotowanie go do pracy zajmuje około 30 minut, więc w tym aspekcie mobilne żurawie wieżowe również znacząco przewyższają swoich tradycyjnych kuzynów.

Sprawdź mobilne żurawie wieżowe https://www.podnosimy.pl/mobilne-zurawie-wiezowe/

Coraz więcej klientów firm oferujących usługi dźwigowe decyduje się na zatrudnienie mobilnych żurawi wieżowych zamiast tradycyjnego żurawia budowlanego. Kierują się nie tylko wygodą, ale przede wszystkim chęcią zaoszczędzenia czasu i pieniędzy.

Chcąc wynająć mobilny żuraw budowlany w Radomiu, warto skontaktować się z firmą Dźwigi i Podnośniki Dariusz Kujawa. Odwiedź stronę Podnosimy.pl i sprawdź ofertę najnowocześniejszych żurawi wieżowych marki Spierings, które można wynająć długo i krótkoterminowo w Radomiu, wraz z profesjonalną obsługą z dużym doświadczeniem i bogatym portfolio realizacji.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych