Czwartek 25 kwietnia
Jarosława, Marka, Elwiry
RADOM aktualna pogoda

Mały dom z poddaszem - jakie pomieszczenia zaplanować i jaki powinien mieć metraż?

Materiał partnera 2019-09-06 07:15:00

Statystyki zadziwiają: ponad połowa Polaków mieszka już w domach jednorodzinnych. Taka zmiana wynika nie tyle ze wzrostu zamożności, ile z polityki deweloperów, mniej zainteresowanych stawianiem wielorodzinnych molochów. Kto zaś sam wybiera projekt swego przyszłego domu, staje przed wyborem: postawić budynek piętrowy czy z użytkowym poddaszem?

Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady. Dom piętrowy, a więc taki, który ma na piętrze pionowe ściany o pełnej wysokości, to większa kubatura i rzeczywista powierzchnia użytkowa. Współczesne rozwiązania architektoniczne, także te dostępne w postaci gotowych projektów, zapewniają domom piętrowym estetyczny wygląd, który w niczym nie przypomina ponurych PRL-owskich klocków. Z kolei dom z użytkowym poddaszem, a więc z dwu- lub wielospadowym dachem, to charakterystyczne skosy na górnej kondygnacji.

Oznacza to z jednej strony wygląd kojarzący się bardziej z domami wiejskimi lub – w wypadku większych rezydencji – z dworkami, z drugiej zaś mniejszą kubaturę i klimat pomieszczeń na górze wyznaczany ukośnymi płaszczyznami. Takie domy łatwiej jest ogrzewać, zwłaszcza przy zastosowaniu nowoczesnych metod ocieplenia poddasza, np. natryskowej pianki poliuretanowej.

Jednorodzinny domy piętrowy czy z poddaszem użytkowym – na jaki postawić? Na rozwiązanie tego dylematu wpłynie zapewne cena metra kwadratowego, ale też miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, warunki zabudowy, a także otoczenie i krajobraz. Nie bez znaczenia będzie też skład rodziny lub plany jej powiększania oraz potrzeby i upodobania przyszłych domowników. Różnice cenowe między domami piętrowymi a tymi z poddaszem użytkowym nie są wielkie.

Dom z poddaszem użytkowym – jak rozplanować pomieszczenia?

Wbrew pozorom powierzchnia użytkowa domów jednorodzinnych z poddaszem użytkowym może być zarówno bardzo mała, a więc wynosić zaledwie ok. 30 metrów kwadratowych, jak i bardzo duża. Świadczą o tym najlepiej dostępne w Internecie projekty domów parterowych z użytkowym poddaszem. Najpopularniejsze w Polsce są domy, w których do dyspozycji mieszkańców jest ok. 150-180 metrów powierzchni.

Dominuje zdecydowanie podział na strefę dzienną na parterze i sypialno-wypoczynkową na poddaszu. Parter to zatem najczęściej salon, kuchnia i pomieszczenia gospodarcze, czasem też toaleta. Na piętrze znajdują się sypialnie i pokoje do pracy, zwłaszcza jeśli domownicy uczą się lub pracują w domowym zaciszu.

Co warto brać pod uwagę podczas planowania?

Kto nigdy nie mieszkał na poddaszu, ten może nie wiedzieć, że przestrzeń ta ma tendencję do intensywnego nagrzewania się latem. Nawet bardzo dobra izolacja nie uchroni poddasza przed wysoką temperaturą, która w czasie upalnego lata może wywoływać niemały dyskomfort. Dobrze jest więc pomyśleć o klimatyzacji – to jedyny naprawdę efektywny sposób ochrony przed zbyt wysoką temperaturą w pomieszczeniach.

Kolejny czynnik to kwestia poruszania się po schodach. Jeśli w rodzinie są małe dzieci lub osoby starsze, schorowane, to każdorazowe pokonywanie schodów w górę i w dół może stanowić dla nich problem. Dla nich i nie tylko, bo gdy dzieci podrosną, ich tupot generowany podczas wbiegania na górę i pospiesznego zbiegania w dół może być irytujący dla pozostałych domowników. Trzeba więc starannie przemyśleć, czy i kto powinien mieć swój pokój jednak na parterze.

Poddasze to zarazem znakomite miejsce na gabinet lub pracownię. Można tam przebywać i oddawać się w spokoju pracy, nie słysząc odgłosów dobiegających z kuchni i salonu. Górna kondygnacja to przestrzeń spokoju, pewnej izolacji od reszty domu – ten charakter poddasza należy umiejętnie wykorzystać.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych