Radom-24.pl :: Portal Radomia i regionu

Radni zgodzili się na przekazanie dodatkowych 16 mln zł na dokończenie budowy RCS! [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]

Miasto, Samorząd, Polityka / 2019-12-11 17:00:00, aktualizacja: 2019-12-11 21:27:00

Radni podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej zgodzili się na przekazanie dodatkowych 16 milionów złotych na dokończenie budowy Radomskiego Centrum Sportu przy ul. Struga.

17:03 Przewodnicząca Bogusz otworzyła 32. nadzwyczajną sesję Rady Miejskiej w Radomiu.

17:04 Przypomnijmy, dodatkowe 16 milionów złotych chcą zabezpieczyć władze miasta w Wieloletniej Prognozie Finansowej na dokończenie budowy Radomskiego Centrum Sportu.

Firma Betonox Construction, która uczestniczyła w przetargu na dokończenie budowy hali widowiskowo-sportowej i stadionu przy ulicy Struga dostarczyła już wszystkie niezbędne dokumenty. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji zakończył ich weryfikację i jest gotowy rozstrzygnąć przetarg. Do tego potrzebna jest jednak decyzja radnych w sprawie zapewnienia finansowania inwestycji.

Przypomnijmy, że oferta firmy Betonox Construction opiewa na ponad 82 mln złotych. Zamówienie obejmuje - oprócz dokończenia budowy hali i stadionu - także budowę układu komunikacyjnego wokół RCS. Wykonawca będzie miał na wykonanie prac 12 miesięcy od dnia podpisania umowy.

Więcej m.in. tutaj.

17:04 Porządek sesji:

1. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Miasta Radomia na lata 2019 – 2040 – druk nr 210.

17:05 Sesję można oglądać na żywo w internecie - TUTAJ.

17:11 Na mównicy Radosław Witkowski. - Jestem święcie przekonany, że to rozwiązanie, dziś, w obecnych warunkach m.in. rynkowych, jest najlepsze i gwarantuje jak najszybsze zakończenie budowy RCS. Przez wiele miesięcy analizowaliśmy to, w jakim stanie odebraliśmy budowę po pierwszym wykonawcy, który okazał się nierzetelny. Mamy świadomość, jak ta budowa obecnie wygląda, ale też mamy świadomość, że hala jest zrealizowana w 85, a stadion w 50% (...). Ta oferta jest dobra, ale przede wszystkim gwarantuje jak najszybsze i jak najtańsze dokończenie tej inwestycji - powiedział prezydent Radomia.

17:12 Teraz na mównicy dyrektor kancelarii prezydenta, Mateusz Tyczyński. Mamy też prezentację z "historią" budowy Radomskiego Centrum Sportu przy ul. Struga.

17:15

17:22 Mateusz Tyczyński: MOSiR składuje materiały w wynajętej hali. Kosztuje to spółkę 15 tysięcy miesięcznie. To co jest przy Struga i co radni widzieli, to materiały porzucone przez byłego wykonawcę. Jasne, można to byłoby posprzątać, ale już teraz MOSiR płaci 62 tys. zł miesięcznie za ochronę tego obiektu, dlatego byłby to kolejny koszt. Jedyne co należy tam do MOSiR, to wentylatory, ale one i tak będą stały na zewnątrz, także i tak będą narażone na warunki atmosferyczne, ale jasne - tu się zgadzam - powinno to zostać jakoś zabezpieczone i mam zapewnienie prezesa MOSiR, zostanie to zrobione...

17:32 Dariusz Wójcik: Prosiliśmy o inwentaryzacje z prawdziwego zdarzenia, tego nie było. Będziemy więc jeszcze bardziej wpadać w bagno. Proponowaliśmy podział przetargu na 3 niezależne inwestycje, byliśmy za to mocno krytykowani. Ponadto były luki w ogłoszeniu przetargu, jest to więc dziurawy worek. Firma wykonawcza będzie z niego wyciągała pieniądze od mieszkańców Radomia. Do tej inwestycji dołożymy taką kwotę, że na 200 mln zł się nie skończy i wszyscy dobrze o tym wiemy (...). Naruszono też dyscyplinę finansów. Miasto powinno wystąpić o wydłużenie terminu oferty, złożenia gwarancji i wydłużenia terminu podpisania umowy. Było to działanie na szkodę gminy. Jak mogliśmy nie wystąpić do firmy ubezpieczeniowej? To złamanie prawa, była to źle przygotowana oferta przetargowa (...). Jak mi pies zrobi kupę na dywan, to ją posprzątam, a nie zostawiam. A na Struga mamy kupę na środku dywanu. Płacimy 60 tys. zł miesięcznie za ochronę, która drepta tam po kupach, aż ją ubili. Tak to wygląda. Tak wygląda budowa RCS (są zdjęcia - przyp. red.). Panie prezydencie, nie było nadzoru na tą inwestycją i każdy o tym wie.

17:36 Teraz, w ramach wystąpienia klubowego PiS, mamy filmik z wypowiedziami prezesa Janduły w tv, w porównaniu z wypowiedziami prezesa z Komisji Rewizyjnej RM.

17:38 Jeśli chodzi o wspomniane wyżej ponad 60 tys. zł, to jest to łączna kwota za ochronę, składowanie materiałów, itd.

17:48 Mateusz Tyczyński: Dziś stoimy przez wyborem, czy kończymy tę inwestycję, czy nie i o tym tu rozmawiamy. Skąd ta kwota (15 a nie 16 mln zł)? Jest to wpisane w WPF-ie na 14 lat. Takie są obligacje, że spłacić trzeba więcej, niż się pożycza. Za ciepło MOSiR płaci teraz dokładnie 17 tys. 600 zł, za prąd - 2 240 zł, za ochronę - 26 755 zł + szczątkowe koszty wody i wynajem magazynu - niemal 16 tys. zł, więc łącznie na miesiąc jest to kwota poniżej 63 tys. zł (...). Wykonawca nie był w stanie udokumentować, że to jego materiały (...). Gdybyśmy rozbili inwestycje na 3, to hala zostałaby dokończona, bo to najłatwiejsze, a stadion by tak został na długie lata.

17:52 Prezydent Witkowski: Projekt uchwały ma na celu rozwiązanie tych problemów, pogonić demony, ale jak widać, musimy też usunąć substancje, o których mówił przewodniczący Wójcik. Mieliśmy do czynienia z nierzetelnym wykonawcą. Państwa film, zdjęcia, potwierdzają tylko jedną tezę: ta budowa została porzucona przez Rosabud, co tylko w złym świetle stawia tę firmę.

18:01 Poseł Frysztak: Słów prezesa Janduły nie ma jak bronić. To tak jak przewodniczący Wójcik kiedyś użył słów, których później żałował, w kierunku Rafała Rajkowskiego i musiał przeprosić, tak Pan powinien przeprosić pana z Betonoxu. Przewodniczący Wójcik broni byłego wykonawcy, który nie potrafił sobie z tą budową poradzić. Jedyni, którzy są winni tego stanu rzeczy, to przedstawiciele konsorcjum firm Rosa/Maxto, stąd dziwi mnie, że przewodniczący Wójcik broni w swoich wypowiedziach nierzetelnego wykonawcy. Teraz pytanie o "kupę": czy zrobił ją pański pies, czy firma, której Pan po prostu broni? I na koniec o inwentaryzacji: ARP robi tak samo z Fabryką Broni w Radomiu, to również inwentaryzacja 3D...

18:03 Marta Michalska-Wilk: Dziś zadecydujemy o tym, czy chcemy mieć w Radomiu nowoczesną halę i piękny stadion, czy będziemy prowincjonalnym miasteczkiem bez żadnej oferty z hulającym wiatrem na Struga. Radomianie dziś oczekują, że ta inwestycja zostanie wreszcie dokończona...

18:05 Czas na dyskusję radnych, którą oglądać można na żywo w internecie - TUTAJ.

18:07 Katarzyna Pastuszka-Chrobotowicz: Piękne wypowiedzi prezydenta, dyrektora, przewodniczącej... Ale takie same słowa słyszałam, jak głosowaliśmy nad kwotą 67 mln zł po rozstrzygnięciu pierwszego przetargu, który wygrała firma Erekta. Czy to jest gwarancją dla mnie, że firma Betonox nie zejdzie z placu budowy, dokończy tę inwestycję? Jak widać, nie...

18:19 Marcin Kaca z Koalicji Obywatelskiej mówi o tym, że ostatnio wiele inwestycji ostatecznie kosztuje inwestora więcej, niż ten na początku planuje. Wymienił chociażby lotnisko w Radomiu, stadion w Katowicach czy stadion w Płocku ("tam sam stadion kosztuje ponad 166 mln zł")...

18:25 Z kolei Marcin Kaca z Prawa i Sprawiedliwości powiedział: - Skąd zapisy w specyfikacji, że kwota może wzrosnąć o 70% i to daje już 234 mln? Ponadto, prezes MOSiR powinien odnieść się do słów o wykonawcy i przeprosić (...). Patrząc m.in. na tę inwestycję, to prezydent Witkowski jest takim gospodarzem, jak Stanisław Anioł z serialu "Alternatywy 4", który mówił, że w kapitalizmie wszyscy zawsze są gotowi na najgorsze, a u nas na najlepsze. Taki właśnie jest Radosław Witkowski, bo już zapraszał na galę boksu i zawody w siatkówce, a hali jak nie było, tak nie ma...

18:34 Wiesław Wędzonka: Pada tu wiele pytań o spółkę i gwarancję. Spoglądam w rejestr spółek, Betonox widnieje tam jako spółka czynna, co ważne - spółka akcyjna, a więc musi mieć odpowiedni kapitał wymagany prawem. To w ramach gwarancji... Nasza dzisiejsza sesja jest w jednym celu. Musimy podjąć decyzję, czy pozwolimy MOSiR-owi podpisać umowę na dokończenie budowy czy nasza decyzja będzie negatywna i powiemy "okej" - wydaliśmy ponad 90 mln i teraz nic z tym nie zrobimy, pozwolimy, aby to wszystko zostało zniszczone i zardzewiało. Nikomu rozsądnemu taka myśl nie powinna mieć miejsca. Powiedzieliśmy a, musimy powiedzieć b...

18:48 Kazimierz Woźniak: Gdyby nie m.in. Pana decyzje, Panie Wójcik, to stadion na Radomiaku istniałby już 10-12 lat temu. Wówczas jednak przejęliście władzę i choć była gotowa dokumentacja techniczna i finansowanie w kwocie 35 mln zł, to powiedzieliście o powstaniu Centrum Sportu na Koniówce, czym tym samym wrzuciliście ten temat do kosza (...). Zła otoczka, jaka narosła wokół tej inwestycji, jest zbyt duża. Widać jednak, że chyba nie wszystkim zależy, żeby ta inwestycja była jak najszybciej zrealizowana.

18:53 Kinga Bogusz: Radom znowu staje się centrum Polski, takim centrum niechlubnym. Mieliśmy "chytrą babę", zaczynamy mieć RCS. Jeżeli ta sytuacja będzie trwała nadal, będziemy wciąż pośmiewiskiem całej Polski. My, jako radni PiS, nie godzimy się na to. Radni Koalicji - przyjmujecie wciąż retorykę, że jesteśmy czemuś przeciwni, dlatego, że pytamy i wprowadzimy retoryczną dyskusję, a nam zależy tylko na przejrzystości realizacji tej inwestycji.

18:59 Łukasz Podlewski: Panie prezydencie, czy poniesie Pan pewną odpowiedzialność i dziś zagwarantuje, że bierze Pan odpowiedzialność za tę inwestycję, pozwalając podpisać umowę z "krętem, jakiego większego nie ma" - jak to mówi prezes MOSiR. Bo mówi Pan, że to najlepsze rozwiązanie i gwarantuje Pan, że inwestycja będzie gotowa do końca 2020 roku. Jeśli tak się nie stanie, to czy poda się Pan do dymisji? No bo mówiąc takie słowa, to bierze Pan pełną odpowiedzialność za to, co się będzie działo na Struga 63. My, radni PiS, uważamy, że to prezydent ponosi pełną odpowiedzialność za tę inwestycję, a później pana pracownik - prezes MOSiR.

19:17 Dariusz Wójcik w kierunku radnej Zając: - Pani inteligencja sięga poziomu moich butów. Próbowano mnie i moją rodzinę zniszczyć, ale tym bandytom się nie udało (chodzi o materiał telewizyjny sprzed kilku lat - przyp. red.)... Widzę dalej radni Koalicji Obywatelskiej bronią dziadostwo i bałagan. Jeśli prezes MOSiR zadeklaruje, że miasto nie dołoży już więcej do tej inwestycji, to zagłosuję "za".

19:18 15 minut przerwy. Wcześniej radna Michalska-Wilk powiedziała, że słowa przewodniczącego Wójcika były skandaliczne.

19:41 Sesja została wznowiona.

19:45 Dariusz Wójcik: Moje wystąpienie było emocjonalne. Każda osoba, która tak traktuje, tak mówi o mojej rodzinie... Nie przeproszę radnej, dopóki będę żył, będę o tym pamiętał. Mam taką zasadę, szanuję człowieka, mnie personalnie możecie wszystko zrobić, ale moja rodzina odchorowała to, a pani naruszyła najważniejszą dla mnie kwestię.

Małgorzata Zając: Proszę o dokładnie przesłuchanie, tego co powiedziałam, bo nie odniosłam się do rodziny pana Wójcika, nie odniosłam się do niego osobiście.

19:46 Wreszcie czas na odpowiedzi.

20:10 Dyrektor Tyczyński: Nikt nie da zapewnienia, że kwota nie wzrośnie, bo może wzrosnąć chociażby płaca minimalna. Jak na razie, wydaliśmy około 26 mln zł na stadion i ponad 66 na halę. Przy ofercie Betonoxu, przeznaczymy jeszcze 28 mln na halę i ponad 50 na stadion + niecałe 4 mln drogi wokół. Ministerstwo Sportu wykazuje dobrą wolę, termin rozliczenia inwestycji to 31 grudnia przyszłego roku. Nowy wykonawca przejmie koszty, o których mówiliśmy wcześniej, tj. około 60 tys. zł miesięcznie. Skąd zapis o 70% w umowie? Dopuszcza się bowiem zapis o robotach dodatkowych, jeśli wykonawca nie jest w stanie czegoś przewidzieć czy gdyby np. chciał wybudować cztery, a nie dwie trybuny stadionu...

20:21 O szczegółach dotyczących finansów mówił skarbnik miasta, Sławomir Szlachetka.

20:32 Prezydent Witkowski m.in. poinformował, że podpisanie umowy (jeśli radni zagłosują "za") najpewniej będzie miało miejsce na początku przyszłego roku oraz stwierdził, że wypowiedź prezesa Janduły była "niemądra". - Jako prezydent, biorę pełną odpowiedzialność za inwestycję, która jest prowadzona przez spółkę MOSiR. Nie jestem jednak jasnowidzem. Dla mnie ważne jest prawo i procedury, nie jestem w stanie wyobrazić sobie, co może się wydarzyć - dodał.

20:42 Na mównicy pojawił się również Eugeniusz Kaczmarek z Wydziału Inwestycji, który odpowiada na ostatnie już pytania radnych ;)

20:48 Jednak nie. Ponownie na mównicy dyrektor Tyczyński. Już sami nie wiemy, co tu się dzieję...

20:49 Możecie jednak oglądać tę sesję w internecie - tutaj.

20:51 Robi się farsa. Radni dyskutują między sobą, każdy zabiera głos, kiedy tylko zechcę...

20:52 Radny Wójcik mówi, że MOSiR nie musiał płacić podwykonawcom, bo miał "kwit" od ROSY, że ta otrzymała pieniądze na zapłatę podwykonwcom... "Dwa razy zapłaciliście za robotę" - usłyszeliśmy... MOSiR zgłosił sprawę do prokuratury w tej sprawie - odpowiada miasto.

20:56 Obecny na sali prezes MOSiR, ani razu nie pojawił się dziś na mównicy, choć apelują o to radni PiS.

21:01 Z niecierpliwością czekamy na głosowanie.

21:03 10 minut przerwy... Dwóch mieszkańców Radomia, którzy jeszcze wytrzymali i są na sesji, mówią wprost: "to jest cyrk".

21:21 Obrady zostały wznowione.

21:24 Głosowanie: 12 radnych było "za", 8 wstrzymało się od głosu, natomiast 3 zagłosowało "przeciw".

21:25 Dariusz Wójcik powiedział, że radni PiS nie chcą przeszkadzać w dokończeniu tej inwestycji, natomiast prezydent Witkowski podziękował za to głosowanie.

21:27 Kończymy naszą relację. Dziękujemy za uwagę.

autor: dm

Wasze komentarze (131)

0
2019-12-13 20:28:00

Radosław Witkowski uroczyście ogłosi podwyżkę biletów autobusowych w Radomiu na 3,80zł

Sad
2019-12-13 14:13:00

Droga redakcjo proponuję korektę tekstu. Radni zgodzili się na przekazanie nieokreślonej kwoty, powyżej 16mln na dokończenie RCS.

Buncol
2019-12-13 08:17:00

Każdy się zastanawia dlaczego złodziej trzyma nieudacznika? Bo nieudacznik dzieli się ze złodziejem.

Kumpel Banaisa
2019-12-12 15:04:00

Dzwonię do Mariana niech NIK skontroluje PGZ, Fabrykę Broni i Elektrownie Kozienice i opublikuje raporty będzie się działo.

Róża Skun von hochsztapler und vavamuffin
2019-12-12 13:04:00

Niektóre komentarze obrońców demokracji to jak wołanie o pomoc lekarza psychiatry i miejsce na potkanowie.

lll
2019-12-12 12:36:00

podobno hala peka

ziggy
2019-12-12 10:17:00

Władza w postaci Witkowskiego do spółki z radnymi PO potrafi co najwyżej zainwestować w tunel świetlny i z trudem wykonaną kładkę. RCS jest poza ich zasięgiem.

stan44
2019-12-12 10:06:00

z godz.19.45; radny Wójcik - "nie przeproszę radnej, dopóki będę żył, będę o tym pamiętał'. Niczym niesławny zastępca rzecznika dyscyplinarnego sądu, ten z zapuchniętymi oczyma. Chyba z Krosna Odrzańskiego, o ile pamiętam. Obaj podobnie zaperzeni.

0
2019-12-12 08:59:00

Aleś ty głupia babo, aż mi cię żal.

Pazerna baba z Radomia
2019-12-12 08:46:00

CO TO JEST 16 BANIEK . RYDZYK NA 25 LECIE RADYJA CO MA MORDĘ I RYJA WIĘCEJ W JEDEN WIECZÓR NA PISIORÓW WYDAŁ

Mioter
2019-12-12 07:36:00

i POszło... do POdziału

Mam szmal
2019-12-11 23:47:00

62000/ miesięcznie za ochronę tego czegoś. Ludzie to gospodarz

Wernyhora
2019-12-11 23:20:00

No to kolejne 16 baniek poszło się pi... Naiwność radnych pisu jest porażająca. Jak można takiemu niedołędze dać kolejną kasę do przepie...a. Nie dziwiłbym się kibicom Radomiaka, którzy już przyzwyczaili się, że Witkowski ich ru... a oni na miego głosują i koszulki mu przynoszą, ale radnym się dziwię. Hali i tak nie będzie.

abc
2019-12-11 23:16:00

Witkowski to co mowil zenada.Kto takich ludzi wybiera. Tyczynski osoba niekompetentna. Gubil sie w wypowiedziach. Tragedia. Witkowski Tyczynski i te 4 panie z PO powinni zalozyc kabaret. Tam by sie nadawali. Wojcik super.Trzymac tak dalej.

123
2019-12-11 23:10:00

co za kretyn napisal ten sam tekst 17 razy. aaaaaaaaaaaaaaadao aKrychnowic

szkoda słow
2019-12-11 22:51:00

Wypowiedzi marcina kacy z PiS byłe polityka PO to jedna wielka kompromitacja. Jakim cudem taka persona jest radnym naszego miasta !

Matti
2019-12-11 22:45:00

Komentarz zablokowany.

Precz z klecho komuną pis
2019-12-11 22:26:00

Pisiory hejtują. Pocalujta w dupę wójta. Koniec pisu bliski. Kotwica pisze zażalenie do swojego Rydzyka Boga. Trwoga, trwoga.

Swój
2019-12-11 22:09:00

Szkoda słów na radnych PiS-u. Strasznie mali ludzie. Aby tylko zrobić na złość...Mam nadzieję że Podlewski już nigdy nie pojawi się na meczu Radomiaka!

0
2019-12-11 22:05:00

A niechby tylko pisiaki przeszkodzić w dokończenia stadionu to byśmy ich roznieśli Z zielonym pozdrowieniem

 1 2 3 >  ostatnia

Dodaj komentarz:

3 + 3 * 3 =

Ostatnie artykuły:

copyright © 2011 www.radom24.pl

obsługa techniczna: www.zaginionestudio.pl

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.

ll

Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej