Czwartek 25 kwietnia
Jarosława, Marka, Elwiry
RADOM aktualna pogoda

Kolejna podróż kulinarna w ''Jaskółeczce''

cir 2019-08-03 10:08:00

Już wkrótce – 8 i 9 sierpnia 2019 roku – mieszkańcy Radomia będą mieli okazję wyruszyć w kolejne podróże w ramach projektu „Poznajemy potrawy i obyczaje innych regionów – Budżet Obywatelski 2019”. Tym razem będzie można zgłębić kulturę polskich regionów – Kurpi i Warmii.

Polska jest różnorodna i ciekawa – wodząc palcem po mapie, spotkamy wiele regionów, a każdy z nich oczaruje nas swoimi unikalnymi obyczajami. Dlatego poznając kultury świata, warto pochylić się nad tym, co można spotkać za najbliższym rogiem. Tym razem w Gospodzie Jaskółeczka, przy ulicy Królowej Jadwigi 15, będzie można usłyszeć ciekawostki o tradycjach Kurpi i Warmii.

W czwartek 8 sierpnia do Gospody zawitają goście wprost z Kurpi. Jolanta Gierduszewska – aktywna działaczka, prezes Stowarzyszenia Ochrony Zdrowia Psychicznego „Wzajemna Pomoc” – ugości uczestników spotkania specjałami wprost z kurpiowskiej kuchni. O godzinie 16:00 rozpoczną się warsztaty, podczas których będzie można zobaczyć, jak powstają racuchy z kaszy gryczanej z sosem grzybowym. O 17:00 rozpocznie się degustacja tradycyjnych kurpiowskich potraw. Wtedy będzie można dowiedzieć się, co kryje się za tajemniczymi określeniami jak rejbak, sabelwon i fafernuchy, a przede wszystkim – poznać ich oryginalne smaki.

Gdy apetyty zostaną zaspokojone, o 17:30 ruszymy do tańca wraz z Pawłem Łaszczychem – kierownikiem zespołu folklorystycznego, instruktorem Centrum Kultury Kurpiowskiej w Kadzidle, grającym na wielu instrumentach pasjonatem kultury regionu. Poprowadzi on warsztaty wybranych tańców kurpiowskich – takich jak fafue, stara baba czy konik. Zajęcia będą prowadzone w gwarze regionalnej, okraszonej gadkami kurpiowskimi.

Znając już kroki tańców kurpiowskich, będzie można przystąpić do zabawy ludowej. O godzinie 18:30 przygra zespół folklorystyczny „Kurpianka”, który prezentuje tradycyjny folklor kurpiowski, pieśni, tańce, zabawy, muzykę, obrzędy i gwarę Kurpiów. Grupa powstała w 1947 roku na Kurpiach, we wsi Kadzidło, w sercu Puszczy Zielonej. Występowała na scenach całej Polski i wielu krajach Europy. Jej cechą charakterystyczną jest dbałość o zachowanie autentyzmu i wierności przekazu tradycyjnego folkloru w warstwie tanecznej i muzycznej, w stroju i obrzędzie. Zespołowi przygrywa kapela w składzie: harmonia pedałowa, klarnet, skrzypce, akordeon, trąbka i bębenek. Kapela prezentuje autentyczną muzykę kurpiowską.

Po zabawie i koncercie będzie można wypocząć na pokazie nominowanego trzykrotnie do Oscara filmu „Zimna wojna” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. Jest to historia miłości rozgrywającej się w latach 50. XX wieku, w atmosferze trwającej zimnej wojny, dla której tłem stała się polska muzyka ludowa, stanowiąca ważny element ścieżki dźwiękowej filmu.

Podczas wydarzenia, od godziny 16:00 do 20:00, trwać będzie równolegle piknik kulturowy – odbędą się animacje, konkursy i zabawy dla dzieci, a dorośli będą mogli obejrzeć stoiska organizacji i instytucji pozarządowych: Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "Przyjaźni", Stowarzyszenie „Karuzela”, Spółdzielnia Socjalna „Reduar”, Radomski Bank Żywności, Centrum Edukacji Ekologicznej w Radomiu, Stowarzyszenie Ochrony Zdrowia Psychicznego „Wzajemna Pomoc”.

W piątek 9 sierpnia goście Gospody będą mogli wyruszyć z kolei na Warmię. Pani Jolanta Gierduszewska o 16:00 zaprezentuje sztukę robienia farszynek z mięsem i pieczarkami. Po pokazie, o 17:00, będzie można skosztować również takich specjałów jak dzyndzałki z mięsem, plince z pomoćką, ciasto z jeżynami.

Gdy żołądki będą syte, wtedy głowy będą otwarte, by wysłuchać o 17:30 wykładu „W warmińskim czepcu” prowadzonego przez Wandę Kozę. Kultura warmińska w świadomości Polaków często przenika się z kulturą Mazur, tak bardzo odmienną pod wieloma względami. Dlatego warto dowiedzieć się, kim naprawdę są Warmiacy, jakie tradycje, wierzenia i rękodzieła współtworzą ich tożsamość oraz gdzie szukać Warmii na mapie Polski. A wszystko po to, by już nigdy nie pomylić Warmiaka z Mazurem!

O godzinie 18:30 „Węgojska Strużka” wpłynie do Radomia – tego wieczoru znów będzie można poćwiczyć ludowe tańce przy tradycyjnej muzyce. „Węgojska Strużka” jest warmińskim zespołem wielopokoleniowym działającym przy Zespole Szkół w Węgoju. Występował na wielu przeglądach w kraju i za granicą. Grupa trzykrotnie uzyskała Grand Prix w Wojewódzkim Konkursie Kapel i Zespołów Śpiewaczych, otrzymała nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zespół powstał w 2005 roku z inicjatywy Teresy Kacperskiej. Tworzą go dorośli, młodzież oraz dzieci z Węgoja i miejscowości sąsiadujących.

Na koniec dnia, o godzinie 19:30, będzie można obejrzeć film prezentujący uroki Warmii – odbędzie się pokaz filmowy obrazu „Taxi A” w reżyserii Marcina Korneluka.

Tak jak 8 sierpnia, również i tego dnia, od 16:00 do 20:00, trwać będzie równolegle piknik kulturowy – odbędą się animacje, konkursy i zabawy dla dzieci, a na stoiskach organizacji i instytucji pozarządowych (Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "Przyjaźni", Stowarzyszenie „Karuzela”, Spółdzielnia Socjalna „Reduar”, Radomski Bank Żywności, Centrum Edukacji Ekologicznej w Radomiu, Stowarzyszenie Ochrony Zdrowia Psychicznego „Wzajemna Pomoc”), będzie można zapoznać się z ich celami, misją i działalnością.

8 i 9 sierpnia warto zajrzeć do Gospody Jaskółeczka, by poznać choć wyimek nieskończonej różnorodności polskiej kultury.

Projekt „Poznajemy potrawy i obyczaje innych regionów – Budżet Obywatelski 2019” został sfinansowany ze środków Gminy Miasta Radom.

Organizatorami projektu są Fundacja na Rzecz Niematerialnego Dziedzictwa Kultury w Polsce oraz FilmForum.

Partnerem organizacyjnym projektu jest Przedsiębiorstwo Społeczne "Gospoda Jaskółeczka" Sp. z o. o. 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych