Wtorek 23 kwietnia
Jerzego, Wojciecha, Adalberta
RADOM aktualna pogoda

ZUS. Zadbaj o kapitał początkowy

dm, ZUS 2019-11-22 17:15:00

Wybierasz się na emeryturę, a nie wyliczyłeś jeszcze kapitału początkowego? Zrób to jak najszybciej. ZUS radzi, by w sytuacji zamknięcia dawnego zakładu pracy zajrzeć do „Bazy zlikwidowanych lub przekształconych zakładów pracy” na stronie www.zus.pl.

Jeżeli rozważasz przejście na emeryturę, to zadbaj o ustalenie kapitału początkowego. Ta kwota jest wyliczana po to, by powiększyć przyszłe świadczenie o składki opłacone przed 1999 r. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się przejść na emeryturę za pół roku czy też za 5 lat, już teraz warto dopełnić formalności. Z każdym rokiem znalezienie wymaganych dokumentów może być trudniejsze.

Zlikwidowany zakład pracy

Jeżeli dawny zakład pracy nie istnieje, to nie uda się pozyskać zaświadczenia pracodawcy o zatrudnieniu i wysokości składek lub informacji o okresach składkowych i nieskładkowych. W tej sytuacji możemy ratować się dokumentami, które zgromadziliśmy w domu, takimi jak świadectwo pracy, legitymacja ubezpieczeniowa oraz stary dowód osobisty z wpisami o zatrudnieniu. Mogą to być także umowy o pracę lub wypowiedzenia.

Nie każdy ubezpieczony zbiera jednak skrupulatnie takie dokumenty. Część mogło też zostać straconych podczas pożarów, powodzi, czy też zwyczajnie zagubić się przy przeprowadzce. Zakład Ubezpieczeń Społecznych radzi wtedy, by sprawdzić, czy istnieje następca prawny danego podmiotu np. spółka powstała po prywatyzacji, ewentualnie organ założycielski, czyli urzędy wojewódzkie albo organ nadrzędny, czyli konkretne ministerstwa. W znalezieniu miejsca przechowywania dokumentacji osobowej lub płacowej pracowników danego zakładu pomocna może być także strona www.zus.pl. Można tam skorzystać z „Bazy zlikwidowanych lub przekształconych zakładów pracy”. Jeśli nie znajdziesz w niej potrzebnych informacji, to należy skontaktować się z Archiwum Państwowym Dokumentacji Osobowej i Płacowej w Milanówku pod Warszawą.

Przeliczenie kapitału

Kapitał początkowy można także przeliczać. Dzieje się tak wtedy, gdy dotarłeś do dokumentów, które nie zostały wcześniej złożone w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (np. nowe dowody w sprawie wynagrodzenia), Przeliczenie kapitału początkowego może wtedy podwyższyć przyszłą emeryturę. Podobnie będzie wtedy, gdy objęły Cię zmiany prawne określające sposób jego ustalania.

ZUS ustala kapitał początkowy na podstawie wniosku. Samo wyliczenie kapitału w żaden sposób nie obliguje jednak do przejścia na emeryturę. Chodzi wyłącznie o to, aby uporządkować te sprawy i nie narażać się na niepotrzebne nerwy tuż przed rezygnacją z kariery zawodowej.

Więcej informacji o kapitale początkowym, w tym formularze wniosku, można znaleźć na stronie internetowej www.zus.pl oraz w placówkach ZUS.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych