Czwartek 25 kwietnia
Jarosława, Marka, Elwiry
RADOM aktualna pogoda

Radomska oczyszczalnia ścieków ma już prawie 30 lat

cir 2019-11-16 11:19:00

Mija 29 lat od otwarcia oczyszczalni ścieków w podradomskim Lesiowie. W przyszłym roku jubileusz 30-lecia. Przypomnijmy trochę historii, jak to się stało, że nasza oczyszczalnia jest jedną z najnowocześniejszych w kraju.

Oczyszczalnia ścieków w Lesiowie. Foto: Wojciech Stan

Pierwszy projekt oczyszczalni ścieków dla miasta Radomia powstał w 1974, ale jej uruchomienie nastąpiło dopiero w roku 1990. - Był to ważny moment dla naszego miasta. Kto choćby widział Mleczną w tamtych latach, zapewne pamięta, że ciężko było nazwać ją rzeką, gdyż płynęła w niej gęsta, różnokolorowa maź. Po 1990 r. ścieki przemysłowe i bytowe trafiające bezpośrednio do ścieków wodnych na terenie miasta, poddane zostały procesowi oczyszczenia - wspomina dyrektor oczyszczalni, Zbigniew Głogowski. Dodaje też: - Obecnie jakość wody w Mlecznej i Pacynce, do których odprowadzane są oczyszczone ścieki, jest najlepszą recenzją pracy oczyszczalni.

Z biegiem lat, zużycie wody w mieście spadało, ale normy jakości ścieków odprowadzanych z oczyszczalni stale wzrastały. Wymuszało to przeprowadzanie wieloetapowych modernizacji. Pierwsza nastąpiła w 1993 r. i obejmowała uruchomienie części biologicznej, w skład której weszły komory osadu czynnego, osadniki wtórne, pompownia osadu recyrkulowanego oraz stacja dmuchaw.

Po kolejnej, tym razem dużo większej modernizacji w 2009 r., część ściekowa nabrała obecnego kształtu, z dosyć typowym układem technologicznym dla oczyszczalni tej wielkości. Najpierw odbywa się oczyszczanie wstępne (usunięcie ze ścieków grubych zanieczyszczeń, zawiesiny mineralnej i tłuszczy). Na tym etapie odbywa się też podczyszczenie i retencjonowanie ścieków dowożonych. Podczas oczyszczania mechanicznego, usuwane są zawiesina łatwoopadająca i substancje flotujące, a nawet modyfikowany jest skład ścieków w celu optymalizacji oczyszczania biologicznego. Podczas tego ostatniego etapu, ścieki pozbywa się związków organicznych oraz azotu i fosforu.

- W roku 2009 zakończyliśmy szeroko zakrojoną modernizację także części osadowej oczyszczalni, bo oczyszczaniu ścieków nieodzownie towarzyszy powstawanie osadów ściekowych. Zagospodarowanie tych osadów jest w tej chwili poważniejszym problemem, niż samo oczyszczanie ścieków - mówi dyrektor Głogowski.

Wysuszenie osadów pozwala wykorzystać ich potencjał energetyczny - jako paliwo w cementowniach lub komponent paliw alternatywnych. Mogą też być wykorzystane jako dobrze przyswajalny nawóz pod uprawy roślin niepodlegających spożyciu lub rekultywację.

Ostanie 10-lecie to intensywne inwestycje w oczyszczalnię w Lesiowie. Więcej o tym posaliśmy TUTAJ.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych